Skrzydła 2012. Gmina Strawczyn

Redakcja
Skrzydła 2012 dla gminy Strawczyn za Centrum Sportowo-Rekreacyjne Olimpic.
Skrzydła 2012 dla gminy Strawczyn za Centrum Sportowo-Rekreacyjne Olimpic. archiwum
Chociaż Strawczyn to jedna z najbardziej malowniczych gmin w województwie świętokrzyskim, nie tylko walory przyrodnicze stanowią o jej atrakcyjności. Władze gminy na czele z wójtem Tadeuszem Tkaczykiem doskonale rozumieją, że nie tylko naturalne walory środowiskowe, zabytki sakralne oraz wycieczki „szlakiem wielkich pisarzy” stanowią o atrakcyjności turystycznej miejsca. Postawiły także na budowę i rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej. Te wysiłki doceniła nasza kapituła.

W sierpniu 2010 roku w Strawczynie oddany do użytku został zalew rekreacyjny o powierzchni 9,7 hektara. Cała inwestycja to obszar 19,8 hektara. Zagospodarowanie terenu obejmuje wewnętrzną drogę dojazdową, parking samochodowy, ciąg spacerowo-rowerowy wokół zbiornika, molo widokowe o długości 32 metrów, plażę, plac zabaw oraz osiem stanowisk łowieckich dla wędkarzy. Inwestycja była możliwa między innymi dzięki wykorzystaniu funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego. Jest bazą dla uprawiania sportów wodnych i innych form letniej turystyki aktywnej.

Na terenie gminy znajduje się też osiem trawiastych boisk piłkarskich w miejscowościach: Pomnik, Strawczyn, Strawczynek, Niedźwiedź, Chełmce, Ruda Strawczyńska, Korczyn i Oblęgorek. Dodatkowo Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku posiada kompleks boisk ze sztucznej nawierzchni poliuretanowej do piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. Natomiast przy Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie oddano do użytku zespół boisk „Moje boisko Orlik 2012”. W jego skład wchodzą dwa boiska: jedno do piłki nożnej, a drugie wielofunkcyjne.

Kolejna inwestycja, którą może poszczycić się gmina to zagospodarowanie terenu przy źródle w miejscowości Oblęgór. Plac wokół źródełka został utwardzony, wyłożony kostką i ogrodzony. Zamontowano stylowe ławy, siedziska z bali oraz huśtawki. Wydzielone zostało miejsce pod ognisko. Zamontowano kamiennego grilla i stojak na rowery. Teren jest miejscem spotkań mieszkańców, a także miejscem odpoczynku dla turystów. Gmina posiada również bardzo ciekawą ofertę dla miłośników jazdy na rowerze. Zadbano o wytyczenie ścieżek rowerowych i odpowiednie ich oznakowanie.

Ważnym elementem działań strawczyńskich władz są również działania promocyjne. Na oficjalnej stronie internetowej gminy można odbyć wirtualny spacer po okolicy. To kompleksowe prezentacje multimedialne bazujące na zdjęciach panoramicznych. Wirtualna wycieczka obejmuje najbardziej atrakcyjne miejsca, takie jak dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, kaplica św. Rozalii na Perzowej Górze, stadion sportowy oraz zalew w Strawczynie.

Władze organizują także wiele imprez masowych i festynów rodzinnych. Najpopularniejszym z nich jest święto gminy- Strawczynada. Wydarzenie jest doskonałą promocją dla gminy. Przyczynia się też to popularyzacji sportu i form aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców.

Dodatkową korzyścią dla społeczności lokalnej ze sportowo-rekreacyjnych inwestycji jest stworzenie warunków dla rozwoju agroturystyki oraz małych przedsiębiorstw branży usługowo- handlowej. Z tym wiąże się natomiast powstanie nowych miejsc pracy oraz ogólny rozwój gospodarczy terenu.

Gmina Strawczyn za działalność w dziedzinie sportu, rekreacji i turystyki byłą już wielokrotnie nagradzana, nie tylko na szczeblu wojewódzkim, ale też na arenie ogólnopolskiej.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2012 przyznała statuetkę za Centrum Sportowo-Rekreacyjne Olimpic

Jedną z inwestycji, która niezwykle podnosi atrakcyjność gminy Strawczyn jest nowoczesne Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Olimpic w Strawczynku z krytym basenem, stadionem piłkarskim, sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, boiskami wielofunkcyjnymi oraz kortem tenisowym. Gmina Strawczyn posiada zatem doskonałe warunki do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, między innymi rów z wodą do biegu z przeszkodami, skocznię do skoku o tyczce, skoku w dal, trójskoku i skoku wzwyż, rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem, dyskiem lub młotem, a także pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej wraz z częściowo zadaszonymi trybunami na 1148 widzów. Mieszcząca się na terenie kompleksu kryta pływalnia Olimpic pozwala na czynne uprawianie pływactwa, a także rodzinny wypoczynek. W skład obiektu wchodzi basen pływacki, basen rekreacyjny z tak zwaną „dziką rzeką”, biczami wodnymi i hydromasażami, basen dla dzieci, dwa zbiorniki z jacuzzi, zewnętrzna zjeżdżalnia rurowa oraz sauna. Władze zadbały również o to, by kompleks był niedrogi w utrzymaniu. Wyposażono go w pompy ciepła, kotły na biomasę oraz system solarowy. Zastosowane innowacyjne rozwiązania, wykorzystujące odnawialną energię słoneczną korzystnie wpływają na środowisko naturalne.

Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy: - - Bardzo zależy nam na tym, aby nasza gmina przyciągała turystów. Doskonale rozumiemy, że aktywny wypoczynek ma wpływ na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji naszych mieszkańców. Przyczynia się także do zapobiegania patologiom społecznym i odgrywa ważną rolę w wychowywaniu dzieci i młodzieży. Nasze obiekty sportowe są dumą nie tylko gminy Strawczyn, ale całego województwa świętokrzyskiego.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie