Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie. Bezrobocie w dół, pensje i zatrudnienie w górę!

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Aleksander Piekarski
7,6 procent - w czerwcu w Świętokrzyskiem zanotowano rekordowo niskie bezrobocie. Tak mało osób bez pracy nie było u nas od 30 lat! Problemem są jednak długotrwale bezrobotni. W czwartek, 18 lipca, ruszyło specjalnie dla nich osiem programów, dających zawód i gwarancję zatrudnienia.

Między innymi na magazyniera, sprzedawcę-kasjera, spawacza, opiekuna do dzieci, osób niepełnosprawnych i starszych, kucharza, montażystę, fryzjera, hydraulika, operatora obrabiarek CNC, przedstawiciela handlowego, grafika komputerowego czy elektryka kształcić się będą długotrwale bezrobotni w ramach uruchomionych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach ośmiu projektów dofinansowanych z Unii. Koszt przedsięwzięcia wynosi prawie 10 milionów złotych, dotyczy ponad 600 osób, w tym z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego i Starachowic.

Problem z długotrwale bezrobotnymi
- Problem z pracą ma obecnie 40 tysięcy bezrobotnych ze Świętokrzyskiego. Wśród nich długotrwale bezrobotni z obszarów strategicznej interwencji, czyli Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej oraz Kielc. To 21.015 osób, czyli 51,8 procent wszystkich zarejestrowanych w naszych urzędach pracy. To problem głównie osób po 30 roku życia - mówi Paweł Lulek, kierownik Zespołu do spraw Komunikacji, Promocji Urzędu oraz Współpracy z Partnerami Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach.

- Przekazywaliśmy umowy na realizację 8 projektów, o wartości 9.764.437 złotych. Wszystkie są skierowane do długotrwale bezrobotnych i umożliwiają im zdobycie kwalifikacji. Dotyczy to co najmniej 617 osób powyżej 30 roku życia, pozostających bez pracy dłużej niż 12 miesięcy - wyjaśnia Paweł Lulek.

Projekty mają uaktywnić co najmniej 45 procent bezrobotnych, co było warunkiem podpisania umów z wykonawcami wyłonionymi w konkursie.

- Musieli oni zagwarantować podjęcie przez uczestników projektów pracy na podstawie umowy o pracę. Szkolenia są połączone ze stażami w świętokrzyskich firmach, doradztwem zawodowym i pośrednictwem pracy. Realizatorzy projektów dla każdego uczestnika opracują Indywidualny Plan Działania w oparciu o jego predyspozycje zawodowe, zdrowotne, wykształcenie i dopasują odpowiedni kierunek szkolenia, a następnie staż u pracodawcy - dodaje Paweł Lulek.

Szkolenia przygotują pracowników głównie dla branż, gdzie trudno o fachowca.

Bezrobocie w statystykach
Bezrobocie w regionie wciąż spada. W rejestrach figuruje 40.556 bezrobotnych i jest to najniższy wynik w historii województwa świętokrzyskiego.

W czerwcu osiągnęło nienotowany dotąd poziom 7,6 procent, a liczba bezrobotnych wyniosła 40 tysięcy 600 osób. w porównaniu z majem 2019 zmniejszyła się o 1045 osób. Mamy o 2500 bezrobotnych mniej, niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. Co istotne - znacznie spadła liczba nowo rejestrowanych. W pierwszym półroczu było ich o 4864 osób, czyli 12,8 procent mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W porównaniu do innych regionów kraju pod względem wysokości stopy bezrobocia województwo świętokrzyskie zajmuje 13 miejsce. Gorsza sytuacja na rynku pracy występuje jedynie w Podlaskiem, Opolskiem i Lubuskiem

W czerwcu do urzędów pracy zgłoszono 2637 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, a od początku roku blisko 18 tysięcy ofert. Zdecydowana większość pochodziła od pracodawców prywatnych. Najbardziej poszukiwani są: kierowcy samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, autobusów, pracownicy na produkcję w przemyśle i przetwórstwie, operatorzy maszyn, pracownicy do gastronomii.

Rośnie zatrudnienie i wynagrodzenie
Spadkowi bezrobocia towarzyszy wzrost zatrudnienia: liczba pracujących w I kwartale była na poziomie 516 tysięcy i zwiększyła się w skali roku o 3,6 procent.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w maju było na poziomie 126,2 tysiąca osób - o 2,7 procent wyższym niż przed rokiem. Wzrost zatrudnienia dotyczy niemal wszystkich branż: najbardziej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Aż o 22,6 procent przybyło pracowników w sferze produkcyjnej - głównie w budownictwie (o 7,6 procent) i przemyśle (o 1,7 procent).

W maju 2019 r. odnotowano poprawę warunków płacowych w sektorze przedsiębiorstw w skali roku. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia wyniosła 4339,49 złotych i była o 7,4 procent wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świętokrzyskie. Bezrobocie w dół, pensje i zatrudnienie w górę! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia