Skrzydła 2012. Kolegium Szkół Prywatnych z Kielc

Redakcja
Skrzydła 2012. Kolegium Szkół Prywatnych z KielcNagroda Skrzydła 2012 dla Kolegium Szkół Prywatnych z Kielc za program edukacja dla przyszłości kształcenia w zakresie rozszerzonym języków obcych na poziomie szkół podstawowej, gimnazjum i liceum.
Skrzydła 2012. Kolegium Szkół Prywatnych z KielcNagroda Skrzydła 2012 dla Kolegium Szkół Prywatnych z Kielc za program edukacja dla przyszłości kształcenia w zakresie rozszerzonym języków obcych na poziomie szkół podstawowej, gimnazjum i liceum.
Kolegium Szkół Prywatnych jest najstarszą niepubliczną szkołą w Kielcach. Pomysłodawcami i założycielami placówki są Tadeusz Dziekan i Andrzej Mroczek. W roku 1992 z ich inicjatywy powstało Prywatne Liceum Zarządzania i Administracji, mieszczące się przy ulicy Mielczarskiego 45. Rok późnej powołane zostało Liceum

Ogólnokształcące, a następnie Gimnazjum Językowe i Szkoła Podstawowa. Poszerzony program nauczania języków obcych oraz swobodne łączenie zajęć fakultatywnych umożliwia uczniom w pełni realizować zaplanowany tok nauki. Skuteczność takich rozwiązań potwierdza stuprocentowa zdawalność egzaminu maturalnego i osiąganie przez naszych absolwentów wyników należących do jednych z najwyższych w województwie na poziomie gimnazjum i szkoły podstawowej. Atutem szkoły jest znakomita kadra i niewielka liczebność uczniów w zespołach klasowych.

Istniejące od 1993 roku I Prywatne Liceum Ogólnokształcące w Kielcach może poszczycić się absolwentami, którzy pełnią obecnie ważne i odpowiedzialne społecznie funkcje zarówno w kraju, jak i za granicą. Są wśród nich lekarze, prawnicy, inżynierowie, ekonomiści, dziennikarze i przedsiębiorcy.

Uruchomione w 1995 roku Gimnazjum Językowe było pierwszą placówką tego typu w naszym regionie. Początkowo obejmowało dwie ostatnie klasy szkoły podstawowej, a od 1 września 1999 roku w zreformowanym systemie kształcenia rozpoczęło działalność jako trzyletnia szkoła ponadpodstawowa, przygotowująca do podjęcia nauki w liceum. Wysoki poziom nauczania wielokrotnie potwierdziły rankingi  wyników egzaminu gimnazjalnego w województwie świętokrzyskim. Szkołą szczyci się też laureatami konkursów przedmiotowych stopnia wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Realizuje także rozszerzony program nauczania języków angielskiego i niemieckiego z udziałem native-speakerów. Uczniowie mogą też uczestniczyć w zajęciach z języka włoskiego, francuskiego i hiszpańskiego.

Prywatna Szkoła Podstawowa rozpoczęła działalność od 1999 roku, początkowo w ramach dwóch ostatnich klas wchodzących w skład Gimnazjum Językowego, a jako osobna placówka wznowiła działalność w roku 2006. Najmłodsi nauczani są według najnowszych programów, które nie tylko dostarczają niezbędnej wiedzy, ale również rozwijają ich talenty, zainteresowania i uczą kreatywnego działania. W szkole panuje przyjazna atmosfera, dzięki której każde z dzieci czuje się docenione i zauważone. Zespoły klasowe o małej liczebności dają nauczycielom możliwość zindywidualizowania procesu nauczania. Już w klasie pierwszej uczniowie rozpoczynają naukę dwóch języków obcych: angielskiego i francuskiego lub hiszpańskiego. Od klasy IV kontynuowana jest nauka języka angielskiego natomiast drugim językiem obcym jest (do wyboru): francuski, niemiecki, włoski lub hiszpański. W czasie zajęć świetlicowych najmłodsi uczniowie mogą realizować swoje pasje plastyczne, muzyczne, teatralne a także zamiłowania przyrodnicze, matematyczne i językowe.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2012 przyznała statuetkę za program „Edukacja dla przyszłości” kształcenia w zakresie rozszerzonym języków obcych na poziomie szkół podstawowej, gimnazjum i liceum

Edukacja dla przyszłości to rozszerzony program nauczania języków obcych realizowany przez Kolegium Szkół Prywatnych. Uczniowie obowiązkowo uczą się dwóch języków obcych od I klasy szkoły podstawowej przez gimnazjum i liceum. Uczestniczą w corocznych wycieczkach edukacyjnych w strefy angielsko- i niemieckojęzyczną, by ćwiczyć praktyczne wykorzystanie umiejętności. W ramach programu mogą również uczyć się dodatkowo wybranych języków obcych.
W ubiegłym roku szkolnym w szkole rozpoczęto realizację projektu eTwinning pod tytułem „Austausch der Kulturen, Sehenswürdigkeiten und Traditionen“. Prowadzony jest

on w języku niemieckim, a jego celem jest rozwijanie sprawności językowych w oparciu o elektroniczne media, wdrażanie i czynne wykorzystanie technik informatyczno-komunikacyjnych oraz prezentowanie zebranego materiału na platformie TwinSpace. Projekt służy poznawaniu młodzieży z innych krajów, ich zainteresowań, tradycji, ewaluacji wzajemnych kultur, twórczej wymianie poglądów, budowaniu tolerancji i obalaniu stereotypów oraz ćwiczeniu w płynnym posługiwaniu się językiem obcym. Partnerami w programie są: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Brzeska woj. Małopolskie, Avcilar Okyanus Privatschule z Istambułu (Turcja) oraz Bajcsy-Zsilinszky Endre Gymnasium und Fachmittelschule z Újfehértó (Węgry).

Edyta Mazur, dyrektor: - W tym roku obchodzimy dwudziestolecie naszej szkoły. Dwadzieścia lat funkcjonowania szkoła upoważnia mnie do stwierdzenia, że jesteśmy Szkołą, do której uczniowie lubią chodzić, czują się bezpiecznie, są szanowani i traktowani poważnie. Szkołą zapewniającą najwyższy poziom nauczania, wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i przygotowującą do osiągania sukcesów w dorosłym życiu.

Wideo

Dodaj ogłoszenie