MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne zakupy w sieci. Uważaj, to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Na co uważać, żeby nie stracić danych i pieniędzy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla sprzedawców, kurierów oraz internetowych oszustów.
Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla sprzedawców, kurierów oraz internetowych oszustów. 123RF
Święta już za kilkanaście dni. Świadczą o tym nie tylko bożonarodzeniowe dekoracje, ale i tłumy w galeriach handlowych. Jednak według badania Deloitte w tym roku znaczną część budżetu na prezenty wydamy w Internecie. Musimy pamiętać, że okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy nie tylko dla sprzedawców, kurierów, ale także dla cyberoszustów. – Nieuwaga podczas dokonywania kolejnej z rzędu transakcji może zostać wykorzystana w dotkliwy dla nas sposób – ostrzegają eksperci.

Jak działają cyberoszuści?

Przed świętami łatwo naciąć się na internetowych przestępców. Osoby, które wyłudzają dane od kupujących online, doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym charakteryzują się bożonarodzeniowe zakupy – w ramach nich wydajemy więcej, przez co częściej i swobodniej sięgamy po dane do naszej karty czy konta bankowego.

Nieuwaga podczas dokonywania kolejnej z rzędu transakcji może zostać wykorzystana w dotkliwy dla nas sposób. Niestety, CERT Polska, zespół reagujący na niebezpieczne zdarzenia w sieci, ostrzega, że liczba takich naruszeń z roku na rok rośnie. W 2022 roku zespół zarejestrował ponad 33,5 tysiąca unikalnych incydentów cyberbezpieczeństwa.

Bardzo często oszuści internetowi wykorzystują nieuwagę, przyzwyczajenia użytkowników i wyłudzają dane za pomocą delikatnej zmiany w nazwie strony. Liczba takich linków jest monitorowana. Od początku tego roku na listę ostrzeżeń CERT zostało wpisanych prawie 36,5 tysiąca domen.

Kradzież tożsamości w cyberprzestrzeni

Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich, cyberprzestępcy wyłudzają rocznie nawet 60 mln zł. Kradzież tożsamości, określana także fałszerstwem tożsamości lub defraudacją tożsamości, to przestępstwo opierające się na wykorzystaniu cudzych danych, jak imię, nazwisko, PESEL, adres domowy lub wizerunek, bez zgody właściciela. Ich zdobycie umożliwia przestępcy podszywanie się pod ofiarę i podejmowanie działań w jej imieniu bez jej wiedzy.

Każda tożsamość ma unikalny charakter, także, a może nawet przede wszystkim, w Internecie. Dokumenty oraz dane osobowe są czymś, czego nie można wypożyczyć. Powinny być one chronione przed niepowołanym dostępem. Należy mieć to na uwadze, również w trakcie obecności w sieci. Jak wynika z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce”, ponad 90 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do Internetu i regularnie z niego korzysta.

– Każda z osób, bez wyjątku, zostawia w sieci swój cyfrowy ślad. Dane zbierane online służą do różnych celów – wykorzystuje się je na przykład do zapamiętywania preferencji lub tworzenia anonimowych statystyk odwiedzanych serwisów. Wystarczy przeglądać strony internetowe, robić zakupy w e-commerce, korzystać z poczty mailowej, mediów społecznościowych czy popularnych komunikatorów. W sieci nikt nie jest zupełnie anonimowy, co z kolei stanowi duże udogodnienie dla cyberprzestępców – komentuje Piotr Siwiec, prezes AIQLabs.

Świadome i bezpieczne zakupy. Jak nie dać się oszustom?

Świąteczny wir przygotowań może uśpić naszą czujność. Warto zatem przypomnieć sobie o sygnałach ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z próbą oszustwa. To, co powinno nas zatrzymać przed szybkim kliknięciem w baner „Kup”, to szczególnie atrakcyjne oferty. Informacja o produkcie tańszym o znacznie większą sumę niż w innych ogłoszeniach powinna nas raczej zaniepokoić, a nie skłonić do podjęcia szybkiej decyzji zakupowej, napędzanej chęcią skorzystania z „niepowtarzalnej okazji”.

– Wystrzegajmy się kontaktu z osobami, które ponaglają nas do jak najszybszej wpłaty z góry lub proszą o dokonywanie płatności poprzez otrzymany od nich link – mówi Ewa Lepczyk-Żerdzicka, Security Team Leader w OLX.

Nieuczciwe praktyki i ataki phishingowe

W grudniu nie szukamy w Internecie jedynie prezentów. Tych, którzy chcą wyjechać gdzieś na święta, Sylwestra bądź zbliżające się ferie zimowe, eksperci przestrzegają przed ofertami noclegów w bardzo atrakcyjnych cenach. Nasz niepokój powinna wzbudzić również prośba właścicieli obiektów o przelew całej kwoty z góry pod pretekstem kolejki chętnych na to miejsce turystów. Zawsze sprawdzajmy obiekty noclegowe w innej dostępnej bazie, by zweryfikować ich istnienie i dokładną lokalizację i nigdy nie wpłacajmy całej kwoty z góry.

Warto również uważać na ataki phishingowe, czyli próby wyłudzenia danych poprzez podszywanie się pod popularne serwisy i instytucje. – Kliknięcie w link przesłany przez obcy numer w formie SMS–a może skończyć się utratą środków na koncie – ostrzegają eksperci.

Aktualizowanie na bieżąco zapewnia bezpieczeństwo

– Oprogramowanie jest pisane przez ludzi i w związku z tym może zawierać błędy. Niektóre z tych błędów – znane jako luki w oprogramowaniu – mogą być wykorzystywane przez przestępców – tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

Efektem wykorzystania takiej luki może być pobranie złośliwego oprogramowania, które ma na celu kradzież danych logowania oraz wszelkich danych osobistych i finansowych przechowywanych na urządzeniu. Aktualizacje systemu operacyjnego i innego oprogramowania do najnowszej wersji „łatają” luki w zabezpieczeniach.

Nie trzeba dodawać, że wszelkie współużytkowane komputery w domu, które nie są aktualizowane, mogą ujawnić atakującym nie tylko konta oraz informacje osobiste i finansowe, ale także dane członków rodziny lub współlokatorów. Hakerzy mogą również przejąć kontrolę nad pocztą e-mail, wiadomościami i kontami w mediach społecznościowych, aby wysyłać złośliwe programy do naszych kontaktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia