Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyska firma wykonała pomnik Sikorskiego na Gibraltarze! Właśnie go odsłonięto

/LB/
Nowy pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu stanął na tarasie widokowym, w pobliżu latarni morskiej.
Nowy pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu stanął na tarasie widokowym, w pobliżu latarni morskiej. Furmanek Reneval
Firma Furmanek Renewal z Daleszyc zaprojektowała i wykonała pomnik poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu. W 70. rocznicę tragicznej śmierci premiera Rzeczypospolitej na uchodźstwie, który zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem, odsłonięto tam w czwartek 4 lipca nowy pomnik upamiętniający to wydarzenie. Wykonawcą obelisku jest świętokrzyskie przedsiębiorstwo Furmanek Reneval.

Jest to nowy pomnik poświęcony ofiarom katastrofy. O przeniesienie dotychczasowego, zlokalizowanego w niezbyt dogodnym miejscu stwarzającym trudności komunikacyjne dla turystów, rząd Polski starał się od 20 lat. Nowa lokalizacja zaproponowana przez władze Gibraltaru znajduje się w niezwykłym, malowniczym miejscu, w południowej części półwyspu zwanej Europa Point, na tarasie widokowym w pobliżu latarni morskiej.

Nowy, odsłonięty w czwartek pomnik zaprojektowany został na planie koła. Wykonany z piaskowca obelisk ma średnicę 5 metrów i wysokość 3 metry w najwyższym punkcie. Centralnym punktem realizacji jest przeniesiony z poprzedniego miejsca pomnik ze śmigłem pochodzącym z rozbitego samolotu, do którego dodane zostały nowe elementy: łuk z wyniesieniem, na którym stanął polski orzeł wojskowy. Na zakończeniach łuku umieszczono godło sił lotniczych, czyli szachownicę i proporzec marynarki wojennej. W podłoże wkomponowano napis: „Generał Władysław Sikorski 1881 – 1943”, który zamyka łuk i tworzy z nim pełny okrąg. Projekt wykonany przez Furmanek Reneval został uzgodniony i zaaprobowany przez władze Gibraltaru.

Tajemnicza katastrofa

Generała Władysław Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku. Jego samolot lecący do Londynu z lotniska na Gibraltarze, rozbił się zaraz po starcie, spadając do morza. Okoliczności, w jakich doszło do tej katastrofy pozostają do dziś niewyjaśnione, są jedną z zagadek czasów II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia