Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siarka granulowana z Siarkopolu

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Siarka wydobywana w Grzybowskim „Siarkopolu” od ponad 45 lat wykorzystywana jest do produkcji nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, a także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Siarka wydobywana w Grzybowskim „Siarkopolu” od ponad 45 lat wykorzystywana jest do produkcji nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, a także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Prawdziwe bogactwo naszego regionu i jeden ze swoich najbardziej rozpoznawalnych produktów, czyli siarkę granulowaną, zgłosiło do konkursu organizowanego przez „Echo Dnia” przedsiębiorstwo z Grzybowa – Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”.

Zakłady zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie Staszowa uruchomiły działalność wydobywczą siarki już w 1966 roku.

Polskie złoto

Kopalnia siarki „Osiek” jest jedyną kopalnią na świecie, wydobywającą siarkę metodą podziemnego wytapiania. Zlokalizowana jest w pobliżu miasta Osiek w powiecie staszowskim, około 30 kilometrów od siedziby firmy. Złoże to zalega po lewej stronie rzeki Wisły i stanowi zachodnią część większego kompleksu siarkowego.

Wydobycie siarki w Kopalni Siarki „Osiek” odbywa się metodą podziemnego wytapiania polegającą na wtłaczaniu do złoża siarkowego gorącej wody technologicznej w celu wytopienia siarki. Stopiona siarka wydobywana jest za pomocą sprężonego powietrza na powierzchnię poprzez odpowiednio skonstruowane i uzbrojone otwory eksploatacyjne. Sam transport siarki płynnej odbywa się do odbiorców specjalnymi cysternami kolejowymi.

W 2004 roku rozpoczęto produkcję siarki granulowanej metodą bębnową, polegającą na napylaniu drobnej siarki, tak zwanego podziarna, aż do uzyskania wymaganych rozmiarów granulki. Siarka granulowana transportowana jest do odbiorców głównie w wagonach kolejowych luzem albo w opakowaniach typu big-bag.

Wydobywana w Grzybowskim „Siarkopolu” od ponad 45 lat siarka, nazywana niegdyś „polskim złotem” wykorzystywana jest do produkcji nawozów sztucznych, środków ochrony roślin oraz w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Jedyni na świecie

Co szczególnie warte podkreślenia, obecnie Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” jest jedyną pracującą na świecie kopalnią siarki, w której wydobywa się siarkę rodzimą.

Uruchomienie eksploatacji metodą podziemnego wytapiania dało początek dynamicznemu rozwojowi przemysłu siarkowego w Polsce.

W oparciu o własną bazę surowcową od 1979 roku w Zakładzie Produkcji Chemicznej w Dobrowie produkowane są związki chemiczne na bazie siarki. Są to dwusiarczek węgla, siarka nierozpuszczalna oraz siarka mielona i siarka płatkowa.

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki„Siarkopol” posiadają własny tabor kolejowy. Przedsiębiorstwo dysponuje specjalnymi cysternami do przewozu siarki płynnej, cysternami i kontenerami do przewozu dwusiarczku węgla oraz posiada własne zaplecze remontowe dla kolejowych środków transportowych.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia