Siarka granulowana z Siarkopolu

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Siarka wydobywana w Grzybowskim „Siarkopolu” od ponad 45 lat wykorzystywana jest do produkcji nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, a także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Siarka wydobywana w Grzybowskim „Siarkopolu” od ponad 45 lat wykorzystywana jest do produkcji nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, a także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Prawdziwe bogactwo naszego regionu i jeden ze swoich najbardziej rozpoznawalnych produktów, czyli siarkę granulowaną, zgłosiło do konkursu organizowanego przez „Echo Dnia” przedsiębiorstwo z Grzybowa – Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”.

Zakłady zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie Staszowa uruchomiły działalność wydobywczą siarki już w 1966 roku.

Polskie złoto

Kopalnia siarki „Osiek” jest jedyną kopalnią na świecie, wydobywającą siarkę metodą podziemnego wytapiania. Zlokalizowana jest w pobliżu miasta Osiek w powiecie staszowskim, około 30 kilometrów od siedziby firmy. Złoże to zalega po lewej stronie rzeki Wisły i stanowi zachodnią część większego kompleksu siarkowego.

Wydobycie siarki w Kopalni Siarki „Osiek” odbywa się metodą podziemnego wytapiania polegającą na wtłaczaniu do złoża siarkowego gorącej wody technologicznej w celu wytopienia siarki. Stopiona siarka wydobywana jest za pomocą sprężonego powietrza na powierzchnię poprzez odpowiednio skonstruowane i uzbrojone otwory eksploatacyjne. Sam transport siarki płynnej odbywa się do odbiorców specjalnymi cysternami kolejowymi.

W 2004 roku rozpoczęto produkcję siarki granulowanej metodą bębnową, polegającą na napylaniu drobnej siarki, tak zwanego podziarna, aż do uzyskania wymaganych rozmiarów granulki. Siarka granulowana transportowana jest do odbiorców głównie w wagonach kolejowych luzem albo w opakowaniach typu big-bag.

Wydobywana w Grzybowskim „Siarkopolu” od ponad 45 lat siarka, nazywana niegdyś „polskim złotem” wykorzystywana jest do produkcji nawozów sztucznych, środków ochrony roślin oraz w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Jedyni na świecie

Co szczególnie warte podkreślenia, obecnie Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” jest jedyną pracującą na świecie kopalnią siarki, w której wydobywa się siarkę rodzimą.

Uruchomienie eksploatacji metodą podziemnego wytapiania dało początek dynamicznemu rozwojowi przemysłu siarkowego w Polsce.

W oparciu o własną bazę surowcową od 1979 roku w Zakładzie Produkcji Chemicznej w Dobrowie produkowane są związki chemiczne na bazie siarki. Są to dwusiarczek węgla, siarka nierozpuszczalna oraz siarka mielona i siarka płatkowa.

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki„Siarkopol” posiadają własny tabor kolejowy. Przedsiębiorstwo dysponuje specjalnymi cysternami do przewozu siarki płynnej, cysternami i kontenerami do przewozu dwusiarczku węgla oraz posiada własne zaplecze remontowe dla kolejowych środków transportowych.

 

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie