Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spółka Michała Sołowowa straciła 56 milionów

Jarosław PANEK, [email protected]
Giełdowy Cersanit jest jeszcze na "minusie", ale w trzecim kwartale sprzedaż już nie spadała
Giełdowy Cersanit jest jeszcze na "minusie", ale w trzecim kwartale sprzedaż już nie spadała
Dla akcjonariuszy to nie jest jeszcze dobra wiadomość, choć z pewnością powinni się cieszyć, że strata w samym trzecim kwartale nie straszy już wielkością. Czy to ostatnie trzy miesiące „na minusie”?

A te miliony stracił narastająco w ciągu trzech pierwszych kwartałów Cersanit. W okresie od stycznia do września grupa kapitałowa pod tą marką miał przychody w wysokości 1 miliarda 085 milionów 799 tysięcy złotych.

To mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy to przychody wyniosły 1 miliard 195 milionów 735 tysiące złotych. Zarząd tłumaczy ten spadek sprzedaży globalny kryzysem, a Cersanit jest już firmą globalną, o wiele bardziej uzależnioną od nastrojów konsumentów na świecie niż choćby Echo Investment, które kilka dni temu pokazało solidny, większy wzrok temu zysk.

Warto jednak zwrócić uwagę, że grupa Cersanit w samym III kwartale 2009 osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie zbliżonym do III kwartału roku 2008, a zatem spadki z dwóch pierwszych kwartałów wyhamowały, co potwierdza utrzymanie wzrostowego trendu sprzedaży.

Jak pisze zarząd w komentarzu do wyników, na stratę, która narastająco wyniosła 56 milionów złotych istotny wpływ miały również czynniki pozaoperacyjne, a głównie osłabienie złotego wobec euro i dolara. Te ujemne różnice kursowe per saldo wyniosły za trzy kwartały tego roku aż 40 milionów 608 tysięcy złotych.

Firmie ciążą też jeszcze walutowe kontrakty terminowe, których wyceny wciąż pozostają ujemne. Wynik na transakcjach pochodnych rozliczonych w okresie styczeń – wrzesień 2009 roku wpłynął na zysk netto grupy w kwocie minus 71 milionów 817 tysięcy złotych, z czego na rozliczone transakcje forward przypadało minus 62 miliony 380 tysięcy złotych, a na rozliczone opcje – minus 9 milionów 437 tysięcy złotych.

                Skrócony raport znajduje się w załączniku pod zdjęciem

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia