Skrzydła 2012. Muzeum Wsi Kielckiej z Kielc

Redakcja
Skrzydła 2012 dla Muzeum Wsi Kieleckiej za program etnograficznych lekcji i warsztatów dla dzieci i dorosłych.
Skrzydła 2012 dla Muzeum Wsi Kieleckiej za program etnograficznych lekcji i warsztatów dla dzieci i dorosłych. archiwum
Promowanie kultury, szczególnie tej lokalnej, świadczącej o bogatych tradycjach regionu to rola niezwykle odpowiedzialna. Ale podjęło się jej i z ogromną pasją realizuje, a co najważniejsze – ze świetnymi wynikami Muzeum Wsi Kieleckiej. Działania tej instytucji na rzecz ziemi świętokrzyskiej są nieocenione. Dynamicznie się rozwija i uatrakcyjnia swoją ofertę.

Znakiem rozpoznawczym Muzeum Wsi Kieleckiej szybko stały się liczne i bardzo popularne imprezy plenerowe, podczas których można zapoznać się z niezwykle bogatą kulturą, tradycją i historią ziemi świętokrzyskiej. Doskonale wiedzą o tym pracownicy muzeum, którzy potrafią zachęcić wszystkich, bez względu na wiek do zgłębiania sekretów tych barwnych i magicznych rejonów Polski.

O tym, że działania w zakresie promowania tradycji i historii świętokrzyskiego, są dla mieszkańców województwa oraz turystów z kraju i zagranicy bardzo atrakcyjne, najlepiej świadczy fakt, że z roku na rok liczba gości muzeum rośnie. Każda wizyta w jednym z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej to nostalgiczna podróż w czasie, możliwość obcowania z żywą historią. W Parku Etnograficznym w Tokarni oraz Dworku Laszczyków w Kielcach, czyli dwóch najszerzej rozpoznawalnych oddziałach Muzeum Wsi Kieleckiej, spotkamy rzemieślników i twórców ludowych, których umiejętności powoli odchodzą w zapomnienie. Zobaczymy tu między innymi, jak na starych drewnianych krosnach pracuje tkaczka, jak kowal wykuwa podkowy w małej kuźni, a garncarz na kole wyczarowuje gliniane naczynia. Na scenie rozbrzmiewa ludowa muzyka, a stara chałupa pachnie świętokrzyską zalewajką i świeżo upieczonym chlebem.

Każda z imprez organizowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej ma swój niepowtarzalny charakter i inne przesłanie. Na przykład Hubertus Świętokrzyski to impreza propagująca bardzo bogate niegdyś w tych rejonach tradycje myśliwskie. Świętu Chleba oprócz ujmującego zapachu tego cudownego wypieku, towarzyszą pokazy dawnych obrzędów. Równie barwny jest zawsze Jarmark Agroturystyczny, podczas którego swoją przebogatą i niezwykle zróżnicowaną ofertę prezentuje kilkadziesiąt gospodarstw z całego regionu. Już po raz dwudziesty odbyły się w tym roku w Parku Etnograficznym w Tokarni Wytopki Ołowiu. To jedno z najbardziej prestiżowych i mocno wyczekiwanych przedsięwzięć Muzeum Wsi Kieleckiej. Inscenizacje, pokazy historyczne, spotkania z naukowcami sprawiają, że wiedza o historii regionu świętokrzyskiego oraz jego dziedzictwie przemysłowym przekazywana jest w bardzo atrakcyjnej formie. Każdego roku w imprezie bierze udział kilka tysięcy osób.

W tym roku Muzeum Wsi Kieleckiej zrealizowało nowatorski projekt, który „otworzył drzwi” do muzeów osobom niedowidzącym. W ramach projektu „Skansen na dłoni” powstały ścieżki edukacyjne o charakterze integracyjnym pozwalające prowadzić warsztaty dla 10-osobowych grup, złożonych z dzieci z dysfunkcjami wzroku, oraz ich rówieśników. Opracowano trzy konspekty warsztatów dotyczące hafciarstwa, architektury drewnianej oraz regionalnej kuchni świętokrzyskiej. Dzieci uczyły się od siebie wzajemnie innego pojmowania otaczającego świata.

Oddziałami Muzeum Wsi Kieleckiej są: Park Etnograficzny w Tokarni, Dworek Laszczyków w Kielcach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obiekty „in situ” Muzeum Wsi Kieleckiej, którymi opiekuje się muzeum znajdują się w całym województwie, a są wśród nich: holenderski wiatrak kamienny w Szwarszowicach, XIX wieczna Chałupa w Kakoninie, Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie.

Muzeum wyrasta na kreatora działań edukacyjnych w Polsce. Potwierdza to sukces trzydniowego seminarium z udziałem kilkudziesięciu muzealników z całej Polski, podczas którego zostały wypracowane nowe metody realizacji zajęć edukacyjnych w muzeach pod otwartym niebem. Pokłosiem spotkania jest publikacja, która ukazała się nakładem Muzeum Wsi Kieleckiej pod tytułem „Muzeum otwarte na edukację”.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2012 przyznała statuetkę za program etnograficznych lekcji i warsztatów dla dzieci i dorosłych

Muzeum Wsi Kieleckiej opracowało kilkadziesiąt scenariuszy lekcji i warsztatów muzealnych, które cieszą się ogromną popularnością wśród odwiedzających. Każdego roku pracownicy muzeum oraz zaproszeni rzemieślnicy reprezentujący ginące zawody realizują w skansenie po kilkaset lekcji dla dzieci i dorosłych. Wielką popularnością cieszą się: „Tradycyjne garncarstwo ludowe”, „Wybrane prace domowe w tradycyjnym gospodarstwie chłopskim”, „Dwór ziemiański, mieszkańcy i ich codzienność XIX i XX wiek” a także „Dawne gry i zabawy”.

Nową formą aktywnego zwiedzania skansenu są questy. „Wierzenia ludowe świętokrzyskiego”, „Opowieść o chlebie i młynie” to tylko przykłady questów, które są realizowane w skansenie. Wyprawa z mapą w poszukiwaniu skarbu robi wśród turystów furorę. W prostych rymowankach, które do niego prowadzą zawiera się ogromna wiedza etnograficzna.

Janusz Karpiński, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej: -Dzięki lekcjom i warsztatom muzealnym, które są realizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej pomagamy młodym dorosnąć do swoich korzeni. Dla dorosłych, udział w lekcjach to podróż sentymentalna, bo dziedzictwo i nasza tradycja nadal żyją w ich sercach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie