Firma MAN ze Starachowic wygrała przetarg na dostawę autobusów do Ostrowca
W ramach projektu „Ekologiczny transport miejski”, w Ostrowcu Świętokrzyskim w ciągu dwóch lat wymieniony zostanie tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji. Na ulicach miasta pojawią się zarówno autobusy hybrydowe, z silnikiem diesla, jak i w pełni elektryczne.
Rozstrzygnięto już przetarg na dostawę dziewięciu niskopodłogowych autobusów z silnikiem diesla, z normą emisji spalin minimum Euro 6. Długość pojazdów to 12 metrów, pojemność około 70 osób, z czego 25 procent na miejscach siedzących. Pojazdy mają być dostosowane do 15-letniej eksploatacji oraz klimatyzowane.
Wybrano ofertę starachowickiej firmy MAN, który zaoferował w przetargu niższą kwotę 9 milionów 421 tysięcy złotych, nieco przewyższającą środki zabezpieczone na ten cel w budżecie miasta. Na ostatniej sesji Rady Miasta dokonano jednak przesunięć, właśnie z myślą o rozstrzygnięciu tego przetargu.
32 nowe autobusy dla Ostrowca
W ramach projektu „Ekologiczny transport miejski”, gmina Ostrowiec zamierza kupić łącznie 32 autobusy, w tym 17 w pełni elektrycznych. Wartość całości projektu związanego z ekologicznym transportem w mieście przekracza 100 milionów złotych.
Przypomnijmy, że na początku listopada podpisano umowę z firmą Solaris na zakup sześciu nowych autobusów hybrydowych. Będą to autobusy Urbino 12 IV Hybrid najnowszy, niskopodłogowy model IV generacji, spełniający normy ekologiczne Euro 6. W autobusie zastosowano równoległy system hybrydowy, który w maksymalny sposób wykorzystuje moc silnika elektrycznego i ogranicza do minimum pracę silnika spalinowego. Ich cena to 10 milionów 797 tysięcy złotych. Pojazdy pojawią się na ostrowieckich ulicach w październiku 2022 roku.
Na początku listopada ogłoszono też przetarg na kupno ośmiu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania. Termin składania ofert to 1 grudnia 2021 roku.
Te pojazdy również mają mieć około 12 metrów i pomieścić około 70 pasażerów, z czego co najmniej 25 procent na miejscach siedzących. Do autobusów firma wykonać ma pięć zajezdniowych stacji ładowania z trzema podwójnymi ładowarkami stacjonarnymi, o mocy minimum 2×40 kW oraz dwoma ładowarkami szybkiego ładowania o mocy minimum150 kW.
Jak informuje wiceprezydent Ostrowca Dominik Smoliński, gmina ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie tego zakupu w wysokości około 15 milionów złotych.
Otwarto już również oferty w przetargu na montaż systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, karty miejskiej, biletu elektronicznego, nadzoru ruchu oraz system zarządzania rozkładem jazdy. Rozstrzał cenowy jest ogromny, ale nawet najtańsza przewyższa założony budżet na cen cel, który wynosi 3,5 miliona złotych.
Oferty złożyły trzy firmy, najtańszą MPTechnology ze Słupska na kwotę 4 miliony 350 tysięcy złotych. Oferta firmy R&G Plus z Mielca opiewa na 4 miliony 490 tysięcy złotych. Firma Pixel z Bydgoszczy złożyła ofertę na 9 milionów 830 tysięcy złotych.
Projekt całkowitej modernizacji transportu miejskiego w Ostrowcu, obejmuje również budowę bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, budowa zajezdni, parkingów i budynków przedsiębiorstwa przy ulicy Samsonowicza nie jest zagrożona, powinny być one gotowe w połowie 2022 roku.
Cały, kilkuletni projekt kosztować będzie ponad 47 milionów złotych. Ostrowiec Świętokrzyskim otrzymał na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 34 milionów złotych.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?