Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

 • 00dni
 • 18godz.
 • 48min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Samozatrudnieni nie zostali sami. Ich też chroni tarcza antykryzysowa

Partnerem cyklu jest BANK BNP PARIBAS

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Świadczenie postojowe, mikropożyczka na utrzymanie działalności, dofinansowanie w przypadku spadku obrotów – to tylko część rozwiązań, przyjętych przez rząd na czas epidemii, z których mogą skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

W ramach tarcz antykryzysowej i finansowej do małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce ma trafić wsparcie o wartości wielu miliardów złotych – zarówno bezpośrednich wpłat gotówkowych na konta firm, częściowo możliwych do umorzenia, jak i w postaci możliwych do uzyskania ulg. Wiele z przyjętych w kolejnych wersjach tarcz rozwiązań obejmuje osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niektóre dedykowano im bezpośrednio.

Postojowe dla samozatrudnionych

Jednym z mechanizmów wsparcia jest świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych. Jest ono dostępne w dwóch wariantach kwotowych. By je otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków.

Samozatrudniony otrzyma świadczenie postojowe w wysokości 2 080 zł:

 • Jeśli jego działalność gospodarcza nie została zawieszona, a data rozpoczęcia jej prowadzenia nie była późniejsza niż 1 kwietnia 2020 r. (według wcześniejszej tarczy 2.0 było to 1 lutego 2020 roku)
 • W miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składa wniosek o świadczenie postojowe, osiągnął przychód co najmniej o 15 proc. niższy niż w miesiącu wcześniejszym. Czyli jeśli np. składamy wniosek w maju, to nasz przychód za kwiecień powinien być co najmniej 15 proc. mniejszy, niż ten osiągnięty w marcu.
 • Nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
 • Mieszka na terytorium Polski i jest obywatelem RP lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

Świadczenie w wysokości 1 300 zł samozatrudniony otrzyma w przypadku, gdy:

 • rozlicza podatek kartą podatkową oraz jest zwolniony z opłacania podatku VAT,
 • nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
 • mieszka na terytorium Polski i jest obywatelem RP lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

Wniosek o świadczenie postojowe można składać maksymalnie 3 razy, ostatni raz będzie to możliwe najpóźniej 3 miesiące po ustaniu stanu epidemii.

Dofinansowanie przy spadku obrotów

W przypadku spowodowanego epidemią koronawirusa spadku obrotów jednoosobowej działalności gospodarczej, samozatrudniony może ubiegać się w powiatowym urzędzie pracy o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności. W tym wypadku wysokość wsparcia jest uzależniona od udokumentowanego spadku obrotów.

 • Jeśli obroty spadną o co najmniej 30 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
 • Co najmniej 50 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
 • Co najmniej 80 proc. – dofinansowanie może być przyznane w wysokości 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych, po złożeniu oświadczenia o prowadzeniu działalności w danym miesiącu, za który dofinansowanie jest wypłacane.

Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie, nie może mieć zaległości finansowych związanych z odprowadzaniem podatków oraz składek na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 roku.

W tej chwili wsparcie może zostać przyznane na okres maksymalnie trzech miesięcy, jednak w ustawie zapisano możliwość przedłużenia tego terminu – w drodze rozporządzenia – przez Radę Ministrów.

Mikropożyczka na bieżącą działalność

Kolejnym mechanizmem wsparcia, oferowanym w ramach Funduszu Pracy, jest pożyczka do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek do właściwego urzędu pracy. Co istotne, pożyczki przysługują samozatrudnionym, którzy rozpoczęli działalność przed 1 marca. Na wniosek przedsiębiorcy pożyczka – razem z odsetkami – może podlegać umorzeniu, pod warunkiem, że przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia działalność gospodarcza została utrzymana. Kwota umorzenia pożyczki nie stanowi przychodu.

Zwolnienie z ZUS na trzy miesiące

Jedno z rozwiązań, najczęściej wybieranych przez małych przedsiębiorców, także samozatrudnionych, jest zwolnienie z opłacania składek ZUS za 3 miesiące: od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zaległy podatek rozłożony na raty

W ramach Tarczy antykryzysowej przewidziano również możliwość rozłożenia zaległego podatku na raty. Ma to pomóc w utrzymaniu płynności finansowej. By skorzystać z tego rozwiązania, należy złożyć wniosek do właściwego urzędu skarbowego, który oceni, czy w danej sytuacji pomoc może zostać udzielona.

Materiał oryginalny: Samozatrudnieni nie zostali sami. Ich też chroni tarcza antykryzysowa - Polska Times

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3