Niektórzy jeszcze przed oficjalnymi prezentacjami szukali prezesów kieleckich spółek komunalnych, żeby prowadzić z nimi rozmowy bezpośrednie. Chińskich gości interesowało dosłownie wszystko. Pytali o możliwość uczestnictwa firm Państwa Środka w Kieleckim Parku Technologicznym, którego budowa już ruszyła. Pytali o koszty studiowania w kieleckich uczelniach publicznych, po tym, gdy taką możliwość zaoferowała im rektor Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego Regina Renz. Bardzo interesowała ich możliwość inwestycji w kieleckie lotnisko oraz możliwość uczestnictwa w wystawach organizowanych przez Targi Kielce.
Po oficjalnych prezentacjach rozpoczęły się luźne rozmowy z prezesami poszczególnych spółek, do których ustawiały się kolejki. Chyba nawet chińskie przedstawicielstwo Kielc i Targów Kielce nie przewidziało takiego zainteresowania, bo obustronne rozmowy trwały znacznie dłużej niż planowano.
Takie zainteresowanie wynikało w dużej mierze z faktu, że Kielce zaprezentowały na spotkaniu w Pekinie bardzo konkretną ofertę. Zarówno dla tych, którzy chcą w stolicy regionu świętokrzyskiego inwestować swój chiński kapitał, sprzedawać na polskim rynku swoje towary, ale też wchodzić w kooperację. Prezes MPEC – u Jan Wilczyński proponował inwestycję w rozbudowę i modernizację sieci, a nawet w wejście na rynek produkcji energii. Sugerował, że przy takiej inwestycji mógłby powstać w okolicy wielki zakład produkcji rur. Michał Miszczyk, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni, które już wytwarza maszyny do utrzymana porządku w miastach, w tym koparki i ładowarki, proponował kooperację właśnie w zakresie rozwijania wspólnej produkcji. Andrzej Mochoń, szef Targów Kielce, zachęcał do wystawiania się w Kielcach podkreślając że już kilkadziesiąt chińskich firm z takiej możliwości korzysta.
Fakt już istniejącej współpracy kielecko - chińskiej był dodatkowym atutem w rozmowach, bo nie tylko Targi Kielce przekonują chińczyków, ale też wspomniane Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni czy też kielecko – chińska spółka Yu Long Construction, budująca w stolicy regionu osiedle mieszkaniowe Vis – a Vis, o czym w swojej prezentacji mówił prezes tej firmy Michał Chwaliński.
- Jestem przekonany, że ta wizyta zaprocentuje, o czym najlepiej świadczy ogromne zainteresowanie chińskich przedsiębiorców naszą ofertą w Pekinie. Pracownicy polskiej ambasady w Pekinie informują nas, że tylko województwo śląskie oraz Kielce poszukują współpracy w tutejszym biznesem, ale to my jesteśmy prawdziwym liderem. Tą wizytą rozpoczęliśmy nowy rozdział współpracy kielecko – chińskiej – podsumowywał wczoraj jeszcze w Pekinie, prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?