MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2011. Sandomierz

Redakcja
Skrzydła 2011. SandomierzSkrzydła 2011 za promocję miasta.
Skrzydła 2011. SandomierzSkrzydła 2011 za promocję miasta. archiwum
Sandomierz od lat uważany jest za jedno z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Miasto o tysiącletniej historii, które od zawsze jest symbolem narodowego dziedzictwa i kultury położone jest na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Znajduje się w nim wiele historycznych i kulturowych zabytków. Jednym z takich miejsc, które wypada zwiedzić jest na pewno XIV-wieczna bazylika katedra, czy XV-wieczny zamek królewski, wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. W sumie w mieście zachowało się ponad 120 zabytków architektury z różnych epok.

Do niedawna jednym z miejsc, na które turyści zwracają szczególna uwagę była jednak zabytkowa sandomierska Starówka.[/b]

Okazuje się jednak, że od jakiegoś czasu nie wystarcza już ona, aby zadowolić coraz bardziej wymagającego turystę. Władze Sandomierza, z burmistrzem Jerzym Borowskim na czele, robią więc wszystko, by uatrakcyjniać region. Od 2007 roku kilkukrotnie niemal całkowicie odnawiana była zabytkowa starówka. To nie ona jednak ani średniowieczne zabytki wychodzą obecnie na główny plan atrakcji tego miasta.

Od trzech lat, główną rzeczą, z którego słynie miasto „na siedmiu wzgórzach” nie są jednak atrakcje turystyczne, ale „Ojciec Mateusz”, kultowy serial, realizowany przez telewizję Polską. Ekipa filmowa, z odtwórcą głównej roli Arturem Żmijewskim na czele, rozpoczęła realizację serialu w 2008 roku. Miejscem zdjęć do filmu był przede wszystkim sandomierski rynek, ale ekipa często gościła też między innymi na placu Jana Pawła II czy w Wąwozie Królowej Jadwigi. W 2011 roku ekipa filmowa pierwszy raz przeniosła się poza Sandomierz. Filmowcy zaskarbili sobie ogromną sympatię mieszkańców. Członkowie ekipy żartują nawet, że po tych trzech latach spędzonych na uroczej ziemi sandomierskiej, stali się nawet honorowymi obywatelami miasta.

Miejscowi przedsiębiorcy zgodnie przyznają natomiast, że od momentu pojawienia się w mieście ekipy filmowej, rynek ich pracy znacznie się rozwinął. Turyści szturmem wkraczają do miasta, udając się do Sandomierza przy każdej, nadarzającej się okazji. Zdarzają się nawet tacy, którzy zamawiają miejsca na imprezy okolicznościowe i miejsca w pokojach, nawet z kilkumiesięczny wyprzedzeniem. Taka promocja miasta to prawdziwy przebój na rynku turystyczny, O Sandomierzu głośno jest już nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Nie dziwią więc tłumy turystów, ściągających tu ze wszystkich kierunków, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Uroczy Sandomierz czaruje wszystkich, tak jak cała ziemia świętokrzyska.

Jerzy Borowski, burmistrz: - Zabytkowa sandomierska Starówka już nie wystarczy, aby zadowolić wymagającego turystę. Niezbędna jest bogata infrastruktura towarzysząca. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że nasz Sandomierz jest przepięknym miastem, symbolem narodowego dziedzictwa oraz kultury. Wciąż zwiększa się zróżnicowana oferta noclegowa i gastronomiczna. Ostatnio oddaliśmy do użytkowania zrewitalizowany Bulwar nad Wisłą, a także nowe ciągi spacerowe, łączące Park Piszczele z terenami nadwiślańskimi. Turyści mogą teraz aktywnie u nas wypocząć, popływać, pospacerować, a także pojeździć na rowerze. Wciąż przybywa nam nowych atrakcji turystycznych. Wszystko po ty, by przyciągnąć i zadowolić coraz bardziej wymagających turystów.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2011 przyznała statuetkę za promocję miasta

Sandomierz to jedno z nielicznych miast w województwie świętokrzyskim, które zawsze w najlepszym z możliwych sposobów dbało o promocję swojego regionu. Zabytki z okresów średniowiecza czy renesansu to oczywiście nadal główny magnes, przyciągający turystów w to miejsce, ale w ostatnim czasie lokalne władze stawiają także na nowoczesne rozwiązania. Dzięki nim o Sandomierzu jest coraz głośniej. Dlatego w ostatnich miesiącach zostały oddane do użytku zrewitalizowany Bulwar nad Wisłą czy nowe ciągi spacerowe, łączące Park Piszczele z terenami położonymi nad przepięknie płynącą w tym miejscu Wisłą. Niewątpliwie zwiększa to atrakcyjność pobytu licznie odwiedzających to miasto turystów, którzy teraz, oprócz zwiedzania, mogą także aktywnie tu wypoczywać. To wszystko sprawia, że Sandomierz jest dla gości prawdziwą turystyczną Mekką. Rocznie odwiedza go kilkaset tysięcy gości z całej Polski, Europy i świata. Nie dziwi więc fakt, że Kapituła nagrody Skrzydła 2011 doceniła sposób, w jaki miasto potrafi się promować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia