Już sama koncepcja utworzenia Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Komponentów Odlewniczych jest innowacyjna. Posiadaniem takiej komórki nie może pochwalić się żadna odlewnia w Polsce. Pod tym względem Odlewnie Polskie są absolutnym prekursorem. Po zakończeniu projektu firma będzie dysponować jedenastoma nowymi pracowniami i dwoma nowymi działami. Dzięki ich pracy polegającej na bardzo dokładnym monitorowaniu wszystkich etapów produkcji odlewów firma chce zaspokoić wszystkie wymagania i oczekiwania najbardziej wymagających klientów a także poprawić swoją konkurencyjność na rynku europejskim. We wszystkich działach znajdzie się najnowocześniejsze wyposażenie i oprogramowanie.
Koszt przedsięwzięcia jest niebagatelny – ponad 14 milionów złotych, z czego 6,2 miliona to unijna dotacja. Do końca kwietnia tego roku spółka w ramach realizacji projektu zainwestowała prawie 12 milionów złotych. Zgodnie z harmonogramem projekt ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, ale sądząc po tempie prac bardzo możliwe, że nastąpi to wcześniej.
- Zakup urządzeń i oprogramowania procesów odlewniczych to niemal 100 procent wartości projektu – powiedział podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe dokonania Zbigniew Ronduda, prezes Odlewni Polskich. - Zrealizowaliśmy już 85 procent wydatków, a nasze konto wpłynęła połowa dofinansowania. Pomysł stworzenia ośrodka badawczo-rozwojowego zrodził się podczas pracy nad Strategią Rozwoju Odlewni Polskich, która opiera się na dewizie „Tradycja i nowoczesność”. Czerpiemy mądrość z przeszłości, inwestujemy w nowoczesną przyszłość - dodał.
Podczas spotkania goście Odlewni Polskich: profesorowie z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz kontrahenci gospodarza mieli okazję zwiedzić pierwsze z jedenastu pracowni: mas formierskich oraz systemu weryfikacji jakości ciekłego stopu. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń wszystkie parametry stopu są badane i analizowane na bieżąco.
- Odlewnie Polskie od dawna wiedzą, że zrównoważony rozwój to zrównoważony biznes. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że im wyższy poziom zaawansowania technicznego, tym wyższy powinien być poziom wykształcenia pracowników – komplementował gospodarzy profesor Roman Wrona z AGH.
Stworzenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Komponentów Odlewniczych to ważna ale nie jedyna inwestycja, jaką w ostatnich latach przeprowadzono w spółce. Tylko w ciągu ostatnich sześciu lat przeprowadzono inwestycje na kwotę 18 milionów euro, co plasuje firmę w polskiej czołówce. Warto dodać, że firma nie korzysta z kredytów. Inwestycje prowadzone są dzięki dotacjom i z własnych środków.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?