Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy musisz płacić za abonament?

Anna NIEDZIELSKA, [email protected]
Płacąc za "Kablówkę" trzeba nadal płacić za abonament radiowo - telewizyjnym
Płacąc za "Kablówkę" trzeba nadal płacić za abonament radiowo - telewizyjnym
Ktoś, kto nie może przeczytać tego tekstu, bo jest niewidomy, pod pewnymi warunkami nie musi płacić za… abonament telewizyjny. Ktoś, kto nie słyszy i nikt tego tekstu mu nie przyczyta, też nie musi płacić. To nie ponury żart, tylko prawda. A co z tymi co mają kablówkę, platformę cyfrową albo kartę telewizyjną w komputerze? Muszą płacić, czy nie?

W myśl ustawy abonament powinien zapłacić każdy, kto ma w domu radio i telewizor przystosowane do natychmiasto-wego odbioru. Nie możemy się tłumaczyć, że nie oglądamy państwowej telewizji lub, że nie słuchamy państwowego radia. Są jednak grupy osób, które mogą liczyć na zwolnienia z opłat.

Co ciekawe abonamentu nie musimy płacić jeśli mamy komputer z kartą telewizyjną. Komputery są bowiem urządze-niami, których głównym przeznaczeniem nie jest odbiór pro-gramów radiowych i telewizyjnych. Do takiej kategorii należą także telefony komórkowe, w których wolno nam za darmo słuchać radia.

Jedna rodzina, jeden abonament

Mieszkańcy gospodarstwa domowego płacą tylko jeden abonament, niezależnie od liczby odbiorników. Zgodnie z pra-wem jednak osoba posiadająca dwa lokale mieszkaniowe i w każdym z nich zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny powinna opłacać dwa abonamenty.

Osobny abonament zapłaci posiadacz odbiornika używa-nego prywatnie w miejscu pracy. Taki odbiornik musi być zare-jestrowany na adres firmy lub instytucji, pod którym się znajdu-je, a książeczkę opłat należy przechowywać w miejscu używania odbiornika.

Firmy też płacą

W przypadku firm, płaci się za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny łącznie z odbiornikami w samochodach służbowych. Wprowadzono tutaj dwie opłaty: za używanie od-biornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego oraz za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Za każdą parę odbiorników radiowych i telewizyjnych wno-simy jedną, ujednoliconą opłatę radiowo-telewizyjną. Gdy odbiorników radiowych jest więcej niż telewizyjnych, wnosi się za nie opłatę za używanie odbiornika radiowego. Firma ma obowiązek płacenia za radia, które wchodzą w skład jej wyposażenia.

Kto nie musi płacić?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za radio i telewizję nie muszą płacić osoby niepełnosprawne z orzeczoną pierwszą grupą inwalidzką, całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji oraz o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Z opłat abonamentowych są także zwolnione osoby, które ukończyły 75 lat oraz otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego. Zwolnienie dotyczy również niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu i niewidomym, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent.

Te wszystkie osoby mogą korzystać ze zwolnienia od opłat abonamentowych pod warunkiem, że nie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym, z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania tych zwolnień.

Do zwolnienia od opłat abonamentowych uprawnieni są również między innymi inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Jeśli masz kablówkę?

Czy, posiadając tak zwaną „kablówkę”, za którą płacimy, trzeba jeszcze uiszczać abonament? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert Jacek Kuffel, dyrektor Departamentu Ekonomicznego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: - Z obowiązku płacenia abonamentu nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych. Abonament za używanie odbiorników jest zupełnie inną opłatą.

Kara za niepłacenie

Kara za używanie nie zarejestrowanego odbiornika wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Dla samych odbiorników radiowych w 2009 roku to 159 złotych, a dla abonamentu radiowo-telewizyjnego 510 złotych.

Rejestracja odbiornika

Zgodnie z przepisami abonamencie radiowo - telewizyjnym naszym obowiązkiem jest zarejestrowanie posiadanego odbiornika we właściwej naszemu miejscu zamieszkania placówce pocztowej. Na rejestrację mamy 14 dni od zakupu odbiornika. W urzędzie otrzymamy także książeczki opłat.

Kontrolę obowiązkowej rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz opłacania abonamentu dokonują pracownicy Poczty Polskiej, posiadający specjalne uprawnienia - powinna ona przedstawić cel swojej wizyty, okazać upoważnienie i legitymację służbową. Na żądanie kontrolowanego powinna okazać także dowód osobisty.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia