MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Schetynówki” po staremu

Anna ŚLEDZIŃSKA
„Schetynówki” po staremuJest odpowiedź na pytanie ostrowieckiego posła - rząd będzie finansował połowę kosztów budowy "schetynówek".
„Schetynówki” po staremuJest odpowiedź na pytanie ostrowieckiego posła - rząd będzie finansował połowę kosztów budowy "schetynówek". archiwum
Jest duża szansa na to, że w przyszłym roku samorządy będą znów korzystać z połowy dofinansowania na budowę tak zwanych schetynówek. Rząd wycofuje się z obciążania ich aż 70 procentami kosztów.

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ostrowiecki poseł Jarosław Górczyński pytał o dalsze losy programu budowy „schetynówek” i możliwość powrotu do początkowego systemu finansowania ich „pół na pół”.

- Dzięki środkom z budżetu państwa w latach 2008-2011 wyremontowano i zmodernizowano ponad 6 tysięcy kilometrów dróg lokalnych - przypomniał Jarosław Górczyński. - Co roku z budżetu państwa na budowę lub przebudowę tych dróg rząd przeznaczał około 1 miliarda złotych, a drugie tyle dokładały samorządy. Były to inwestycje pożądane przez każdy samorząd, bo wsparcie sięgało 50 procent kosztów. Tymczasem w tym roku zasady się zmieniły i obecnie samorząd ubiegający się środki może liczyć na nie więcej niż pokrycie 30 procent kosztów i jednocześnie nie więcej niż milion złotych. To spowodowało masowe rezygnacje ze składania wniosków, po prostu wyższych nakładów związanych z budową dróg samorządy nie są w stanie już ponieść.

W tym roku rząd ma przekazać samorządom na realizację zadań drogowych 200 milionów złotych, natomiast w trzech kolejnych łącznie 3 miliardy złotych. Według przyjętego 4 września projektu budżetu na 2013 roku, na program „schetynówek” przeznaczono 500 milionów złotych.

- O wszystkim ostatecznie decyduje parlament, a obecne rozwiązanie było spowodowane mizerią budżetową i próbą efektywnego rozwinięcia w sensie infrastrukturalnym, to znaczy w taki sposób, żeby ci, którzy są najbardziej zdeterminowani, włączali się do tego programu - wyjaśniał w czasie posiedzenia Włodzimierz Karpiński, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. - Zapadła już jednak decyzja, że w przyszłym roku przywracamy realia przyjęte w I edycji programu, czyli 50 na 50 procent, bez ograniczenia do miliona złotych.

W pierwszym etapie Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, powiat ostrowiecki otrzymał dofinansowanie na trzy drogi powiatowe: ulicę Siennieńską, drogę w Rudzie Kościelnej i Śnieżkowicach. Na terenie Ostrowca zbudowano ulice Kolonia Robotnicza, Armii Krajowej, Hubalczyków i Denkowską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia