MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2014. Powiat ostrowiecki

Redakcja
Powiat Ostrowiecki, tegoroczny laureat nagrody Skrzydła 2014, zachwycił Kapitułę wspaniałymi walorami, wśród nich atrakcją niezwykłą i wyjątkową, która jak żadna inna promuje region świętokrzyski na całym świecie. Prestiżową statuetką nagrodzono bowiem Rezerwat Krzemionki.

W położonym w północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego powiecie ostrowieckim, który na mapie województwa świętokrzyskiego zajmuje powierzchnię 614 kilometrów kwadratowych mieszka ponad 120 tysięcy osób. Siedziba starostwa znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim, który jest, podobnie jak cały powiat miejscem godnym uwagi dla turystów szukających atrakcyjnego miejsca do wypoczynku. Położenie miasta w promieniu około 200 kilometrów dużych aglomeracji oraz duża dostępność komunikacyjna to atuty, które idą w parze z wieloma sposobnościami do relaksu dla turystów pieszych, rowerzystów, narciarzy oraz amatorów spływów kajakowych.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Będąc w regionie warto odwiedzić Fabrykę porcelany AS Ćmielów – manufakturę kultywującą wieloletnie tradycje produkcji porcelany, począwszy od 1804 roku. Zakład zajmuje się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych oraz serwisów do kawy i herbaty, stanowiących doskonałe połączenie historii, unikalnego stylu oraz doskonałej jakości. Zwiedzając Żywe Muzeum Porcelany można zapoznać się z procesem ręcznej produkcji porcelany, wypalaniem oraz malowaniem pięknych porcelanowych bibelotów.

Innego rodzaju atrakcją malowniczego regionu ostrowieckiego jest Bałtowski Park Jurajski, ze względu na piękno wapiennych wzgórz przeciętych rzeką Kamienną nazywany „Szwajcarią bałtowską”. To teren obejmujący 3 hektary, który powstał na bazie odkryć śladów dinozaurów. Jego największą atrakcją są rekonstrukcje naturalnej wielkości dinozaurów z całego świata. Ponadto, w skład tego kompleksu turystycznego wchodzą muzeum, bałtowski zwierzyniec i park rozrywki. Dostępne są też ścieżki dydaktyczne oraz spływ tratwami malowniczą rzeką Kamienną.

Ale prawdziwą perłą powiatu jest rezerwat archeologiczno-przyrodniczy Krzemionki z kompleksem kopalń neolitycznych krzemienia pasiastego, należący do największych tego typu obiektów w Europie. Jego wyjątkowość bierze się zarówno z samej wielkości obiektu, jak i znakomicie zachowanego krajobrazu nadkopalnianego na tak dużej powierzchni. Znakomicie ilustruje on prahistoryczną myśl techniczną. Na terenie rezerwatu znajdują się dwie podziemne trasy turystyczne oraz zrekonstruowana wioska neolityczna sprzed 5 tysięcy lat. Trwają starania o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nad procedurą przygotowań pracują wspólnie przedstawiciele ostrowieckiego muzeum i Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To, czy znajdzie się na liście UNESCO, jest tylko kwestią czasu i dobrego przygotowania samego obiektu i wniosków, uważają władze powiatu.

Zdzisław Kałamaga

Zdzisław Kałamaga, starosta ostrowiecki:
- Jestem bardzo szczęśliwy, że Kapituła tak prestiżowej nagrody doceniła Powiat Ostrowiecki i perłę powiatu i województwa, jaką jest rezerwat archeologiczny „Krzemionki”. Unikalne w skali światowej kopalnie krzemienia pasiastego sprzed 5 tysięcy lat są naszym wspólnym dobrem. Wyróżnienie zbiega się z podjętymi staraniami o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co biorę za dobrą wróżbę. Serdecznie zapraszam do odwiedzania przepięknych „Krzemionek”, urokliwego każdą porą roku rezerwatu, muzeum i wnętrz pradziejowych kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat zachowały się w prawie niezmienionym stanie.

Kapituła konkursu Skrzydła 2014 nagrodziła powiat ostrowiecki statuetką za rezerwat Krzemionki wraz z pradziejowymi kopalniami krzemienia
Rezerwat Krzemionki wraz z pradziejowymi kopalniami krzemienia pasiastego to obiekt szczególnie cenny. Chroni zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Położony jest on pomiędzy wsiami Sudół i Magonie w powiecie ostrowieckim, 5 kilometrów na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. 16 września 1994 roku zarządzeniem prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Krzemionki zostały uznane za pomnik historii Polski. Kopalnie krzemienia pasiastego, eksploatowane były w latach około 3900-1600 p.n.e. Kopalnia ta należała do jednej z najważniejszych w Europie. Kopalnie krzemienia w tym miejscu zostały odkryte w 1922 przez geologa Jana Samsonowicza. Zlokalizowano tu przeszło 2700 szybów połączonych siecią rozchodzących się promieniście chodników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia