Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie – jaka przyszłość. Jakie drogi, jaka kolej?

Paweł Więcek
W poniedziałek, 24 października w Kielcach odbędzie się II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jaka przyszłość”. Odbędzie się sześć paneli dyskusyjnych. Transmisja online z konferencji w poniedziałek od godziny 13. Prezentujemy drugi panel – komunikacja, okno na świat.

Drogi to podstawa

Dobre drogi to fundament życia i rozwoju gospodarczego. W województwie świętokrzyskim na tym polu w ostatnim czasie dokonał się wyraźny postęp. Trwa modernizacja trasy krajowej numer 7. Wybudowano już odcinki Skarżysko – Występa oraz obwodnicę Kielc. Obecnie prace budowlane prowadzone są na dwóch kolejnych „kręgach” tego drogowego kręgosłupa województwa: od Chęcin do Jędrzejowa oraz od Jędrzejowa do granicy z Małopolską. Pierwsza inwestycja ma być gotowa pod koniec 2017 roku, druga – w połowie 2017 roku.

Aby trasa numer 7 na całym jej przebiegu przez region zyskała status ekspresowej, nie-zbędne jest jeszcze wykonanie siedmiokilometrowego odcinka od Skarżyska-Kamiennej do granicy z Mazowszem. Inwestycja stanowi przedmiot sporu między drogowcami a ekologami. Niezależnie od ewentualnych rozstrzygnięć instytucji odwoławczych w tej kwestii kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uruchomił procedurę przetargową, która wyłoni wykonawcę tego przedsięwzięcia.

Zdaniem Jacka Bojarowicza, generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, który pochodzi z Kielc, drogą życia dla regionu jest odcinek Kielce – Piotrków Trybunalski na trasie 74. – Gospodarczo musimy Kielce podpiąć do autostrad. To 100 kilometrów, o które należy w pierwszej kolejności zabiegać – mówił pod koniec sierpnia podczas spotkania z samorządowcami oraz parlamentarzystami w Morawicy. Wciąż nie wiadomo jednak, czy będzie realizowana z uwagi na ogra-niczoną pulę pieniędzy na projekty drogowe.

Podobne wątpliwości dotyczą budowy obwodnic Morawicy i Woli Morawickiej na trasie 73. A w planach jest przecież także wykonanie obwodnicy Opatowa na przecięciu dróg 74 i 9 oraz obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej numer 42, łączącej największe miasta na północy regionu: Skarżysko-Kamienną, Starachowice oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

Wiele pozytywnych zmian zaszło także na drogach wojewódzkich. Przebudowano między innymi trasę 786 z Kielc do Włoszczowy i dalej do granicy ze Śląskiem. Jest też most na Wiśle w Połańcu (droga 764), łączący region z Podkarpaciem. Zbudowano także szlak 765 Chmielnik – Staszów – Osiek. Twa właśnie jedna z najważniejszych inwestycji w tej perspektywie – budowa drogi 754 od Ostrowca Świętokrzyskiego przez Bałtów do mostu w miejscowości Kamień na Wiśle, co skomunikuje tę część regionu z województwem lubelskim.

Kolej na kolej

Obecny rząd kładzie silny nacisk na rozwój kolei. W Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku figuruje 11 projektach inwestycyjnych, które przewidziano do realizacji w naszym regionie. Na liście podstawowej znalazło się dziewięć zadań o łącznej wartości 1,4 miliarda złotych. Największe, warte około 600 milionów złotych, przedsięwzięcie zakłada przeprowadzenie prac na linii numer 8 na odcinku Skarżysko- Kamienna – Kielce – Kozłów. W planach jest również modernizacja tego samego szlaku na odcinku Radom – Kielce, co skróci czas przejazdu. Oprócz tego budowa linii numer 582 z Czarncy do stacji Włoszczowa Północ na Centralnej Magistrali Kolejowej. To będzie alternatywne połączenie z Kielc do Warszawy.

Na liście podstawowej znajduje się również modernizacja linii kolejowej numer 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna
– Sandomierz. Jednocześnie w mieście nad Kamienną planowane jest powstanie zintegrowanego centrum komuni-kacyjnego. Na listę rezerwową trafiło natomiast zadanie dotyczące remontu na linii kolejowej numer 25 od Końskich do Skarżyska-Kamiennej. Realizacja największych inwestycji w regionie rozpocznie się około 2020 roku.

Co z lotniskiem?

Władze Kielc od lat powtarzają, że silnym bodźcem do rozwoju zarówno miasta, jak i regionu będzie lotnisko w Obicach. W tzw. międzyczasie porzucono projekt budowy portu regionalnego. Obecnie prezydent Wojciech Lubawski zabiega o lokalizację pod Kielcami Centralnego Portu Lotniczego dla Polski. Wpisuje się to w trwające na szczeblu rządowym prace koncepcyjne dotyczące stworzenia Centralnego Portu Lotniczego, który zastąpi Okęcie. Włodarz Kielc ma w tych dążeniach wsparcie świętokrzyskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Wstępne szacunki kosztów realizacji tego przedsięwzięcia opiewają na 30 miliardów złotych.

Tematy, organizatorzy, wejściówki

II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jaka przyszłość” odbędzie się w poniedziałek, 24 października w Hotelu Binkowski w Kielcach. Będzie część główna oraz sześć
paneli:
1. Przemysł zbrojeniowy przyszłością regionu;
2. Strefy ekonomiczne i przygotowane tereny przemysłowe szansą na szybki rozwój;
3. Jak kształcić na potrzeby gospodarki;
4. Szybka komunikacja to szybki rozwój gospodarki;
5. Wsparcie dla przedsiębiorców przez rząd i samorządy;
6. Usługi medyczne kołem zamachowym gospodarki regionu.

Organizatorem konferencji jest „Echo Dnia”. Współorganizatorami: marszałek województwa, wojewoda świętokrzyski, Radio Kielce, TVP3 Kielce, Mesko i Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat honorowy wicepremierzy Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin, Polska Grupa Zbrojeniowa. Wejściówki można odbierać w redakcji “Echa Dnia” w Kielcach, aleja IV Wieków Kielc 4. Transmisja online na echodnia.eu w poniedziałek, 24 października na echodnia.eu

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świętokrzyskie – jaka przyszłość. Jakie drogi, jaka kolej? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia