Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od PIT-a po księgowość

(dos)
Ponad 80 procent bezrobotnych, zwłaszcza ludzi młodych i absolwentów, korzysta z kursów ułatwiających znalezienie pracy.

- Nie jesteśmy tylko po to, by wypłacać zasiłki, ani szukać zatrudnienia osobom bezrobotnym - uważa kierownik działu rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Głogowie Barbara Jakubowska. - Ofert od pracodawców mamy niewiele, więc uczymy bezrobotnych, jak samodzielnie się o nie starać, jak napisać życiorys, podanie, czy rozmawiać z pracodawcą.
Od kilku lat szkoleniami w tym zakresie oraz doradztwem zajmuje się Klub Pracy działający w głogowskim PUP.

Od PIT-a po księgowość

- Prowadzimy dwa rodzaje zajęć - tłumaczy lider Klubu Pracy Agnieszka Zając. - Dla absolwentów oraz dla pozostałych bezrobotnych. Organizujemy warsztaty poszukiwania pracy i doradztwo zawodowe. Do udziału w naszych szkoleniach zachęcamy bezrobotnych, ale udział w nich nie jest obowiązkowy. Mimo to korzysta z nich wiele osób.
Kilkugodzinne szkolenia organizowane są w dni, w których bezrobotni zgłaszają się w urzędzie, by potwierdzić gotowość podjęcia pracy. Prowadzone są także zajęcia trzydniowe, a nawet kilkutygodniowe.
- Tematyka szkoleń obejmuje sprawy, które mogą być potrzebne bezrobotnym - twierdzi A. Zając. - Uczymy ich np. jak wypełnić PIT, prowadzić księgowość w biurze, organizujemy spotkania z pracodawcami.
W pierwszym półroczu br. 327 osób uzyskało status absolwenta. Z tej grupy 155 młodych ludzi wzięło udział w zajęciach pn. "Samodzielność w poszukiwaniu pracy". Wiele osób skorzystało też z pomocy doradcy zawodowego.

Uczą i płacą

PUP zajmuje się ponadto doskonaleniem zawodowym bezrobotnych. Od początku roku w kursach, w ramach aktywizacji zawodowej bezrobotnych, wzięło udział 817 osób, w tym 334 absolwentów. Najwięcej chętnych skorzystało z kursów w zawodach sprzedawca- handlowiec, operator wózków widłowych i bukieciarstwo. Absolwenci uczestniczący w kursach zawodowych mają zapewniony na czas szkolenia zwrot kosztów dojazdu, koszty badań lekarskich oraz stypendium szkoleniowe w wysokości 299 zł. Pozostali szkolący się bezrobotni otrzymują 20 proc. zasiłku.
- Oprócz kursów grupowych możliwe jest skorzystanie z indywidualnego kursu zawodowego - zapewnia B. Jakubowska. - Bezrobotny musi jednak mieć zapewnienie pracodawcy, że po uzyskaniu nowych kwalifikacji zostanie zatrudniony.
We wrześniu głogowski PUP przeprowadzi grupowe kursy zawodowe nowoczesnej obsługi biura, spawania w osłonie gazowej i na operatora koparki. W październiku odbędzie się kurs na magazyniera, handlowca oraz dla małych przedsiębiorców, a w listopadzie minimum sanitarnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska