Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siarkopol uzyskał koncesję na wydobywanie siarki w Osieku do 2040 roku. Będą nowe kopalnie w Rudnikach i Baranowie Sandomierskim?

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Trajan Szuladziński, prezes Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie.
Trajan Szuladziński, prezes Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie.
Siarkopol uzyskał koncesję na wydobycie siarki na ternie Kopalni Osiek aż do..2040 roku. - W najbliższych latach nie tylko będziemy mogli kontynuować wydobycie na dotychczasowym poziomie, ale także rozwijać w nowych obszarach i spokojnie przygotowywać się do budowy nowej kopalni – mówi Trajan Szuladziński, prezes Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie. Plany firmy są ambitne - chodzi o nowe kopalnie w Rudnikach i w Baranowie Sandomierskim.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A., spółka z Grupy Azoty S.A. uzyskała pozytywną decyzję Ministra Środowiska umożliwiającą przedłużenie wydobycia siarki w Kopalni Osiek do 2040 roku. Poinformowała o tym fakcie między innymi wiceminister sportu Anna Krupka w mediach społęcznościowych: "Wiadomość dnia dla mieszkańców Powiatu Staszowskiego. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk przyznał Grupie Azoty Siarkopol koncesję na wydobywanie siarki ze złoża „Osiek” do 2040 roku. Mamy to!".

Decyzja Ministra Środowiska została wydana na wniosek zarządu Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A., po uzyskaniu przewidzianych ustawą Prawo geologiczne i górnicze uzgodnień i opinii. Formalnie chodzi o zmianę obowiązującej koncesji na wydobycie, uzyskanej przez spółkę w jeszcze 1994 roku, w związku z uruchomieniem Kopalni Siarki Osiek. Udzielona obecnie koncesja dotyczy wydobywania siarki rodzimej ze złoża Osiek, na obszarze o powierzchni około 13,53 kilometrów kwadratowych. Zasoby przemysłowe siarki rodzimej na wyznaczonym obszarze górniczym określono na 9,99 milionów ton.

To doskonała wiadomość i możliwość dalszego rozwoju

- Przedłużenie obowiązywania koncesji do 2040 roku, to doskonała wiadomość dla naszych pracowników, i regionu. Siarkopol zatrudnia około 800 osób, a pośrednio tworzy około 2000 miejsc pracy w powiecie staszowskim. W najbliższych latach nie tylko będziemy mogli kontynuować wydobycie na dotychczasowym poziomie, ale także rozwijać w nowych obszarach i spokojnie przygotowywać się do budowy nowej kopalni – mówi Trajan Szuladziński, prezes Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie. - Potwierdzony dostęp do bogatego w surowiec złoża w Osieku umożliwi pewne dostawy siarki na potrzeby Grupy Azoty oraz pozwoli nam na elastyczne reagowanie na popyt na światowych rynkach, i maksymalizację wyniku finansowego – dodaje.

- Siarkopol to największy płatnik podatków, jeśli chodzi o naszą gminę. Dlatego cieszymy się bardzo z uzyskanej koncesji na wydobywanie siarki do 2040 roku. Zarówno w interesie gminy jak i mieszkańców, którzy także mają zapewnione zatrudnienie w kopalni, jest to aby jak najdłużej funkcjonowała na naszych terenach - dodaje Rafał Łysiak, burmistrz miasta i gminy Osiek.

Prezes Grupy Azoty komentuje

- Uzyskanie przedłużenia koncesji to dobra wiadomość zarówno dla Grupy Azoty, jak i Siarkopolu. Dostęp do złoża z potwierdzonymi zasobami zabezpiecza dostawy surowca na potrzeby Grupy Azoty nawet przez kilkanaście lat. Siarkopol nie tylko zabezpieczoną przyszłość, ale zyskuje czas, aby znaleźć optymalną lokalizację dla nowej kopalni, i w ciągu kilku lat zbudować niezbędną infrastrukturę i rozpocząć równoległe wydobycie na nowym złożu - mówi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty S. A., która kupiła KiZCh Siarki Siarkopol S.A. w 2013 roku, a jednym z celów transakcji było zabezpieczenie dostaw siarki, wykorzystywanej między innymi do produkcji nawozów.

Będą nowe kopalnie?

Złoże siarki Osiek stanowi zachodnią cześć kompleksu siarkowego ciągnącego się od Niekrasowa i Osieka poprzez Baranów Sandomierski aż do Skopania, którego zasoby szacowane są na miliony ton. Skałami siarkonośnymi jest kompleks skał wapiennych i wapienno-marglistych.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. jest jednym z dwóch, ale największym przedsiębiorstwem na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki rodzimej przyjazną środowisku metodą podziemnego wytopu. Spółka produkuje siarkę płynną i granulowaną. I ma ambitne plany rozwojowe.

Mowa o prawdopodobnym powstaniu dwóch kopalni. Jedna z nich, która ma powstać w Rudnikach, gmina Połaniec od kilkunastu miesięcy wywołuje spore kontrowersje. Obecnie Siarkopol jest już po etapie konsultacji społecznych z mieszkańcami i wciąż trwają wzmożone starania, aby udało się w zgodzie z nimi taką kopalnię otworzyć.

Przełomowe spotkanie z mieszkańcami miejscowości Rudniki dotyczące dzierżawy, wykupienia (lub innej możliwości) terenów, na których Siarkopol planuje zbudować nowe pole górnicze odbyło się 29 listopada ubiegłego roku. Wtedy po raz pierwszy oficjalnie (pomijając projekt umowy społecznej, która została przekazana każdemu mieszkańcowi wspomnianej miejscowości) z ust Agnieszki Leszczyńskiej wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Siarkopol padła deklaracja dzierżawy lub wykupu gruntów od mieszkańców. Pani prezes przekazała wówczas informację o tym, że będą odbywały się indywidualne spotkania z mieszkańcami, na których będą negocjowane warunki pozyskania przez Siarkopol pożądanych gruntów.

Przedsiębiorstwo ma także w planach zbudować nowe pole górnicze na terenie Baranowa Sandomierskiego. Obecnie firma prowadzi dalsze starania, aby otworzyć tam kopalnię siarki.

O szczegółach inwestycji zgodzili się z nami porozmawiać prezesi Siarkopolu na specjalnym spotkaniu, które być może uda się zorganizować jeszcze we wrześniu tego roku. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Siarkopol uzyskał koncesję na wydobywanie siarki w Osieku do 2040 roku. Będą nowe kopalnie w Rudnikach i Baranowie Sandomierskim? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia