Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż detaliczna hamuje. Najmocniej spada sprzedaż dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na sprzedaży detalicznej nadal silnie odciska się wzrost cen wielu produktów. Spada sprzedaż artykułów RTV i AGD.
Na sprzedaży detalicznej nadal silnie odciska się wzrost cen wielu produktów. Spada sprzedaż artykułów RTV i AGD. Joanna Urbaniec / Polskapress
Sprzedaż detaliczna w lipcu 2022 roku wzrosła o 2 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. – Sprzedaż detaliczna kontynuuje marsz w kierunku zera – komentuje Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan. Najmocniej spada sprzedaż dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD. Eksperci PIE zwracają uwagę, że znacznie mniejsza jest sprzedaż paliwa, co związane jest z wysokimi cenami.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,0 proc., wobec wzrostu o 3,9 proc. w lipcu 2021 r. W porównaniu z czerwcem 2022 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,2 proc. – podał w poniedziałek GUS.

– W lipcu 2022 r. wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki z grup: „tekstylia, odzież, obuwie” (o 13,3 proc.), „pozostałe” (o 10,5 proc.), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 10,2 proc.) oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 5,4 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 15,1 proc.) – czytamy w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna kontynuuje marsz w kierunku zera

– Sprzedaż detaliczna kontynuuje marsz w kierunku zera. Roczny jej wzrost w lipcu, na poziomie 2 proc. jest niższy niż przed miesiącem. Mimo wszystko można ten wynik uznać za pozytywne zaskoczenie. Przede wszystkim przed rokiem lipiec miał o jeden dzień roboczy więcej niż w tym roku. Pozytywnie też zaskakuje sprzedaż w ujęciu miesięcznym, kiedy wzrosła o 1,2 proc. W czerwcu w ujęciu miesięcznym sprzedaż spadała, co było oznaką, że miesiące wakacyjne mogą okazać się znacznie gorsze niż przed rokiem – wskazuje w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Ekspert wskazuje, że na sprzedaży detalicznej nadal silnie odciska się wzrost cen wielu produktów. – Ponownie w skali roku kupujemy mniej paliw. Wzrosty cen i braki na rynku widać również w branży motoryzacyjnej, która notuje największy spadek sprzedaży w lipcu, w ujęciu rocznym o 15,1 proc. – wymienia i dodaje, że spada również sprzedaż artykułów RTV i AGD.

– Grupy produktów, których sprzedaż rośnie to - głównie dobra podstawowe – żywność, napoje, ubrania. Albo zaczynamy oszczędzać albo mieć trudności, żeby wiązać koniec z końcem – podsumowuje.

Obserwujemy hamowanie gospodarki

– Sprzedaż detaliczna (+2,0%r/r) i budowlanka (+4,2%r/r) pokazują hamowanie gospodarki. Odsezonowana sprzedaż (-0,1%m/m) gorzej niż w 1poł22 (wykres), to efekt wysokiej inflacji, fatalnych nastrojów, nieco mniej wnoszą wydatki migrantów, choć te pierwszej potrzeby są wciąż mocne –wskazują we wpisie na Twitterze ekonomiści ING.

– Po piątkowym trzęsieniu ziemi związanych z danymi o wynagrodzeniach, dziś obyło się bez niespodzianek. Sprzedaż detaliczna (realnie) spowolniła z 3,2% do 2,0%, budowlanka z 5,9% do 4,2%. Miało zwalniać - zwalnia. Trajektoria gospodarki jest zgodna z oczekiwaniami: spadkowa – piszą ekonomiści mBanku.

W najbliższych miesiącach wyniki będą równie słabe

– W najbliższych miesiącach wyniki sprzedaży detalicznej będą równie słabe. Konsumenci odczuwają inflację – wzrost wynagrodzeń będzie mniejszy niż cen. Negatywne tendencje widzimy w badaniach koniunktury – wyniki są słabsze niż na początku pandemii Covid-19 – zaznaczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jednocześnie dodają, że "handel może kurczyć się w porównaniu do ubiegłego roku, jednak spadki będą małe". – Wydatki konsumpcyjne napędzają bieżące zakupy migrantów. Ta tendencja utrzyma się przez cały rok. W efekcie wzrost gospodarczy w Polsce będzie nieco lepszy niż u sąsiadów (np. Czech, Słowacji) – prognozują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprzedaż detaliczna hamuje. Najmocniej spada sprzedaż dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia