Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnik miejski zajrzy do kieszeni i bagażu

Marzena SMORĘDA [email protected]
Sejm rozszerzył kompetencje osób pracujących w straży miejskiej. Będą one mogły przeszukać osoby zakłócające porządek publiczny i znaleziony przy nich bagaż. W razie agresywnych zachowań będą też mogli użyć paralizatora.

Prawdopodobnie już od 2010 roku, bo tyle zajmie dokończenie procesu legislacyjnego, strażnicy będą wyposażeni nie tylko w pałki i kajdanki, ale także paralizatory elektryczne, na które nie trzeba pozwolenia.

 

Będą mogli nimi ogłuszać napastników w przypadku odpierania bezpośredniego ataku, podczas przyłapania kogoś na niszczeniu mienia, kradzieży czy w razie ich ucieczki. Oprócz tego funkcjonariusze będą mieli prawo do używania drugiego dodatkowego środka przymusu bezpośredniego - koni służbowych.

 

Chociaż już dzisiaj strażnicy mogą używać paralizatorów, na które trzeba mieć pozwolenie na broń, to twierdzą oni, że obawiają się ich używać. Strażnicy twierdzą także, że utrzymanie koni jest kosztowne, a ich stosowanie jest utrudnione w dużych miastach.

 

Najbardziej kontrowersyjną zmianą jest przyznanie strażnikom prawa do dokonywania kontroli osobistej, przeglądania podręcznych przedmiotów i bagaży. Będą to mogli robić w sytuacji, gdy zaistnieje podejrzenie popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.

 

Poza osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstw i wykroczeń, strażnik będzie mógł przeszukiwać jedynie podczas doprowadzania pijanych do izby wytrzeźwień lub mieszkań oraz ujęcia osoby stwarzającej zagrożenie. W takim wypadku będzie musiał mieć jednak uzasadnione podejrzenie, że ma ona przy sobie niebezpieczne lub zabronione przedmioty, jak narkotyki, nóż czy kastet.

 

Strażnicy uzyskają także prawo do stosowania środków oddziaływania wychowawczego. Uprawnienie będzie rozszerzeniem możliwości udzielania pouczeń.

Oprócz nich będą oni mogli zwracać obywatelom uwagę, ostrzegać lub stosować inne środki oddziaływania wychowawczego.

 

Jakie uprawnienia będą przysługiwały strażnikom miejskim

 

* udzielanie pouczeń, zwracanie uwagi, ostrzeganie lub stosowanie innych środków oddziaływania wychowawczego

* legitymowanie osób w celu ustalenia ich tożsamości,

* ujęcie osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia

* dokonywanie kontroli osobistej, przeglądania podręcznych przedmiotów i bagaży osoby

* doprowadzenie osób do najbliższej jednostki Policji,

* nakładanie grzywien w postępowaniu mandatowym,

* dokonywanie czynności wyjaśniających, kierowanie wniosków o ukaranie do sądu, oskarżanie przed sądem i wnoszenie środków odwoławczych w postępowaniu wykroczeniowym,

*usuwanie pojazdów i ich unieruchamianie przez blokowanie kół,

* wydawanie poleceń,

* żądanie niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,

* obserwowanie i rejestrowanie przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia