Smart parking jako instrument równoważenia transportu

Materiał informacyjny Fusion Marketing Sp. z o.o.
Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej samochodów. Polacy niestety lubią podróżować w pojedynkę i w statystycznym gospodarstwie domowym występuje kilka sztuk samochodów. Szczególnie w większych ośrodkach miejskich powoduje to zatłoczenie i problemy z pakowaniem. Miejsc do zostawiania samochodu powstaje coraz więcej, jednak ta ilość wciąż nie jest w stanie zapewnić wygodnych miejsc dla wszystkich, a niekiedy znalezienie pustej przestrzeni wymaga przejechania obok upatrzonej okolicy kilkukrotnie. Usprawnienie całego procesu parkowania niosłoby ze sobą wymierne korzyści takie jak chociażby oszczędność czasu kierowców czy lepsza przepustowość ulic, a także ograniczanie pozostawiania samochodów w miejscach niedozwolonych czy na chodnikach. W tym celu warto zastosować smart parking. Na czym polega ta usługa?

Czym jest smart parking?

Smart parking to nowoczesny element „inteligentnego miasta”. Taki system może wskazywać kierowcom, gdzie znajdują się wolne miejsca do parkowania. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa efektywność parkingów. Co więcej system może wskazywać nie tylko najbliższe wolne miejsce, lub możliwość parkowania w miejscu, które wcześniej wskażemy, ale także rekomendować przesiadkę do transportu publicznego lub wskazać drogę dojścia pieszo do określonego punktu. Dzięki temu miasta będą efektywniej zarządzać swoimi parkingami, kierowcy nie będą musieli także kumulować się w jednym, popularnym miejscu i stwarzać korków czy zagrożenia. Szybka możliwość znalezienia miejsca ograniczy powstawanie zatorów czy pozostawienia samochodów na zakazach, miejscach dla inwalidów, czy w innych punktach nie przeznaczonych do parkowania. System może również pomóc kierowcy w lepszym planowaniu swojej trasy np. gdy efektywniej jest zostawić auto w określonym miejscu, a dalej dojść pieszo co będzie lepsze niż stanie w korku szukając miejsca bliżej punktu docelowego. System niekoniecznie będzie wskazywał miejsce parkingowe dokładnie w tym miejscu, w które użytkownik chce dotrzeć. Efektywniejszym wyjściem może być np. podjechanie na parking „Parkuj i Jedź” i przesiadka w inny środek transportu. Coraz częściej włodarze miast zastanawiają się jak zachęcić posiadaczy samochodów do korzystania z miejskiej infrastruktury transportowej. Możliwe korzyści to przede wszystkim dbałość o środowisko, a także nie ukrywajmy zasilanie kasy miast przy zakupie biletów na komunikację miejską. Specjaliści twierdzą, że kolejnym elementem smart parking może być system zainstalowany bezpośrednio w samochodach, które za pomocą systemu GPS będą mogły lokalizować wolne miejsca na parkingach. Co więcej aplikacje będą coraz bardziej przestawiane na obsługę głosową, a nie dotykową, co będzie jeszcze większym ułatwieniem dla kierowców. Według optymistycznych szacunków w przyszłości wjeżdżając do miasta kierowca może być pewien, że na 90% bezproblemowo zaparkuje samochód. Jednym z systemów dostępnych na rynku jest rozwiązanie Smart Parking firmy Comarch. Posiada wiele funkcjonalności, które pomogą kierowcy w znalezieniu miejsca parkingowego, a zarządzającym przestrzenią w sprawnym przepływie ruchu na parkingach i w miastach.

Jak smart parking pomaga w miastach?

„Inteligentne parkowanie powinno być jednym z narzędzi do planowania podróży oraz kształtowania zachowań kierowców” – zgodzili się uczestnicy debaty na Kongresie Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta. To usługa która niesie ze sobą wymierne korzyści:

  • szybkie znajdowanie miejsc wpłynie pozytywnie na zachowanie kierowców;
  • system planowania parkowania odciąży najbardziej zatłoczone parkingi i będzie wskazywać inne, być może mniej popularne miejsca do zostawienia auta,
  • to ogromna pomoc dla kierowców znajdujących się w obcym mieście,
  • system ograniczy powstawanie korków, parkowania w miejscach nie przeznaczonych do tego, łamanie przepisów i nakładanie kar na kierowców,
  • zachęci do przesiadania się z samochodów do środków komunikacji miejskiej.
Dodaj ogłoszenie