Studia psychologiczne - chwilowa moda czy kierunek, który rzeczywiście warto wybrać?

Materiał informacyjny Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University.
Każdy kierunek na uczelni wyższej ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Psychologia to jednak kierunek szczególny - z jednej strony zdrowie psychiczne w Polsce jest spychane na margines, z drugiej zaś studia psychologiczne to obecnie jeden z najchętniej wybieranych kierunków na studiach w Polsce (według informacji przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki).

Dane o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 w uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jednoznacznie wskazują, że Psychologia to kierunek, o którym myśli dziś większość zaineresowanych studiami. Czy to jedynie chwilowa moda? A może łatwa droga do zdobycia wykształcenia? Czy po ukończeniu studiów psychologicznych jest szansa na znalezienie pracy w Polsce?

Najczęstsze mity na temat studiów psychologicznych

Wokół studiów psychologicznych narosło wiele mitów… mówi się, że to kierunek dla osób niezdecydowanych, po którym nie ma szans na zatrudnienie. Jaka jest jednak prawda?

Studenci z reguły zawsze obawiają się, czy po ukończeniu kierunku znajdą pracę. W przypadku psychologii, niektórzy słyszą, że jedyne, co ich czeka to niskopłatne zatrudnienie, kompletnie niezwiązane z zawodem. To mylne założenie - psychologia jest na tyle szeroką dziedziną, że daje szanse na znalezienie pracy w różnych organizacjach. Po ukończeniu kierunku można pracować zarówno w różnego typu jednostkach państwowych, jak i sektorze prywatnym. Co więcej - mówi się, że w ciągu kilku lat jeszcze bardziej wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny psychologii!

Najczęściej pojawiają się sformułowania, że kierunki psychologiczne są łatwe i nie wymagają od studentów wielkiego zaangażowania. Często w ten sposób w ogóle mówi się o wszelkich kierunkach humanistycznych. Czy to jednak prawda? Zdecydowanie nie. Studia psychologiczne wymagają przyswojenia ogromnej ilości wiedzy, ale także umiejętności wykorzystania ich w praktyce! Nie wystarczy tu jedynie nauczyć się czegoś “na pamięć”, należy potrafić myśleć analitycznie i holistycznie, sprawnie łączyć fakty a w późniejszej pracy być też dyskretny.

Studenci nieraz żalą się opiniami, że poszli na studia psychologiczne, ponieważ “mają problemy ze sobą”. Wiele osób uważa, że kierunek ten można traktować jako formę terapii. Nic bardziej mylnego. Studia owszem, mają pomóc w lepszym zrozumieniu drugiego człowieka. Jednak studenci wybierają psychologię z wielu powodów. Jedni chcą poznać zagadnienia związane z rozwojem emocjonalnym człowieka, innych fascynuje wykorzystanie zagadnień psychologicznych w organizacjach oraz biznesie. Jeszcze inni chcą rzeczywiście pracować jako terapeuci, wspierać ludzi podczas przeżywania różnych trudnych momentów w życiu np. w czasie traumy przeżywanej podczas żałoby.

Czy psychologia jako kierunek studiów zasługuje stereotypowe rozumienie? Oczywiście, że nie. Mity powstające dookoła tej dziedziny często biorą się z faktu, że jest ona nieodgadniona i  nietuzinkowa.  O tych studiach mówi się często wiele niemiłych słów - prawdopodobnie z tego względu, że w Polsce wciąż temat zdrowia psychicznego funkcjonuje jako tabu.

Dlaczego warto studiować psychologię?

Jaka jest prawda na temat studiów psychologicznych? Moglibyśmy podać dziesiątki powodów, dla których warto studiować psychologię. Jest jednak jeden, który podsumowuje je wszystkie - to kierunek niezwykle fascynujący i rozwojowy. Pomaga w rozwijaniu szeregu umiejętności interpersonalnych oraz daje szansę na realne zatrudnienie.
 
Dlaczego rzeczywiście warto postawić na studia psychologiczne? Studiowanie psychologii pozwala lepiej zrozumieć ludzi wokół siebie - oczywiście dyplom z psychologii nie daje wiedzy absolutnej w zakresie interakcji z innymi. Wykorzystanie wiedzy z zakresu psychologii do rozpoznania podstawowych przyczyn zachowań ludzkich, może pozwolić na pracę w różnych środowiskach.
 
Dodatkowo studia psychologiczne rozwijają umiejętność myślenia krytycznego - wspierają szybsze podejmowanie decyzji, uczą jak rozwiązywać problemy. Pomagają w doskonaleniu umiejętności interpersonalnych, pozwalają stać się specjalistą w komunikacji niewerbalnej - kształcą w zakresie mowy ciała, języka oraz emocji.
 
Jeśli rozważasz karierę związaną z zarządzaniem zasobami ludzkimi, będziesz potrzebować umiejętności w określonych obszarach, w tym: zarządzania konfliktami, współpracy i przywództwa. Umiejętności te są również bardzo pożądane przez pracodawców i menedżerów, a pracownik, który jest w stanie efektywnie zarządzać zespołem, jednocześnie sprzyjając lepszym relacjom w miejscu pracy, jest często bardziej ceniony. Wiedza i empatia zdobyte na kursie psychologii mogą pomóc Ci rozwinąć te umiejętności.

Co warto wiedzieć o studiach psychologicznych?

Studia psychologiczne to okazja, by rozwijać swoje kompetencje i podnosić kwalifikacje. Decydując się na ten kierunek warto liczyć się z ogromem nauki i ciężkiej pracy - nie jest to opcja, którą warto wybrać bez dogłębnego zastanowienia się. Dodatkowo, jeśli decydujemy się na psychologię, warto, aby decyzja ta była podyktowana zainteresowaniami, chęcią pomocy innym.

Jak wybrać dobre studia psychologiczne?
Wybór odpowiedniej uczelni, w której spędzi się najbliższe lata, jest tak samo istotny jak wybór kierunku. Odpowiednia uczelnia to taka, która daje studentowi możliwość uczenia się, rozwijania własnych pasji, a nawet podjęcia pracy. To, co student będzie robić w trakcie toku nauczania, bardzo często determinuje jego przyszłość. Wybierając uczelnię warto zwrócić uwagę na:

 • program studiów (należy sprawdzić, czy podczas studiów poruszane będą zagadnienia z różnych dziedzin psychologii),
 • kadrę naukową (czy wśród nich są specjaliści w danej dziedzinie),
 • formułę studiów (inaczej tryb studiów: stacjonarne, niestacjonarne, online).

To jednak nie wszystko - ważne jest praktyczne podejście w nauczaniu psychologii. Wykładowcy, którzy są ekspertami w danej dziedzinie często dzielą się swoim doświadczeniem, studium przypadków. Oferują znacznie więcej niż suchą, książkową wiedzę.

Uczelnią, która spełnia wszystkie powyższe kryteria jest Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. To jedna z najstarszych i najchętniej wybieranych uczelni prywatnych w Polsce. WSB-NLU wyróżnia się praktycznym podejściem do nauczania psychologii, ciekawą ofertą programową oraz doświadczoną kadrą. Aktualnie uczelnia znalazła się wśród 20 najczęściej wybieranych uczelni niepublicznych, oferujących studia niestacjonarne według informacji podanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Studenci WSB-NLU bardzo chętnie współpracują ze sobą. Szczególnie mocno zintegrowaną i prężnie rozwijającą się grupą są studenci z Psychologii. Mają oni na WSB-NLU swoją grupę na Facebooku, gdzie wspierają się i motywują nawzajem. >>SPRAWDŹ <<
 
Dlaczego studia na WSB-NLU?
Choć obecny czas może się wydawać mniej sprzyjający planowaniu kariery podczas gdy, cały świat stanął w miejscu, to jednak absolutnie nie należy rezygnować ze zdobywania wykształcenia. Przewrotnie brak możliwości kontaktu osobistego dał uczelnią alternatywę w postaci rozwinięcia form kształcenia zdalnego. WSB-NLU jest jedną z najlepiej przygotowanych uczelni do zajęć online, ponieważ posiada swój autorski, innowacyjny system informatyczny pn. Cloud Academy™, który jest zarazem platformą edukacyjną dającą szerokie możliwości kształcenia zdalnego. Dzięki CloudA™ studenci mogą w bardzo wygodny sposób studiować w trybie online w najnowocześniejszej formie RealTime Online. Najbardziej cenioną zaletą jest to, że studenci WSB-NLU mogą uczestniczyć w zajęciach w czasie rzeczywistym i być 100% interaktywnymi zarówno z wykładowcą jak i pozostałymi studentami. Ponadto system CloudA™ dba o pełną obsługę administracyjną, tak więc można właściwie studiować z dowolnego miejsca a jedynym warunkiem technicznym jest dostęp do Internetu.
Kolejną niewątpliwą zaletą uczelni są dwie, atrakcyjne na rynku pracy, specjalności z psychologii:

 • Psychologia kliniczna i osobowości,
 • Psychologia organizacji i zarządzania.

Dowiedz się więcej

Posłuchaj także najnowszego podcastu WSB-NLU o zaburzeniach psychicznych  pn „6 strangers” czyli o 6 najmniej spotykanych zaburzeniach psychologicznych. >>SPRAWDŹ<<

Czy psychologia to kierunek dla każdego?

Studia psychologiczne to znakomita okazja dla osób, które chcą wspierać innych, pragną zrozumieć, co kieruje zachowaniami ludzkimi. Ale nie tylko! Skierowane są w dużej mierze do tych, którzy mają dużą dozę empatii, chcą słuchać i wspierać drugiego człowieka, a jednocześnie zagłębiać się w jego psychikę, aby pomóc mu w jego problemach.
 
Kierunek ten dedykowany jest zarówno osobom, które dopiero zdały maturę, jak i tym, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu zawodowym. Studia psychologiczne to doskonała szansa na przebranżowienie się. Standardowo kierunek ten jest studiami jednolitymi, 5-cio letnimi. Istnieje jednak możliwość skrócenia czasu nauki. Wystarczy posiadać tytuł magistra, licencjata lub lekarza w zakresie nauk humanistycznych, społecznych lub medycznych. W takiej sytuacji można starać się o tzw. studia jednolite magisterskie z transferem ocen (tj. awansem). Dziekan uczelni, zgodnie z zasadą “transferu bolońskiego” może skorzystać z możliwości awansu studenta, czyli przepisania ocen zaliczonych w innej uczelni na poczet okresu dydaktycznego w obecnej jednostce. Taką ofertę ma m.in. Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.

Psychologia - moda czy szansa na dobrą pracę?

Mogłoby się wydawać, że tak duże zainteresowanie psychologią wśród przyszłych studentów jest jedynie chwilową modą. Nie jest to jednak prawda. Wiele osób decyduje się na ten kierunek, by znaleźć dobrze płatną pracę nie tylko w zawodzie psychologa - terapeuty! Tak się bowiem składa, że po ukończeniu studiów psychologicznych, przed absolwentami otwiera się wiele różnych dróg kariery.
 
W zależności od ukończonej specjalności lub zdobytych innych kompetencji, studenci psychologii mogą pracować jako:

 • Mediatorzy,
 • Psychologowie,
 • Pracownicy socjalni,
 • Opiekunowie społeczni,
 • Psychologowie biznesu,
 • Coachowie,
 • Pedagodzy,
 • Analitycy,
 • Doradcy zawodowi,
 • Mentorzy.

To jednak absolutnie nie wszystko! Wielu absolwentów psychologii znajduje zatrudnienie w organizacjach i przedsiębiorstwach, które szukają psychologów wspierających zarządzanie firmą. Umiejętności, które są rozwijane na studiach psychologicznych często wykorzystywane są również w innych obszarach biznesowych - absolwenci mają szansę na zatrudnienie m.in. w działach Human Resources (HR), agencjach reklamowych i public relations.

Psychologia w Polsce na przestrzeni najbliższych lat

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych psychologów rośnie z każdym rokiem. W Polsce brakuje specjalistów, zwłaszcza, że chodzi o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wiele mówi się na temat zapaści służby zdrowia, zamykaniu jednostek psychiatrycznych. To daje szanse na zatrudnienie m.in. w sektorze prywatnym. Aktualne zapotrzebowanie jest naprawdę ogromne!
 
Dodatkowo coraz częściej mówi się o nadchodzącym kryzysie ekonomicznym, skutkach walki z pandemią, lęku społecznym… Specjaliści w zakresie psychologii będą w tym czasie niezwykle potrzebni. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, z jaką ówczesny świat nie zmierzył się jeszcze nigdy. Ciągły lockdown, zamykanie przedsiębiorstw, strach o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych - to wszystko ma ogromny wpływ na ludzką psychikę.
 
Psychologowie, podobnie jak lekarze czy prawnicy - byli, są i będą potrzebni. Ogromne zainteresowanie studiami psychologicznymi to nie tylko chwilowa moda, a szansa na zdobycie niezbędnych umiejętności i odpowiedź na zapotrzebowanie dzisiejszego świata.
 
Jeśli zainteresowały Cię studia z Psychologii na WSB-NLU zapisz się do nas TUTAJ

Materiał oryginalny: Studia psychologiczne - chwilowa moda czy kierunek, który rzeczywiście warto wybrać? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie