Spór o Galerię Korona wciąż trwa

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Mimo całej przepychanki przy budowie galerii handlowej prace przebiegają tam bez żadnych zakłóceń
Mimo całej przepychanki przy budowie galerii handlowej prace przebiegają tam bez żadnych zakłóceń
Udostępnij:
Zamieszania przy budowie Galerii Korona Kielce ciąg dalszy. Przedstawiciele Stowarzyszenia Forum Obywatelskie żądają od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wstrzymania zaawansowanych prac budowlanych. Zupełnie inne zdanie w tej kwestii ma Urząd Miasta.

Przypomnijmy, w minionym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny, po wycofaniu przez inwestora, spółkę Church Land Development skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, umorzył postępowanie w tej sprawie. Oznacza to, że decyzja SKO zobowiązującą prezydenta Kielc do ponownego przeprowadzenia postępowania w zakresie oddziaływania budowy Galerii na środowisko jest ważna.

 

FORUM OBYWATELSKIE
ŻĄDA WSTRZYMANIA PRAC

 

Przedstawiciele Forum Obywatelskiego, na podstawie obwieszczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego opublikowanego w prasie, żądają od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zawieszenia budowy. Pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie rozesłali między innymi do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, ministra infrastruktury, ministra środowiska, władz województwa, Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kielc oraz, Prokuratury Generalnej i Najwyższej Izby Kontroli. Według nich, wyrok sądu oznacza natychmiastowe wstrzymanie prac i ponowne rozpoczęcie całego procesu starania się o pozwolenie na budowę i przygotowania nowych dokumentów.

 

Z kolei Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie jest już tak skore do wydawania opinii na temat wstrzymania budowy. Choć jeszcze w zeszłym tygodniu optowało za zawieszeniem prac, jako bezpośrednim skutkiem wydanej przez sąd decyzji, w poniedziałek rzeczniczka SKO przyznała, że nie są właściwym organem do wypowiadania się w tej kwestii.

 

MIASTO UZUPEŁNIA DOKUMENTY

 

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, natomiast nie zajmowało się kwestią pozwolenia na budowę i ono nadal jest ważne. Nowa dokumentacja jest praktycznie gotowa i przygotowaliśmy ją zgodnie z zaleceniami SKO. Zapoznają się z nią jeszcze osoby, których posesje sąsiadują z galerią. Natomiast bez żadnych uwag zakończył się udział społeczny – nikt nie zgłosił skarg – mówi Mirosława Micek z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

 

O tym, że nikt nie zamierza wstrzymywać prac, zapewnił też Andrzej Kędra, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta. – Pozwolenia na budowę nie uchylono. Żadnych uchybień nie dopatrzył się w nim także wojewoda świętokrzyski. Wyrok sądu nie zmienia nic w sytuacji prawnej budowy. Budowa nie może przyczyniać się do pogorszenia warunków środowiska i takie dane znalazły się nie tylko w decyzji środowiskowej, ale też w pozwoleniu na budowę – wyjaśnia.

 

Dodaje też, że Stowarzyszenie Forum Obywatelskie nie może się odwoływać od wydanych decyzji, bo formalnie nie istnieje.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kielczanin
Granda na potęgę normalnego człowieka urzędasa by z torbami puściły za brak świstka a tu galeria cały....bo ppłaci
I
Inwestor
No a gdzie był pan Zgiep znany z decyzji rozbiorkowych  
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie