11 maja wchodzi w życie nowelizacja ordynacji podatkowej. Dzięki niej organy podatkowe będą mogły przez Internet przesyłać podatnikom decyzje, postanowienia, interpretacje oraz wzywać do złożenia wyjaśnień czy zeznań.
- Za pośrednictwem e-maili do podatnika, który wyrazi zgodę na taki sposób komunikowania się z urzędem, będzie wysyłane powiadomienie o możliwości pobrania pisma w formie dokumentu elektronicznego – wyjaśnia Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach.
Elektroniczne powiadamianie podatników o decyzjach, postanowieniach, interpretacjach czy wezwaniach do złożenia wyjaśnień czy zeznań będzie traktowane na równi z listownym zawiadomieniem. Jeśli podatnik nie zareaguje na powiadomienie, po siedmiu dniach organ wyśle drugą informację. W razie jej nieodebrania doręczenie będzie uważane za dokonane po upływie 14 dni, licząc od dnia przesłania pierwszego zawiadomienia.
Jeśli podatnik zgodzi się na komunikację elektroniczną, sam również będzie mógł w ten sam sposób składać wyjaśnienia czy przesyłać wnioski oraz ustanowić swojego pełnomocnika do reprezentowania go przed urzędem.
- Kontaktowanie się z urzędem za pośrednictwem Internetu to nie jest nowość. W 2011 roku został wprowadzony Profil Zaufany ePUAP, dzięki któremu podatnicy mogą załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną bez konieczności wychodzenia z domu – zaznacza Maria Bojczuk. – Do tej pory jednak niewiele osób skorzystało z elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej i tego sposobu załatwiania spraw urzędowych – przyznaje rzeczniczka
Profil Zaufany ePUAP identyfikuje i opisuje osobę, która korzysta z konta na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. – Jest on bezpłatny, dostępny dla wszystkich osób, które założą konto na portalu ePUAP. Spełnia funkcje podobne do tych, które obecnie oferuje komercyjny podpis elektroniczny. Posługując się nazwą użytkownika, hasłem oraz pocztą elektroniczną będzie można załatwiać sprawy administracyjne za pośrednictwem Internetu – podkreśla nasza rozmówczyni.
- Aby założyć Profil Zaufany ePUAP należy najpierw utworzyć konto na portalu www.epuap.gov.pl, z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie profilu. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie profilu w jednym z urzędów. Urzędnik po podaniu nazwy użytkownika porówna dane wprowadzone do systemu z danymi przedstawionymi przez obywatela oraz z rejestrem PESEL i potwierdzi je na podstawie dokumentu tożsamości – wyjaśnia rzeczniczka.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?