Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Cieślak o szansach na rozwój województwa poprzez budowę nowoczesnej stacji towarowej LHS

Paweł Więcek
Paweł Więcek
O szansach na rozwój województwa poprzez budowę nowoczesnej stacji towarowej dla szerokotorowej linii LHS łączącej Polskę z Chinami - rozmowa ze świętokrzyskim posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Cieślakiem.

We wtorek do terminalu w Sławkowie w województwie śląskim wjechał szerokim torem LHS pierwszy pociąg towarowy z Chin. Wiemy, że będą kolejne transporty. Linia LHS przebiega przez Świętokrzyskie. Jest szansa, by składy zatrzymywały się także u nas w regionie?

W Świętokrzyskiem znajdują się cztery stacje linii LHS: w Sędziszowie, Gołuchowie, Grzybowie i Staszowie. Wiele razy wspominałem o szansach, jakie daje to połączenie dla naszego regionu. Trzy lata temu podczas wizyty w Chinach oraz w trakcie misji gospodarczej dla polskich firm, którą zorganizowałem wspólnie z Bank of China, rozmawiałem z władzami prowincji Tjanjin oraz Liaoning na temat współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli podjętej przez Chiny koncepcji zacieśnienia więzi gospodarczych Państwa Środka z Europą. Stacje w Staszowie, Gołuchowie i Sędziszowie mogą stać się istotnymi ogniwami nie tylko w tranzycie towarów z Dalekiego Wschodu do Polski, ale także w eksporcie towarów z Polski na Wschód.

Dlaczego akurat te stacje?

Istniejące terminale posiadają podstawową infrastrukturę. W Staszowie i Gołuchowie są hala składowa oraz plac ładunkowy, a w Sędziszowie - zaplecze techniczne i punkt przestawczy. Na tej bazie można myśleć o rozbudowie w kierunku otwarcia profesjonalnego hubu logistycznego z suwnicami, chłodniami, magazynami i odprawą celną na miejscu. Istnienie chociaż jednego takiego terminalu byłoby dużym impulsem rozwojowym dla regionu. Przy takim centrum logistycznym pojawiałyby się nowe firmy i nowe miejsca pracy. To olbrzymia szansa na przykład dla producentów owoców i warzyw.

Kto miałby sfinansować taką inwestycję?

Głównie Polski Fundusz Rozwoju oraz spółka PKP LHS. W najbliższym czasie będę rozmawiał o możliwości realizacji tej inwestycji z potencjalnie zainteresowanymi tym stronami.

Szerokotorowa linia LHS

We wtorek, 7 stycznia do terminalu w Sławkowie, województwo śląskie, przyjechał pierwszy pociąg towarowy z... Chin.

Skład pokonał prawie 9,5 tysięcy kilometrów z Xi’an w Chinach przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę do Sławkowa w ciągu 12 dni.

Jak poinformowała spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, uruchomienie połączenia z Chin do Sławkowa jest efektem kilkuletniej pracy nad tym projektem. Współpraca PKP LHS z Xi’an Free Trade Port Construction and Operation oraz z partnerami logistycznymi z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy pozwoli na uruchomienie regularnych połączeń z Xi’an do Sławkowa.

Linia numer 65 to najdłuższa na terenie Polski kolejowa linia szerokotorowa przeznaczona do transportu towarowego. Jest jednocześnie najdalej na zachód wysuniętą linią szerokotorową w Europie. Łączy kolejowe przejście graniczne Hrubieszów/Izow ze Śląskiem, gdzie w Sławkowie w Zagłębiu Dąbrowskim kończy swój bieg. Linia ma prawie 400 kilometrów długości i umożliwia transport towarów bez konieczności ich przeładunku na granicy. Część tego szlaku kolejowego biegnie przez Świętokrzyskie.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia