Święta z dobrą energią. Zwycięskie projekty dobroczynne - oni z pasją działają na rzecz seniorów

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
Nasz charytatywny projekt pokazał, jak wiele robicie dla starszych mieszkańców!
Nasz charytatywny projekt pokazał, jak wiele robicie dla starszych mieszkańców! 123rf
Gdy w stabilną codzienność wkrada się niepokój, kiedy przychodzi kryzys, gorszy czas i niepewność, chcemy chronić najsłabszych. Grupą, która dziś szczególnie potrzebuje naszej uwagi są seniorzy. Jak wielkie macie serca, niosąc im pomoc, pokazała akcja, w której wzięliście udział. Podsumowując rozpoczęty w grudniu 2022 r. charytatywny projekt realizowany przez Polska Press Grupę i Energę z Grupy ORLEN, gratulujemy wszystkim zgłaszającym swoje pomysły. Są oryginalne, niestandardowe, przemyślane, wymagają zaangażowania i zasługują na docenienie. Sprawdźcie, kto stanął na podium.

Był początek grudnia, powoli wchodziliśmy w atmosferę Bożego Narodzenia - czas dzielenia się, myślenia o innych, zauważania ich potrzeb. Wspólnie z partnerem - Energą z Grupy ORLEN - zaprosiliśmy Was do udziału w wyjątkowym i rozpisanym na wiele tygodni projekcie charytatywnym „Święta z dobrą energią”. Co dokładnie było naszym celem? Chcieliśmy zwrócić uwagę na wyjątkową grupę społeczną, jaką są osoby starsze - zarówno te najbliższe nam, ale też żyjące w sąsiedztwie, często samotne, źle znoszące zmiany, jakie przynosi tocząca się blisko wojna, kryzys energetyczny i spowodowane tym koszty utrzymania. Tak poważne zawirowania wywołują obawy o przyszłość, także tę materialną, powodują chaos informacyjny, wprowadzają niepokój, z którym starsi ludzie często sami nie potrafią się zmierzyć. Wiedząc, że wiele instytucji, stowarzyszeń i fundacji na co dzień aktywnie działa na rzecz seniorów, poprosiliśmy o zgłaszanie inicjatyw, dając tym samym szansę na wypromowanie tej niezwykle ważnej społecznie działalności i chcąc nagrodzić interesujące projekty.

Budżet, jaki przeznaczyliśmy na tę dobroczynną akcję to aż 200 tys. złotych. Postanowiliśmy, że granty finansowe trafią do każdego województwa - zwycięzcy otrzymają wsparcie na łączną kwotę 12 500 złotych - powiedziała na starcie projektu Justyna Kruszewska, dyrektor marketingu z Energi z Grupy ORLEN, będącej patronem akcji „Święta z dobrą energią.

"Święta z dobrą energią" - fala pomysłów

Zgłoszenia pojawiły się natychmiast. Napisały do nas kluby seniora, które na co dzień proponują wspólne spędzanie czasu, przygotowywanie posiłków, ręczne robótki i zajęcia ruchowe. Zgłosiły się szkoły i przedszkola angażujące dzieci i młodzież w działania na rzecz starszych - od przestawień, po opracowywanie poradników na temat oszczędzania energii, wody i segregacji odpadów. Nie zabrakło propozycji związanych z pomocą w wykonywaniu codziennych prac domowych, wymianą sprzętu, montażem energooszczędnych świetlówek. Zdumiewające, jak wiele się dzieje, by seniorzy czuli się zauważeni i działali w małych lokalnych wspólnotach. Ale wiedzieliśmy też, że wybór nie będzie łatwy. Po pierwsze właśnie dlatego, że zgłoszeń było mnóstwo. Po drugie - tak naprawdę wszystkie zasłużyły na docenienie - dokładnie opisane, przemyślane, często już realizowane i potrzebujące wsparcia. Ale ostatecznie decyzję zostawiliśmy Czytelnikom i Internautom, którzy - oddając głosy - w każdym województwie wskazali trzech wyróżnionych. Beneficjenci - ich komentarze możecie przeczytać poniżej - otrzymają finansowe wsparcie: pierwsze miejsce - to 6 tys. zł, drugie - 4 tysiące i trzecie - 2500 złotych.

Jak widać, działać można na wiele sposobów, a zakres aktywności i dobrej energii na rzecz seniorów jest naprawdę imponujący. Gratulujemy wszystkim uczestnikom - dodała Justyna Kruszewska.

Audyt w prezencie

Działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej promują też samorządy. Każde z 16 województw ma swoje pomysły i plany. W ramach akcji wyróżniliśmy położony w województwie kujawsko-pomorskim Rypin. Miasto zadbało już o doświetlenie przejść dla pieszych, dobudowało kilkanaście nowych punktów oświetleniowych, obecnie planuje modernizację oświetlenia wewnętrznego w Urzędzie Miasta, czego wymagają dziś przepisy. Doceniając tę aktywność, Energa Oświetlenie przeprowadzi w budynkach urzędu audyt - zaproponuje optymalne rozwiązania, wykona projekt oraz kalkulację zwrotu z inwestycji.

Baza wiedzy

Dobroczynny projekt, który właśnie kończymy, promuje ekologiczne działania - chcemy w nie włączać także najstarsze osoby. Podpowiadając, jak żyć w tych niełatwych czasach, dbamy o nasze małe wspólnoty. Wiele wskazówek można też znaleźć na blogu ZielonePojecie.pl - prowadzonym przez partnera naszej akcji.

Zobacz zwycięskie projekty. Aby przekonać się, kto zwyciężył w naszym plebiscycie KLIKNIJ TUTAJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia