Sąd ogłosił upadłość Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych

Marzena SMORĘDA [email protected]
Przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Dorota Tylus-Chałońska ogłosiła w piątek, 11 maja upadłość układową Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych.
Przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Dorota Tylus-Chałońska ogłosiła w piątek, 11 maja upadłość układową Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych.
W piątek, 11 maja, Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość układową Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. Według sądu, postępowanie układowe, a nie likwidacyjne jest dla kopalni lepszym wyjściem, dając większe szanse na spłacenie zadłużenia spółki, które wynosi 290 milionów złotych.

Upadłość układowa, o której zdecydował sąd, biorąc pod uwagę wstępne deklaracje wierzycieli, to szansa dla Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych na dalsze funkcjonowanie i spłacanie długów, bo taki rodzaj upadłości pozwala na zaspokojenie wierzycieli w większym stopniu. To także szansa dla pracowników na dalszą pracę w spółce.

Przeczytaj też: Tysiące ludzi na nocnych zakupach w Galerii Echo.

– Teraz to od porozumienia zarządu i pracowników zależy, czy ten układ zostanie zrealizowany – powiedziała w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Dorota Tylus-Chałońska. W grę wchodzi na przykład zwiększenie wydajności i ewentualne renegocjacje pakietu socjalnego dla pracowników. - Tylko w ten sposób jest szansa, aby spółka funkcjonowała na rynku i przynosiła dochody – dodała sędzia.

Członek zarządu i dyrektor do spraw technicznych w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych Andrzej Kwaśny, określił takie rozstrzygnięcie sądu jako szansę na uratowanie spółki. - Postanowienie sądu jest logiczne i odpowiedzialne. A jakie będą jego konsekwencje, czas pokaże. Duża praca przed nami - powiedział po wyjściu z sali sądowej – Dziękuję bardzo pracownikom za zrozumienie i cierpliwość. W czwartek, 10 maja, otrzymali już oni resztę zaległych pensji za luty – dodał.

Wkrótce dowiemy się, czy Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód, która bada sprawę ewentualnych niegospodarności w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych zdecyduje o wszczęciu śledztwa.

Do kogo należy spółka?

85 procent akcji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych należy do spółki Dolnośląskie Surowce Skalne, której upadłość likwidacyjną w kwietniu ogłosił Sąd Rejonowy w Warszawie. 15 procent akcji należy do Skarbu Państwa i ma być bezpłatnie przekazane obecnym i byłym pracownikom spółki.

Przeczytaj też: Kielecki Park Technologiczny w międzynarodowej sieci.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie