Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie – jaka przyszłość. Jak przyciągnąć inwestora?

Marzena Smoręda
freeimages.com
W poniedziałek w Hotelu Binkowski w Kielcach odbędzie konferencja o przyszłości świętokrzyskiej gospodarki. Jeden z tematów dyskusji to strefy ekonomiczne, tereny inwestycyjne szansą na pozyskanie nowych inwestorów.

W poniedziałek, 24 października w Kielcach odbędzie się II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jak przyszłość”. Odbędzie się sześć paneli dyskusyjnych. Transmisja online z konferencji w poniedziałek od godziny 13.
Prezentujemy szósty piąty – strefy ekonomiczne i przygotowane tereny przemysłowe szansą na ściągnięcie inwestorów i powstanie nowych miejsc pracy.

650 hektarów terenów inwestycyjnych

W województwie świętokrzyskim od kilkunastu lat funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”. Łączna powierzchnia terenów inwestycyjnych w 15 podstrefach, z czego pięć znajduje się poza granicami administracyjnymi regionu, wynosi blisko 650 hektarów.

- Grunty należące do strefy są dobrze wyposażone w infrastrukturę techniczną oraz drogową. Tereny oferowane inwestorom obejmują zarówno obszary zabudowane obiektami przemysłowymi, takimi jak hale produkcyjne, budynki magazynowe, biurowe, jak też obszary wyposażone w infrastrukturę techniczną, ale bez budynków - mówi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

Ulgi na zachętę
Największa podstrefa, o powierzchni 168 hektarów, znajduje się w Starachowicach. Funkcjonują tam zakłady takich firm jak MAN czy Gerda. Ogółem w ramach strefy działa 58 podmiotów gospodarczych, które dają zatrudnienie ponad 7,5 tysiącom osób. Wartość zrealizowanych przez przedsiębiorstwa inwestycji przekracza dwa miliardy złotych.

Dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie lokują swoje biznesy w strefie? O tym decyduje system ulg i preferencji, na jakie można liczyć po otrzymaniu zezwolenia na działalność w strefie. - Z pomocy regionalnej można korzystać z dwóch tytułów: poniesionych nakładów inwestycyjnych lub utworzenia i utrzymania nowych miejsc pracy. Maksymalna wielkość pomocy regionalnej, jaką może otrzymać przedsiębiorca na projekt inwestycyjny, wynosi 35 lub 50 procent nakładów inwestycyjnych poniesionych w ramach realizowanego projektu. Minimalna wielkość nakładów inwestycyjnych musi wynosić 100 tysięcy euro. Pomoc regionalną przedsiębiorca otrzymuje głównie w formie ulgi w podatku dochodowym lub w formie kwot uzyskanych z innych źródeł pomocy - wyjaśnia Marcin Perz.

Między innymi tak skonstruowany system zachęt oraz przyjazna atmosfera dla przedsiębiorczości ze strony samorządu skłoniły kielecką firmę Formaster do budowy fabryki filtrów do wody na terenie podstrefy w Bilczy, gmina Morawica. Inwestycja pochłonie 40 milionów złotych. Pracę w nowym zakładzie znajdzie ponad 100 osób.

Dynamiczny rozwój strefy w Jędrzejowie

Na tworzenie terenów inwestycyjnych postawiły władze Jędrzejowa. Samorząd od kilku lat skupował ziemię po południowej stronie miasta właśnie pod ten cel. Ściągnięto firmy, które wybudowały zakłady i stworzyły około pół tysiąca miejsc pracy.

Gmina Jędrzejów chciała włączyć te grunty do Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, ale lata rozmów nie przyniosły skutku. W końcu w czerwcu tego roku 11 hektarów należących do gminy Jędrzejów włączono do Krakowskiego Parku Technologicznego. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jędrzejowie radni wyrazili zgodę na włączenie do strefy kolejnych 44 hektarów. Są to tereny stanowiące własność Skarbu Państwa, którymi zarządza Agencja Nieruchomości Rolnych oraz prywatna osoba. Jest to obszar leżący w zachodniej części miasta, wzdłuż torów kolejowych.

Jak mówi burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek, zainteresowanie tymi terenami ze strony potencjalnych inwestorów jest bardzo duże. - Prowadzimy rozmowy z pięcioma podmiotami, ale nie tylko z tymi, którzy chcą wejść na tereny gminy, ale również z tymi, którzy chcą rozszerzać strefę o grunty prywatne. W przypadku Jędrzejowa można mówić o efekcie synergii. Budowa trasy S7 oraz utworzenie podstrefy to w perspektywie najbliższych lat duża szansa dla miasta. Widzimy to. Liczymy, że kolejne rozszerzenia zapewnią nam dynamiczny rozwój i dadzą komfort spokojnego patrzenia w przyszłość - mówi Marcin Piszczek.

Zapytaliśmy przedsiębiorców, dlaczego zdecydowali się realizować swoje inwestycje w województwie
Maciej Bursztein, członek Rady Nadzorczej Formaster S.A: - Pierwotnie planowaliśmy inwestycję w Niemczech, ale ostatecznie ulokowaliśmy fabrykę w gminie Morawica. Tu zostaliśmy ciepło przyjęci przez gospodarza oraz pracowników strefy ekonomicznej.
Taisa Bielat, dyrektor handlowy XL-Tape International w Kielcach:- Właściciele firmy pochodzą ze Świętokrzyskiego, tu studiowali, dlatego tu właśnie chcieli prowadzić i budować firmę. Żeby rozwijać ten region i dać pracę absolwentom kieleckich uczelni.
Robert Perz, właściciel Biura Multi Investments:- Jestem patriotą, także lokalnym, dlatego nie wyobrażam sobie, żeby inwestować gdzie indziej niż u siebie, chociaż biurowiec mogłem zbudować i prowadzić biznes w innym miejscu.
Wiesława Piotrowska, właścicielka Domu Pomocy Społecznej w Osinach: - Zainwestować mogłam w każdym miejscu, ale z tą ziemią i ludźmi czuję się bardzo mocno związana emocjonalnie.

Tematy, organizatorzy, wejściówki
II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jaka przyszłość” odbędzie się w poniedziałek 24 października w Hotelu Binkowski w Kielcach. Będzie część główna oraz sześć paneli:
1. Przemysł zbrojeniowy przyszłością regionu;
2. Strefy ekonomiczne i przygotowane tereny przemysłowe szansą na szybki rozwój;
3. Jak kształcić na potrzeby gospodarki;
4. Szybka komunikacja to szybki rozwój gospodarki;
5. Wsparcie dla przedsiębiorców przez rząd i samorządy;
6. Usługi medyczne kołem zamachowym gospodarki regionu.
Organizatorem konferencji jest „Echo Dnia”. Współorganizatorami: marszałek województwa, wojewoda świętokrzyski, Radio Kielce, TVP3 Kielce, Mesko i Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat honorowy wicepremierzy Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin, Polska Grupa Zbrojeniowa. Wejściówki można odbierać w redakcji “Echa Dnia” w Kielcach, aleja IV Wieków Kielc 4. Transmisja online na echodnia.eu w poniedziałek, 24 października na echodnia.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Świętokrzyskie – jaka przyszłość. Jak przyciągnąć inwestora? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia