Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Kielcach obchodziło swoje 60-lecie

marzena
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Kielcach obchodziło swoje 60-lecieOd lewej: Marian Jasionowski , wiceprezes i Tadeusz Mierzwa, prezes zarządu stowarzyszenia oddziału w Kielcach i profesor Wiesław Blaschke, który udekorował Złotą Odznaką proporzec kieleckiego stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Kielcach obchodziło swoje 60-lecieOd lewej: Marian Jasionowski , wiceprezes i Tadeusz Mierzwa, prezes zarządu stowarzyszenia oddziału w Kielcach i profesor Wiesław Blaschke, który udekorował Złotą Odznaką proporzec kieleckiego stowarzyszenia. Dorota Kułaga
Udostępnij:
Jubileusz 60-lecia świętowali 23 października górnicy z regionu świętokrzyskiego, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa kieleckiego oddziału organizacji, która w Polsce ma ponad 120-letnią tradycję. Na uroczystość przyjechał z Katowic profesor Wiesław Blaschke, prezes zarządu głównego. Udekorował on proporzec świę tokrzyskiej organizacji Złotą Odznaką Zasłużony dla Stowarzyszenia.

Spośrod 185 członków świętokrzyskiego oddziału pięciu osobom wręczono Złotą Odznaką Naczelnej Organizacji Technicznej,  Złote i  Srebrne Odznaki Zasłużony dla Stowarzyszenia oraz Odznakę Zasłużony Działacz. W uroczystości wzięły udział delegacje górników z Krakowa, Lublina, Bełchatowa, Bytomia i Tarnobrzega.

 Świętokrzyscy górnicy, pracujący w kopalniach na terenie regionu w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa działają od 60 lat. To apolityczna organizacja naukowo-techniczna, która zrzesza inżynierów i techników górnictwa, geologii i specjalności pokrewnych  z górnictwem.  W całej Polsce ma  około 14 tysięcy członków różnych specjalności, zatrudnionych w branży górniczej. Obejmuje zarówno górnictwo podziemne, jak i górnictwo odkrywkowe i otworowe. Działa we wszystkich dziedzinach prac geologiczno-poszukiwawczych, jak i wydobywania kopalin. Dotyczy też  uczelni górniczych, instytutów naukowych. 

- Naszym celem jest integrowanie środowiska inżynierów i techników, inspirowanie przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych dla gospodarki i ochrony środowiska, doskonalenie systemu kształcenia kadr technicznych dla górnictwa i geologii, podnoszenie kwalifikacji zawodowych,popularyzowanie twórców nowej techniki, kształtowanie etyki zawodowej inżynierów i techników czy kultywowanie tradycji górniczych i ochrona zabytków techniki. To ważne w czasach, gdy zawód górnika nie wytrzymuje konkurencji z maszynami - mówi  Tadeusz Mierzwa, prezes zarządu stowarzyszenia w Kielcach. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie