Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2012. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Włoszczowa” z Włoszczowy

Redakcja
Skrzydła 2012 dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Włoszczowa" za ser typu szwajcarskiego.
Skrzydła 2012 dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej "Włoszczowa" za ser typu szwajcarskiego. archiwum
Jeden z największych pracodawców w powiecie i najlepsza wizytówka miasta w całym kraju, a nawet w Europie - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie ma wiele powodów do dumy. Najważniejszym są przepyszne produkty o niezapomnianym smaku.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie to serowy gigant w skali kraju, a także potężny eksporter serów dojrzewających, głównie typu szwajcarskiego oraz serwatki demineralizowanej w proszku na rynki Europy południowej – do Czech, na Słowację, Węgry, do Włoch oraz na wschód – do Rosji. Serwatka w proszku podbija rynki całego świata, zaś największą popularnością oprócz Europy cieszy się w Azji oraz Afryce. Mleczarnia produkuje ponad 12 tysięcy ton wysokiej jakości serów dojrzewających rocznie oraz galanterię mleczarską i plasuje się w czołówce polskich mleczarni, obok takich gigantów branży jak Mlekpol, Mlekovita, Piątnica czy Łowicz. Firma zatrudnia obecnie 360 osób i jest jednym z największych pracodawców w powiecie włoszczowskim. Zwiększenie wydajności produkcji pozwala na umacnianie pozycji firmy na rynku krajowym oraz zwiększanie sprzedaży na rynki zagraniczne.

Początki spółdzielni sięgają 1936 roku, kiedy to siedemdziesięciu ośmiu producentów mleka z okolic Włoszczowy założyła spółdzielnię. Najbardziej znamiennym był rok 1975, w którym oddano nowo wybudowany zakład. Od 1990 do 1993 roku dokonano gruntownych zmian technicznych. Uruchomiono nowe technologie: nową linię serowarską, linię do plasterkowania serów z przekładką papierową pakowanych w folie, ultrafiltrację, nanofiltrację. Uruchomienie oddziału produkcyjnego w Pawłowicach umożliwiło rozszerzenie asortymentu o twaróg półtłusty w popularnej formie krajanki. Piąta w kraju mleczarnia we Włoszczowie przyłączyła kilka miesięcy temu OSM Lubliniec-Dobrodzień. Miało to na celu przede wszystkim rozszerzenie bazy surowcowej mleczarni na terenie województw śląskiego i opolskiego oraz zwiększenie mocy produkcyjnych w nowym oddziale w Lublińcu.

Rok 2011 był dla mleczarni we Włoszczowie kolejnym rekordowym pod względem produkcji i sprzedaży. Firma wypracowała ponad 15-procentowy wzrost sprzedaży i osiągnęła obroty na poziomie 306 milionów złotych. Województwo świętokrzyskie nie należy do dużych pod względem produkcji mleka, dlatego surowiec do przerobu jest pozyskiwany także z terenu ościennych województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i łódzkiego. Ciągły rozwój mleczarni wiąże się z rozszerzaniem bazy skupowej. Mleczarnia we Włoszczowie należy do czołówki w kraju, jeśli chodzi o cenę skupu mleka, jaką oferuje swoim dostawcom, stąd też skup mleka dynamicznie rośnie i przybywa nowych dostawców.

Ciekawostką jest, że Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie, mimo nazwy... wcale nie produkuje płynnego mleka. Jak twierdzi kierownictwo firmy, jest to po prostu nieopłacalne. Natomiast każdy nowy gatunek sera staje się od razu prawdziwym rynkowym hitem. I tak jest też z serem włoszczowskim z dziurami, za który kapituła naszej nagrody gospodarczej nagrodziła włoszczowską spółdzielnię.

Produkt
Kapituła nagrody Skrzydła 2012 przyznała statuetkę za ser włoszczowski typu szwajcarskiego

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów wytwarzanych w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie są właśnie sery żółte, od lat cieszące się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów, doceniających ich ogromne walory smakowe, zapach i konsystencję. Pierwszym produkowanym w mleczarni typem sera był popularny holender, natomiast sery typu szwajcarskiego wprowadzono do sprzedaży na początku lat 90. Bogate doświadczenie pozwoliło opracować i wprowadzić na rynek kolejny gatunek tego świętokrzyskiego przysmaku - ser włoszczowski typu szwajcarskiego. To pełnotłusty ser typu szwajcarsko-holenderskiego - idealne połączenie znakomitego smaku charakterystycznego dla sera holenderskiego z typowymi dla serów szwajcarskich oczkami. Ten przysmak dla prawdziwych amatorów serów doskonale nadaje się do przystawek, sałatek, kanapek i wszelkiego rodzaju przekąsek.

Stanisław Skóra, prezes OSM Włoszczowa: - Naszą dewizą jest sprzedaż najwyższej jakości produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klientów, dlatego wdrożyliśmy systemy najwyżej jakości i kontroli, takie jak HACCP oraz ISO 9001:2000.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia