Sukces w Pekinie

Z Pekinu dla Echa Dnia, Jarosław Panek Fot. Dawid Łukasik
Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń był oblegany przez chińskich przedsiębiorców, ale nie tylko jego oferta budziła takie zainteresowanie. Wszyscy członkowie kieleckiej delegacji mogli liczyć na podobne zainteresowanie.
Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń był oblegany przez chińskich przedsiębiorców, ale nie tylko jego oferta budziła takie zainteresowanie. Wszyscy członkowie kieleckiej delegacji mogli liczyć na podobne zainteresowanie.
Udostępnij:
Sala pękała w szwach, a zainteresowanie chińskich przedsiębiorców ofertą i potencjalnymi inwestycjami w Kielcach było tak duże, że dla gości z Pekinu trzeba było dostawiać krzesła . Na spotkanie z kieleckimi firmami i prezydentem Wojciechem Lubawskim przyszło około 120 chińskich przedsiębiorców.

Niektórzy jeszcze przed oficjalnymi prezentacjami szukali prezesów kieleckich spółek komunalnych, żeby prowadzić z nimi rozmowy bezpośrednie. Chińskich gości interesowało dosłownie wszystko. Pytali o możliwość uczestnictwa firm Państwa Środka w Kieleckim Parku Technologicznym, którego budowa już ruszyła. Pytali o koszty studiowania w kieleckich uczelniach publicznych, po tym, gdy taką możliwość zaoferowała im rektor Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego Regina Renz. Bardzo interesowała ich możliwość inwestycji w kieleckie lotnisko oraz możliwość uczestnictwa w wystawach organizowanych przez Targi Kielce.

Po oficjalnych prezentacjach rozpoczęły się luźne rozmowy z prezesami poszczególnych spółek, do których ustawiały się kolejki. Chyba nawet chińskie przedstawicielstwo Kielc i Targów Kielce nie przewidziało takiego zainteresowania, bo obustronne rozmowy trwały znacznie dłużej niż planowano.

 

Takie zainteresowanie wynikało w dużej mierze z faktu, że Kielce zaprezentowały na spotkaniu w Pekinie bardzo konkretną ofertę. Zarówno dla tych, którzy chcą w stolicy regionu świętokrzyskiego inwestować swój chiński kapitał, sprzedawać na polskim rynku swoje towary, ale też wchodzić w kooperację. Prezes MPEC – u Jan Wilczyński proponował inwestycję w rozbudowę i modernizację sieci, a nawet w wejście na rynek produkcji energii. Sugerował, że przy takiej inwestycji mógłby powstać w okolicy wielki zakład produkcji rur. Michał Miszczyk, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni, które już wytwarza maszyny do utrzymana porządku w miastach, w tym koparki i ładowarki, proponował kooperację właśnie w zakresie rozwijania wspólnej produkcji. Andrzej Mochoń, szef Targów Kielce, zachęcał do wystawiania się w Kielcach podkreślając że już kilkadziesiąt chińskich firm z takiej możliwości korzysta.

 

Fakt już istniejącej współpracy kielecko - chińskiej był dodatkowym atutem w rozmowach, bo nie tylko Targi Kielce przekonują chińczyków, ale też wspomniane Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni czy też kielecko – chińska spółka Yu Long Construction, budująca w stolicy regionu osiedle mieszkaniowe Vis – a Vis, o czym w swojej prezentacji mówił prezes tej firmy Michał Chwaliński.

 

- Jestem przekonany, że ta wizyta zaprocentuje, o czym najlepiej świadczy ogromne zainteresowanie chińskich przedsiębiorców naszą ofertą w Pekinie. Pracownicy polskiej ambasady w Pekinie informują nas, że tylko województwo śląskie oraz Kielce poszukują współpracy w tutejszym biznesem, ale to my jesteśmy prawdziwym liderem. Tą wizytą rozpoczęliśmy nowy rozdział współpracy kielecko – chińskiej – podsumowywał wczoraj jeszcze w Pekinie, prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie