Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kranówka" w Rzeszowie będzie czystsza?

Bartosz Gubernat
MPWiK zapewnia, że woda płynąca z kranów powinna być już czysta.
MPWiK zapewnia, że woda płynąca z kranów powinna być już czysta. Archiwum
Dozowniki wodorotlenku wapnia zamontowane na miejskim wodociągu mają poprawić jakość ciepłej kranówki w Rzeszowie.

Skargi na jakość wody w Rzeszowie rozpoczęły się latem. Narzekali głównie mieszkańcy osiedli korzystających z ciepła systemowego, czyli bieżącej ciepłej wody.

Zawsze po nocy, albo dłuższym przestoju kranu ciepła woda leci w kolorze beżowym. Jakby ktoś wymieszał ją z kawą. Trzeba spuścić jej sporo do kanału, zanim można zacząć się myć – narzekała niedawno nasza czytelniczka.

Jaromir Ślączka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie zapewnia jednak, że pod względem zdrowotnym jakość wody nie budzi zastrzeżeń.

- Wodę badamy regularnie i wyniki są ciągle dobre. Tylko latem zimna woda miała nieznacznie przekroczoną dopuszczalną mętność, ale były to tylko okresowe i nieznaczne wahnięcia. Ale to nie miało żadnego wpływu na zdrowie mieszkańców – mówi Jaromir Ślączka.

Mimo to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie były zadowolone z parametrów technicznych dostarczanej wody. Kontrola stanu wodociągów dowiodła, że przyczyną problemów jest zbyt niski wskaźnik ph wody. – Latem, kiedy woda pobierana z Wisłoka była gorszej jakości, ph było wyjątkowo niskie. I chociaż mieściło się w normie, która wynosi od 6,5 do 9,5, powodowało wytrącanie się osadów w wodociągu – mówi Adam Tunia, prezes MPWiK w Rzeszowie.

Aby rozwiązać ten problem fachowcy zamontowali przy tzw. wymiennikowniach siedem dozowników wodorotlenku azotu, który ma poprawić parametry wody wpływające na stan rur, którymi płynie woda.

- Wymiennikownie to miejsca, w które my dostarczamy czystą, zimną wodę, a MPEC ją tutaj podgrzewa i kieruje do odbiorców. Na dziś wszystko wskazuje na to, że operacja zakończyła się powodzeniem. Skargi od mieszańców ustały, z naszych informacji wynika, że ciepła woda jest już czysta – mówi prezes Tunia.

Sieć wodociągowa w Rzeszowie ma ok. 1000 km długości. MPWiK wodę pobiera z Wisłoka na ujęciu w Zwięczycy. Tu jest oczyszczana i następnie pompowana do miasta. Transport odbywa się nocą, kiedy energia elektryczna jest tańsza.

Zapas wody jest dostarczany do zbiorników – magazynów przy ul. Krakowskiej i Morgowej. Stąd w ciągu dnia woda płynie do mieszkań. W ciągu doby rzeszowianie zużywają ok. 38 tys. m sześc. tej cieczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24