Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2011. Przedsiębiorstwo Elementów Budowlanych FABET

Redakcja
Skrzydła 2011. Przedsiębiorstwo Elementów Budowlanych FABETSkrzydła 2011 za kompletny system elementów prefabrykowanych do budowy parkingów wielopoziomych.
Skrzydła 2011. Przedsiębiorstwo Elementów Budowlanych FABETSkrzydła 2011 za kompletny system elementów prefabrykowanych do budowy parkingów wielopoziomych. archiwum
Firma zaczynała od budowy domów, teraz dzięki jej produktom powstają w Polsce najpiękniejsze mosty, komfortowe i najbezpieczniejsze drogi, nowoczesne stadiony i hale sportowe, funkcjonalne parkingi wielopoziomowe. Kolejny laureat naszej nagrody gospodarczej Przedsiębiorstwo Elementów Budowlanych FABET z Kielc jest jednym z największych w Polsce producentów elementów prefabrykowanych.

Działa na rynku budowlanym od 1975 roku. Przez pierwsze lata specjalizowała się wyłącznie w produkcji prefabrykatów dla budownictwa mieszkaniowego. „Wielka płyta” była flagowym produktem przedsiębiorstwa, a czekały na nią wszystkie polskie spółdzielnie mieszkaniowe, bo od terminowej dostawy zależały często roczne plany. Wszystko zmieniło się na początku lat 90. Rozszerzono zakres produkcji o elementy dla budownictwa przemysłowego, przeznaczone do wznoszenia między innymi hal przemysłowych, pawilonów handlowych, hoteli, szpitali, oczyszczalni ścieków, zbiorników wody. Ta strategiczna decyzja pozwoliła firmie stosunkowo szybko uwolnić się od produkcji wielkiej płyty, która i tak przestała być już na rynku budowlanym potrzebna.

Rynek zaczął potrzebować zupełnie nowych produktów oraz nowych technologii. A FABET potrafił szybko je dostarczyć. W 2004 roku rozpoczęto prace badawcze związane z uruchomieniem produkcji elementów sprężonych. Rok później pierwsze strunobetonowe belki mostowe typu KUJAN opuściły zakład produkcyjny przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Potem przyszła kolejna ich generacja, nazwana KUJAN NG oraz belki typu T. I to był strzał w dziesiątkę, bo nowych dróg, a co za tym i mostów, coraz szybciej w Polsce przybywało. I tak jest do tej pory, szczególnie teraz, kiedy dosłownie cała Polska jest w budowie. Produkcja tych sprężonych elementów mostowych nadzorowana jest pieczołowicie przez Instytut Budowy Dróg i Mostów w Warszawie.

Równolegle ze sprężonymi belkami w 2005 roku rozpoczęto także wytwarzanie elementów ekranów akustycznych: belek podwalinowych i płyt prefabrykowanych z warstwą dźwiękochłonną, czyli tego wszystkiego, bez czego nie mogą się obejść właśnie budowane w całej Polsce drogi ekspresowe i autostrady. Kielecki FABET ma więc ogromny wkład nie tylko w rozwój sieci dróg w Polsce, ale także dzięki niemu kierowcy będą jeździć po nich szybciej i przede wszystkim bezpieczniej.

Te kolejne technologiczne nowinki i produkty najwyższej jakości, stosowane w najbardziej prestiżowych polskich inwestycjach infrastrukturalnych nie mogłyby powstać, gdyby nie zaplecze produkcyjne naszego laureata. W wyniku modernizacji, którą FABET przeprowadził na szeroka skalę, zakład został wyposażony w sześć torów naciągowych o łącznej długości 510 metrów. Są one przeznaczone do produkcji elementów sprężonych. Zakład dysponuje także linią do produkcji zespolonych płyt stropowych typu „filigran” o łącznej długości 320 metrów. Techniczne możliwości pozwalają wykonać elementy o dużych gabarytach i ciężarze do 60 ton. Nasz laureat może pochwalić się zautomatyzowanym węzłem betoniarskim, a produkcja odbywa się w halach zamkniętych, niezależnie od temperatury i warunków pogodowych. Zakład ma duże możliwości, dlatego przedsięwzięcia, które podejmuje, także są dużego kalibru. Te wysiłki doceniła Kapituła naszej nagrody.

Ireneusz Janik, prezes: - Technologie i ludzie to nasze dwa największe atuty. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Im zlecenie jest trudniejsze, tym jako większe wyzwanie je traktujemy. Marka FABET jest synonimem przede wszystkim dobrej jakości, fachowości i terminowości. Być może dlatego nasze wyroby można spotkać coraz częściej na wielu prestiżowych inwestycjach w całej Polsce.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2011 przyznała statuetkę za kompletny system elementów prefabrykowanych do budowy parkingów wielopoziomowych

Załoga Fabetu z wieloletnim doświadczeniem, łącząc profesjonalizm działań z nowoczesnym zarządzaniem realizuje nawet najbardziej skomplikowane zamówienia dla przedsięwzięć na terenie całego kraju. Osiedla mieszkaniowe, kompleksy handlowe, przemysłowe, użyteczności publicznej wybudowane z prefabrykatów wykonanych w firmie Fabet są najlepszą rekomendacją. Nie lada wyzwaniem był siedmiokondygnacyjny parking samochodowy dla 1483 aut, jaki przedsiębiorstwo zbudowało przy kieleckiej Galerii Echo. Został on wykonany w prefabrykowanej konstrukcji słupowo-ryglowej. Zastosowanie traktów o szerokości 16 metrów pozwala kierowcom na wygodne, bezkolizyjne parkowanie samochodów bez konieczności wjazdu pomiędzy słupy. Cały siedmiokondygnacyjny parking został zmontowany w ekspresowym tempie, zaledwie niespełna siedmiu miesięcy, licząc od pierwszych dostaw prefabrykatów na budowę, czyli od listopada 2008 roku. Montaż wszystkich elementów konstrukcyjnych wielopoziomowego parkingu przy Galerii Echo zakończono dokładnie 30 maja 2009 roku. Ten fakt oraz kontynuowanie najlepszych tradycji budowlanych regionu nie mógł ujść uwadze naszej kapituły.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia