Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja! Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zobaczymy pociski do nowego projektu obronnego „Tarcza Polski”.

Jarosław PANEK, [email protected]
Taki pokaz dynamiczny ewakuacji wojskowego sprzętu zobaczymy dziś podczas targów. Na zdjęciu piątkowa próba generalna. fot. D. Łukasik
Taki pokaz dynamiczny ewakuacji wojskowego sprzętu zobaczymy dziś podczas targów. Na zdjęciu piątkowa próba generalna. fot. D. Łukasik
Wczorajszy pożar nie pokrzyżuje szyków Targom Kielce. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zostanie dziś po raz pierwszy zademonstrowany nowy system systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nazwany Tarcza Polski. Jej istonym elementem są pociski VL MICA, które właśnie w Kielcach będą miały swoją premierę.

Ale Tarcza Polski to nie jedyny hit kieleckiej wystawy, która rusza właśnie dziś w halach Targów Kielce, mimo wczorajszego pożaru w hagalch G i F. Takich nowości będzie znacznie więcej, a do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjadą praktycznie wszyscy liczący się producenci sprzętu wojskowego z całego świata.

Tegoroczny kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zdołał utrzymać swoją pozycję największej oraz najbardziej prestiżowej wystawy przemysłu obronnego w Europie Środkowej i Wschodniej, nawet mimo drastycznego obcięcia budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. MON ograniczy zdecydowanie zakupy sprzętu, ale minister Bogdan Klich pojawi się na kieleckiej wystawie. Swój udział zapowiedział także Minister Spraw Zagranicznych Radek Sikorski oraz piętnaście innych oficjalnych delegacji rządowych świata, w tym sześciu wiceministrów obrony narodowej.

Pożar nie przeszkodził

W kieleckim centrum wystawienniczym swoje wyroby, zdolności technologiczne i możliwości integracyjne zaprezentuje dziś będzie ponad trzystu wystawców, w tym niemal setka firm z 25 państw, a Targi Kielce spodziewają się podobnie jak w latach poprzednich około 12 - 13 tysięcy zwiedzających. Z powodu pożaru, wystawcy z hal G i F zostali przeniesieni do innej hali, a w nocy zbudowano im zastępcze stoiska informacyjne.

Na szczęście nie ucierpiało stoisko grupy Bumar, zlokalizowane w innej hali, gdzie swoją oferte prezentuje między innymi skarżyskie Mesko. Wczorajszy pożar był swego rodzaju egzaminem, który Targi Kielce zdały wzorowo.

Już około godziny 12.30 w południe prezes firmy Andrzej Mochoń, spotkał się z wystawcami, którym po polsku i angielsku wyjaśniał, że przez całą noc będą budowane stoiska zastępcze, dokładnie w tej wielkości, w jakiej wystawcy z hal ogarniętych pożarem mieli wykupione miejsce. Nie było paniki, kłótni, ani pretensji. Około godziny 14 - tej wystawcy zaczęli wchodzić do obu hal, aby ocenić zniszczenia. Targi Kielce są ubezpieczone, ale według regulaminu nie obejmuje to samych stoisk, które muszą ubezpieczyć sami wystawcy. Jeśli więc ktoś tego nie zrobił, a zniszczeniu uległy jego eksponaty, to wziął ryzyko na siebie.

Tarcza Polski

Wielka wystawa Bumaru, która na szczęście nie ucierpiała, obejmie cały pawilon C. Pokazane tu zostaną najbardziej perspektywiczne rozwiązania techniczne przedsiębiorstw Bumaru, między innymi sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie polskiego żołnierza przyszłości, a hitem, jak nas informuje rzecznik grupy – Monika Koniecko, będzie wspominany już na początku system systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, nieformalnie określany jako „Tarcza Polski”. Eksperci po raz pierwszy zobaczą, jak działa ten projekt i obejrzą na żywo europejskie pociski VL MICA, które mają być trzonem bojowym tego przedsięwzięcia. Pociski te pokazane zostaną w Kielcach po raz pierwszy po udanym teście 8 lipca tego roku w symulowanym odparciu ataku pociskami samosterującymi z morza na poligonie Biscarosse we Francji, czego świadkami byli również polscy oficerowie.

Hit za hitem

Innym hitem MSPO 2009 będzie prezentacja pierwszego w pełni operacyjnego systemu aktywnej obrony wozów bojowych – Trophy izraelskiej korporacji Rafael, której zestawy ppk – Spike, wytwarzane na podstawie licencji w Polsce, Grupa Bumar dostarcza MON. Pod koniec lipca 2009 testy na Pustyni Negew w Izraelu (także w obecności polskich oficerów) przeszedł czołg Merkava IV z operacyjnej jednostki pancernej wyposażony w seryjny zestaw Trophy. Pojazd wyszedł zwycięsko ze starcia z atakującymi go granatnikami RPG i ppk. Był to nowy krok w nowym kierunku rozwoju broni pancernej. Z jego efektami można się będzie zapoznać właśnie podczas Międzynarodowego Salonu pRzemysłu Obronnego.

Siła Grupy Wyszehradzkiej

Tradycyjnie już co roku podczas kieleckich targów zbrojeniowych odbywa się wystawa narodowa poszczególnych krajów. Tym razem będzie to nieco inne przedsięwzięcie, bo swój potencjał obronny pokaże nie jeden kraj, a kilka skupionych w tak zwanej grupie Wyszehradzkiej. Obok polskiego Ministerswa Obrony Narodowej swoje stoiska informacyjno - promocyjne pokażą zatem resorty obrony Węgier i Słowacji oraz Czech. Będą też liczne węgierskie i czeskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe. Węgrzy pokażą między innymi uzbrojenie strzeleckie, karabinki snajperskie i pistolety, a także wyposażenie indywidualne żołnierzy.

Podczas czterech targowych dni przewidziano również pokazy dynamiczne, których próby generalne odbyły się już w piątek.

                                              Co, gdzie, kiedy?

                        Wstęp na targi mają tylko osoby powyżej 18 roku życia. 

 

   Ceny biletów wstępu: normalny - 45 zł, normalny z katalogiem (książka + CD) - 65 zł.  

    Ceny biletów parkingowych:

- samochody osobowe do godz. 12.00 - 20 zł,

- samochody osobowe po godz. 12.00 - 12 zł,

- autokary do godz. 12.00 - 40 zł,

- autokary po godz. 12.00 - 24 zł.

               Targi czynne są w poniedziałek, wtorek i środę w godzinach od 10.00 do 17.00. W czwartek tylko do godziny 16.00

      Dojazd do targów:

autobusem linii 100 z przystanku na ul. Czarnowskiej (obowiązują bilety komunikacji miejskiej)

              - zobacz rozkład jazdy z ul. Czarnowskiej               - zobacz rozkład jazdy z ul. Zakładowej               - samochodem - mapa

 

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia