Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie - jaka przyszłość. Przemysł zbrojeniowy przyszłością regionu

Paweł Więcek
W poniedziałek, 24 października w Kielcach odbędzie się II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jaka przyszłość”. Odbędzie się sześć paneli dyskusyjnych. Transmisja online z konferencji w poniedziałek od godziny 13. Prezentujemy pierwszy panel – przemysł zbrojeniowy przyszłością regionu.

Dwa serca „zbrojeniówki” w Świętokrzyskiem

W regionie świętokrzyskim dwa miasta kojarzą się bezpośrednio z branżą zbrojeniową: Skar-żysko-Kamienna, gdzie od blisko 100 lat produkowana jest amunicja, oraz Kielce, w których odbywa się prestiżowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego przyciągający wystawców z całego świata. W związku z dynamicznym rozwojem „wojennego” sektora gospodarki i dla skarżyskiego Mesko S.A., wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, i dla Targów Kielce jako organizatora MSPO, rysuje się optymistyczna perspektywa.
- Zgodnie z Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Mora-wieckiego, polski przemysł obronny ma być jednym z głównych „kół zamachowych” gospodarki. To ogromna szansa na reaktywowanie Centralnego Okręgu Przemysłowego, czyli na budowę silnej Polski - o mocnej pozycji na arenie międzynarodowej - mówi Arkadiusz Siwko, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Jak podkreśla, rząd premier Beaty Szydło chce powrócić do tradycji i siły Centralnego Okręgu Przemysłowego, a koncern te działania konsekwentnie wspiera. - Ziemia świętokrzyska, niegdyś jeden z obszarów Centralnego Okręgu Przemysłowego, w tych planach zajmuje ważne, historyczne miejsce. To tutaj znajduje się siedziba należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej MESKO – ze Skarżyska – Kamiennej, specjalizującej się w produkcji amunicji i zestawów rakietowych, która dwa lata temu obchodziła jubileusz 90- lecia istnienia. Do tego Kielce od lat są miejscem, gdzie odbywa się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Począwszy od tego roku Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. jest partnerem strategicznym tego słynnego w świecie, prestiżowego wydarzenia - mówi Arkadiusz Siwko.

Koło zamachowe dla regionalnej gospodarki

Przemysł obronny w perspektywie nabliższych lat ma stać się jednym z kół zamachowych gospodarki w regionie. O tym, jak bardzo rozrusza rozwój, będą rozmawiać uczestnicy konferencji. Goście przedstawią prognozy dotyczące między innymi liczby nowych miejsc pracy w samym MESKO, jak i firmach kooperujących z przedsiębiorstwem. Poznamy także plany ekspansji polskiej „zbro-jeniówki” na rynkach zagranicznych.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej opowiedzą ponadto o współpracy firm wchodzących w skład koncernu z uczelniami wyższymi. Doskonałym przykładem kooperacji w zakresie „przeszczepiania” innowacji oraz nowoczesnych technologii opracowywanych przez najlepszych naukowców oraz inżynierów do przemysłu zbrojeniowego jest relacja między MESKO ze Skarżyska-Kamiennej, a Politechniką Świętokrzyską w Kielcach.

Obrona terytorialna szansą dla firm w regionie

Impulsem do rozwoju branży zbrojeniowej, w tym MESKO S.A. oraz innych firm w regionie, które funkcjonują w sektorze zbrojeniowym, może stać się także realizacja ogłoszonego przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza projektu utworzenia wojsk Obrony Terytorialnej. Szanse na zdobycie kontraktów wynikających z powstania takiej formacji upatruje zwłaszcza skarżyskie MESKO - spółkę specjalizującą się w produkcji amunicji i zestawów rakietowych.
- Silnym wzmocnieniem dla powstających właśnie brygad Obrony Terytorialnej będzie zaprojektowany i produkowany w naszej firmie Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun, który podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach został uhonorowany Nagrodą Prezydenta RP. Piorun to rozwiązanie na miarę świata. Jest bardzo głęboką modernizacją rakiety Grom. Rakiety Grom wchodzą też w skład lekkiego zestawu przeciwlotniczego Kusza, który też stanie się ważny w kwestii uzbrojenia brygad Obrony Terytorialnej. Z pewnością dużym wzmocnieniem będzie też wspólny projekt MESKO S.A. i Wojskowej Akademii Technicznej – przeciwpancerny lekki system rakietowy Pirat. Jego makietę po raz pierwszy zaprezentowano w tym roku podczas I Targów Proobronnych Pro Defense w Ostródzie. Nasza spółka jest też przygotowana do produkcji całej rodziny Przeciwpancernych Zestawów Rakietowych Spike. Ponadto dysponujemy całym asortymentem amunicji średniego kalibru - mówi członek zarządu oraz dyrektor do spraw produkcji w MESKO S.A. Dariusz Szlafka.

Tematy, organizatorzy, wejściówki

II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jaka przyszłość” odbędzie się w poniedziałek, 24 października w Hotelu Binkowski w Kielcach. Będzie część główna oraz sześć
paneli:
1. Przemysł zbrojeniowy przyszłością regionu;
2. Strefy ekonomiczne i przygotowane tereny przemysłowe szansą na szybki rozwój;
3. Jak kształcić na potrzeby gospodarki;
4. Szybka komunikacja to szybki rozwój gospodarki;
5. Wsparcie dla przedsiębiorców przez rząd i samorządy;
6. Usługi medyczne kołem zamachowym gospodarki regionu.

Organizatorem konferencji jest „Echo Dnia”. Współorganizatorami: marszałek województwa, wojewoda świętokrzyski, Radio Kielce, TVP3 Kielce, Mesko i Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat honorowy wicepremierzy Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin, Polska Grupa Zbrojeniowa. Wejściówki można odbierać w redakcji “Echa Dnia” w Kielcach, aleja IV Wieków Kielc 4. Transmisja online na echodnia.eu w poniedziałek, 24 października na echodnia.eu

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świętokrzyskie - jaka przyszłość. Przemysł zbrojeniowy przyszłością regionu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia