MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie cementownie kryzysu się nie boją

Anna Niedzielska, [email protected]
W Małogoszczy kończy się właśnie budowa wielkiego młynu i silosu dla cementowni
W Małogoszczy kończy się właśnie budowa wielkiego młynu i silosu dla cementowni
Świętokrzyskie zakłady przemysłu cementowego odczują kryzys w budowlance mieszkaniowej. Ale sprzedaż branży nie powinna być dużo niższa niż w ubiegłym roku. Na szczęście szykują się duże inwestycje z pieniędzy unijnych.

     Budownictwo mieszkaniowe w porównaniu do ostatnich kilku lat przeżywa głęboki kryzys. Brak chętnych na własne lo-kum powoduje, że deweloperzy wstrzymują inwestycje, a popyt na materiały budowlane spada. W naszym regionie, mogą to odczuć zakłady przemysłu cementowego. Jednak dla nich mieszkaniowa stagnacja nie powinna być aż tak bolesna.

     - Oczywiście, budownictwo mieszkaniowe stanowiło istotny segment rynku na nasze produkty, ale nie sądzę, by kłopoty deweloperów, mogły spowodować kryzys w przemyśle cemen-towym - mówi Krzysztof Kocik, prezes zarządu Dyckerhoff Polska, do której należy podkielecka Cementownia Nowiny. - Bacznie obserwujemy jednak rynek. Szansę na rozwój sprze-daży upatrujemy w planowanych inwestycjach drogowych w re-gionie i w rozwoju infrastruktury, współfinansowanej z funduszy unijnych.

     SZANSA W UNIJNYCH PIENIADZACH      Szefostwo Cementowni Nowiny liczy na wdrażanie programów rządowych związanych z ochroną środowiska, jak oczyszczalnie ścieków, a także na budowy centrów logistycz-nych, galerii handlowych oraz oczekiwane i niezbędne inwesty-cje w energetyce. Do wszystkich będzie potrzebny cement. Podobnie zresztą na sytuację rynkową patrzy grupa Lafarge Cement, która jest właścicielem Cementowni Małogoszcz

   - Mimo obecnie niepewnej sytuacji patrzymy w przyszłość z pewnym optymizmem. Jeśli rząd i agencje rządowe będą w stanie prowadzić projekty związane z budową infrastruktury bez opóźnień i jeśli wykorzystanie funduszy unijnych w 2009 roku znacznie wzrośnie w porównaniu do roku 2008, to te dwa czynniki mogą spowodować wzrost rynku w naszej branży. Potencjał jest wciąż duży, a jeśli możliwości finansowania zostaną odpo-wiednio wykorzystane, to „budowlanka” może nadal liczyć na rozwój – wyjaśnia Jolanta Ciesielska, communications manager spółki Lafarge Cement S.A. - Na razie nie odczuwamy kryzysu i mamy nadzieję, że nas nie dotknie. Należymy do Stowarzysze-nia Producentów Cementu, znamy aktualne badania rynku. Zgodnie z planami rządu tylko w 2009 roku na realizację pro-gramu budowy dróg i autostrad ma być przeznaczone 32 miliardy złotych. Jesteśmy więc przygotowani na zwiększenie produkcji.

     SĄ PLANY, NA INWESTYCJE      Cementownie natomiast naszym regionie natomiast ostatnich latach sporo zainwestowały natomiast unowocześnienie technologii produkcji. W Nowinach w marcu tego roku ma być zakończona wymiana elektrofiltra na filtr workowy, co pozwoli na około dziesięciokrotne zmniejszenie emisji pyłu z linii produkcji klinkieru do atmosfery.

     - Plany produkcyjne na 2009 rok są elastyczne, będziemy reagować stosownie do zapotrzebowania rynku. Dalej sądzimy, że rynek cementu nie powinien być gorszy od ubiegłorocznego – dodaje prezes Kocik z Cementowni Nowiny.

W Cementowni Małogoszcz kończy się budowa dużych inwestycji – powstaje nowy młyn cementu oraz silos klinkieru, co będzie miało wpływ na zwiększenie mocy produkcyjnych za-kładu. 

    - Dzięki temu będziemy mogli nie tylko zwiększyć produkcję, ale także wprowadzić nowe gatunki cementu, poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę – dodaje Jolanta Ciesielska z Lafarge Ce-ment S.A.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia