Jak co roku, Sacroexpo gromadzą tysiące zwiedzających, między innymi księży, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń, członków rad parafialnych, handlowców i fascynatów branży sakralnej. W tym roku największą atrakcja jest Mobilne Muzeum Papieskie, a w nim między innymi narty Karola Wojtyły, jego sweter-serdak czy papieskie czerwone buty robione na zamówienie.
Przez duże i małe s
Sztuka przez duże S i zwykłe dewocjonalia zupełnie nie kłócą się tu z sobą, bo we wszystkich jest iskra Boża – twierdzą księża, którzy są głównymi bohaterami i odbiorcami wystawy. Stoiska toną więc w złocie i przepychu, bo tak właśnie zdobione są polskie kościoły. – Zupełnie inaczej jest we Włoszech. Tam nie ma takiego przepychu. Polskie kościoły mają inny design – mówi Rugierro Serpone, rodowity neapolitańczyk, właściciel firmy włosko–polskiej Serpone&Company ze z ponad 190-letnią tradycją, która od dziewięciu lat działa także na kieleckim rynku. - W polskich świątyniach jest dużo rzeźb, a obrazy są ogromnej wielkości – dodał.
Hitowy różaniec
Najnowszą propozycję w dziedzinie ogrzewania świątyń i innych obiektów prezentuje firma IZOTERMA. Zaprojektowała i wyprodukowała system kompleksowego ogrzewania strefowego w kościele, między innymi ogrzewanie ławkowe, sufitowe czy podłogowe tanie w eksploatacji, łatwe w montażu i nie wpływające na mikroklimat świątyni.
Niezwykłą ofertę prezentuje firma AUDINOS. Elektroniczny różaniec, dedykowany przede wszystkim osobom starszym lub cierpiącym na niedosłuch może stać się prawdziwym hitem. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, przenośne i... dopasowane do rocznego rozkładu modlitw. Różaniec sam zmienia dni tygodnia oraz tajemnice, w zgodności z kościelnym planem nabożeństw. Firma ma w ofercie różnorodne wzory różańców: kupujący może wybrać kolor, a także postać zdobiącą urządzenie.
Kielecka firma CleanWalls prezentowała swoje usługi w dziedzinie czyszczenia elewacji. Usuwanie graffiti, odnawianie elewacji z kamienia naturalnego, mycie dachów, to między innymi propozycje dla gospodarzy świątyń i obiektów sakralnych.
Parafianie z pomysłem
Jedynie na tej imprezie przyznawany jest medal Papieskiej Rady do spraw Kultury „Per Artem ad Deum”. W tym roku laureatem nagrody został wybitny architekt Stanisław Niemczyk. Słynie on z niekonwencjonalnego podejścia do sztuki budowania świątyń. Nie dość że jego projekty są na wskroś oryginalne i nowoczesne, to jeszcze tworzy je i buduje kościoły razem z parafianami. Każdy z nich może mieć własny pomysł na detal i wykonanie. Tworzy w ten sposób wspólnotę ducha i wspólnotę ludzi.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?