MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Gdyni. Uroczysty pochód przeszedł przez miasto

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Gdynia świętuje!
Gdynia świętuje! Łukasz Kamasz
Gdynia radośnie uczciła Święto Narodowe Trzeciego Maja, w 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja mieszkańcy przeszli ulicami Śródmieścia w uroczystym pochodzie. Całości dopełniała obecność asysty honorowej Marynarki Wojennej RP.

Wiwat trzeciego maja!

Gdyńskie uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Następnie sprzed kościoła wyruszył przemarsz, kierowany przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Uczestniczy przeszli ulicą Świętojańską, Żwirki i Wigury i dotarli do pomnika Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. A w niej udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i centralnych, organizacje kombatanckie oraz mieszkańcy. Odczytano apel pamięci, a żołnierze wykonali salwę honorową. Następnie niebo przeszył huk salw armatnich z ORP Błyskawica. Mieszkańcy usłyszeli 21 salw tradycyjnego salutu świątecznego.

- Dzisiaj upamiętniając uchwalenie Konstytucji 3 Maja stajemy razem w sercu naszego miasta - mówiła Wioleta Tomczak, gdyńska posłanka na Sejm RP. - Dziękuję za to, że wspólnie czcimy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Konstytucja 3 Maja, uchwalona 233 lata temu pozostała symbolem odwagi. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie ustawodawcza regulacja tego typu wprowadziła zasady, które dziś inspirują nas do działania. Równość wszystkich obywateli wobec prawa, szacunek dla wolności jednostki oraz odpowiedzialność za losy wspólnoty. Jej podwaliny zakorzeniły się w sercach Polek i Polaków. Historia uczy nas, że nic nie jest dane raz na zawsze. Niech dzisiejsze obchody będą dla nas przypomnieniem wolności i solidarności.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!

Tego dnia została również podniesiona Wielka Gala Banderowa na okrętach 3. Flotylli.

- Dziś świętujemy nie tylko polską historię, ale i również zwycięstwo myśli propaństwowej nad siłami anarchistycznymi - zaznaczał Emil Rojek, wicewojewoda pomorski. - To zwycięstwo myśli o społeczeństwie i narodzie jako całej ludności państwa, a nie tylko narodzie szlacheckim, czy innej grupie sprawującej władze. Wygrana nie przyszła nam łatwo, prowadziła przez zabory, germanizację, rusyfikację czy powstania. Walczyliśmy z bolszewizmem, hitleryzmem i systemem stalinowskim. Dziś po 233 latach stoimy tu, nad polskim morzem i mamy konstytucję, która gwarantuje wolności i prawa obywateli. O wszystko to walczyło ostatnie 12 pokoleń. Pięknego świętowania, niech ten dzień nas jednoczy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki