Sposób na pieniądze z Unii

Marzena SMORĘDA [email protected]
Celem projektu Doradca Europejski który realizuje Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa jest zwiększenie kwalifikacji zawodowych i umiejętności uczestników szkoleń, dzięki którym nauczą się oni wykorzystywania w regionie funduszy unijnych.
Celem projektu Doradca Europejski który realizuje Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa jest zwiększenie kwalifikacji zawodowych i umiejętności uczestników szkoleń, dzięki którym nauczą się oni wykorzystywania w regionie funduszy unijnych.
Wiele świętokrzyskich firm zainteresowanych jest uzyska-niem dotacji unijnych, ale jak się okazuje, nie jest to rzeczą ła-twą. Przepisy i formalności potrafią zniechęcić każdego, ale przecież warto spróbować. Potrzebna jest jednak odpowiednia wiedza i umiejętne jej wykorzystanie.

I właśnie temu przyświeca idea projektu „Doradca Euro-pejski”, który realizuje Staropolska Izba Przemysłowo–Handlowa. Jego celem jest zwiększenie kwalifikacji zawodowych, kompetencji i umiejętności uczestników szkoleń, dzięki którym nauczą się oni skutecznego wykorzystywania w regionie funduszy unijnych, podniosą kwalifikacje zawodowe w zakresie aplikowania o środki pomocowe, tworzenie i zarządzanie projektami czy opracowywanie biznes planów.

 

Udział w szkoleniach proponowanych przez Izbę daje szansę ich uczestnikom posiąść wiedzę i umiejętności, które pozwalają nie tylko na wzrost ich kompetencji zawodowych, ale również na stanie się ekspertami w relacjach między benefi-cjentami a bankami, przedstawicielami instytucji doradczych czy instytucji wdrażających programy Unii Europejskiej.

 

Główny problem w procesie wykorzystywania środków unijnych jest, jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie, niewystarczająca wiedza i brak umiejętności w zakresie przygotowania projektów i aplikowania o dotacje unijne, a także zbyt mała liczba specjalistów opracowujących poprawne projekty.

 

Pracodawcy oczekują od pracowników znajomości zagadnień unijnych i umiejętności przygotowywania projektów, które pozwolą na pozyskanie środków z zewnętrznych źródeł finan-sowania. Narodowa Strategia Spójności 2007-2013, Strategia Rozwoju Kraju na lata 2007-2015, Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Świętokrzyskiego w swych priorytetowych celach zakładają doskonalenie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji pracowników. Wskazują na ścisły związek pomiędzy wzrostem kwalifikacji i kompetencji zawodowych a wzrostem konkurencyjności przedsiębiorstw i regionu.

 

Już blisko 500 osób pracujących w naszym regionie pod-niosło swoje kwalifikacje w zakresie zasad i mechanizmów funkcjonowania Unii Europejskiej, zarządzania projektami i za-sad pozyskiwania środków z zewnętrznych źródeł finansowania. Od stycznia 2010 roku rusza ostatnia edycja szkoleń w projekcie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki.

 

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie