Sprzątanie świata, segregacja odpadów, dbanie o środowisko, podstawy które powinien znać każdy z nas

Materiał informacyjny
Materiały prasowe P&G
Materiały prasowe P&G

Opakowania, reklamówki, butelki, kubki czy słomki – to wszystko powstaje z plastiku. To tanie i praktyczne tworzywo, bez którego czasem ciężko byłoby wyobrazić sobie codzienność. Dodatkowo w ostatnim czasie przekonaliśmy się jak jest ważne i potrzebne, korzystaliśmy i nadal korzystamy choćby z jednorazowych rękawic czy płynów do dezynfekcji w plastikowych butelkach. Wciąż jednak zużywamy za wiele tego surowca oraz co ważniejsze, nieodpowiednio go utylizujemy. Plastikowe śmieci zalegają w efekcie na plażach, w lasach, a także na terenach miejskich, co powoduje ogromne problemy dla naszej planety.

Dbanie o środowisko to kwestia ważna dla każdego z nas, zarówno dla tych najmłodszych jak i dorosłych. Jako dorośli powinniśmy uczyć i utrwalać wśród przyszłych pokoleń nawyk odpowiedzialnych wyborów, odpowiedzialności za środowisko, której częścią jest segregacja odpadów. Oczywiście dom i najbliżsi nie są jedynym źródłem wiedzy dla dzieci i młodzieży. W tej kwestii szkoła może pochwalić się tym co robi w ramach zrównoważonego rozwoju, a także nauki ochrony środowiska. Kilkanaście szkół z województwa mazowieckiego oraz łódzkiego miało możliwość uczestniczenia w programie „Czysta Ziemia”, którego organizatorem są Fundacja Nasza Ziemia oraz firma Procter & Gamble. Program ten składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest edukacja, dlatego organizatorzy stworzyli materiały edukacyjne oraz przeprowadzili zajęcia w szkołach, podczas których tłumaczyli jak ważne jest ponowne wykorzystywanie surowców, jaką rolę odgrywa w nim segregacja śmieci i jak je prowadzić. Następnym etapem było zorganizowanie sprzątanie najbliższej okolicy szkół podstawowy, które wcześniej były zaangażowane w program. Podczas dwóch edycji akcji sprzątania, łącznie 1800 uczniów z 30 szkół, wspólnie z wolontariuszami z Fundacji i P&G zebrali śmieci zalegające na terenach okołoszkolnych, min. parków, alei czy skwerków, by móc je prawidłowo posegregować, następnie sprawić by stały się ponownie cenny surowcem.

Nieodłączną częścią dyskusji dotyczących zrównoważonego rozwoju jest kwestia plastiku. To ważny surowiec, z którego powstaje mnóstwo przedmiotów codziennego użytku, a w czasie pandemii koronawirusa stanowił istotną pomoc w zachowaniu higieny. Z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, ważne, by zużywać go jak najmniej, by nadawał się do recyklingu i był przetwarzany, a także by w jak największym stopniu korzystać z surowca powstałego w ramach recyklingu. Jednak by trafił on ponownego przetworzenia, musi być on odpowiednio segregowany, najlepiej już w naszych domach.

*
Materiały prasowe P&G

O tym, jak wiele śmieci jest wyrzucanych do lasów przekonali się nie tylko uczniowie, którzy w zeszłym roku sprzątali swoje najbliższe okolice, ale także uczestnicy tegorocznego PreStartu 27. Akcji Sprzątanie świata – Polska, zorganizowanego przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Procter & Gamble. W ciągu trzech dni trwania akcji zebrali w sumie ponad 770 kilogramów śmieci na wybranych terenach zielonych w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i na warszawskim Targówku. W lasach, parkach czy na polanach, które często stanowią miejsce wypoczynku, znaleźć można stare meble, lodówki czy urządzenia sanitarne! W lasach zalega też mnóstwo szkła – zebrano go blisko 200 kilogramów. Niewiele mniej stanowiły plastikowe śmieci.

Majowe sprzątanie jest tylko zachętą do włączenia się we wrześniu do 27. Akcji Sprzątania świata -Polska, która w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. „Będziemy zachęcać Polaków, inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego tam, gdzie są inne, bardziej ekologiczne rozwiązania i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji w gospodarstwach domowych” - zapowiadają organizatorzy akcji - Fundacja Nasza Ziemia oraz Procter and Gamble.

- Bardzo ważnym elementem związanym z plastikiem jest segregacja. Aby na co dzień czynić to prawidłowo z korzyścią dla środowiska powinniśmy jak najlepiej znać zasady prawidłowej segregacji. Temu ma służyć nasz program „Czysta Ziemia”. Wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia chcemy, aby jesienią był dostępny dla szkół - mówi Małgorzata Mejer, Manager ds. komunikacji korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Środkowej, Partnera tegorocznej Akcji.

O potrzebnie edukacji i zmiany podejścia mówi też Michał Dąbrowski, Prezes Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami - Bez edukacji, a tym samym wiedzy na temat tego surowca i rozwiązań związanych z recyklingiem nie będzie możliwa jego prawidłowa segregacja. Zatem potrzebne są i takie akcje jak Sprzątanie świata-Polska, jak i łatwy dostęp do informacji związanych z prawidłową segregacją – na przykład na stronach internetowych Urzędów Miast i Gmin – podsumowuje.

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Elementem akcji jest także sprzątanie wybranych terenów i likwidacji dzikich wysypisk. Działaniom tym towarzyszy m.in. sadzenie drzew i kwiatów, organizowane są także festyny, koncerty oraz piesze i rowerowe rajdy. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne, pozwala także realizować się w wolontariacie.

Działania ekologiczne mają sens. Procter & Gamble od dawna wpisuje w swoją strategię działania zmniejszające ślad środowiskowy firmy, jej produktów i konsekwentnie je realizuje. Do 2030 chce zrealizować wszystkie cele zawarte w strategii Ambition 2030. Jednym z głównych założeń ogłoszonej strategii zrównoważonego rozwoju P&G jest dążenie do rozwiązań opartych na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego. Szczególny nacisk firma kładzie na działania wokół tematu przetwarzania odpadów plastikowych, ale także edukacji w tym zakresie. Jako społeczeństwo nie możemy polegać tylko na zobowiązaniach globalnych firm czy władzy państwowej. My sami, we własnych domach musimy dbać o to, by odpowiednio segregować śmieci, ale także uczyć młodzież jak powinni to robić.

Materiał oryginalny: Sprzątanie świata, segregacja odpadów, dbanie o środowisko, podstawy które powinien znać każdy z nas - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie