MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie ma rewelacyjne wyniki! Jest liderem wzrostu!

Marzena SMORĘDA [email protected]
Produkt Krajowy Brutto to wartość dóbr i usług wytworzonych na terenie danego kraju w określonym czasie, najczęściej w ciągu roku. Pracują na niego wszystkie podmioty gospodarcze w swojej działalności.
Produkt Krajowy Brutto to wartość dóbr i usług wytworzonych na terenie danego kraju w określonym czasie, najczęściej w ciągu roku. Pracują na niego wszystkie podmioty gospodarcze w swojej działalności.
Województwo świętokrzyskie zanotowało w 2010 roku w stosunku do roku 2007 najwyższy w kraju wzrost Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca! Za nami znalazły się znacznie silniejsze ekonomicznie województwa - małopolskie, łódzkie i wielkopolskie. Takie dane opublikowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Raporcie - Polska 2011.

Świadczy to o tym, że mieszkańcy naszego regionu pracują najwydajniej w kraju. To zaangażowanie i efektywność produkcji wszystkich przedsiębiorstw i pracowników przekłada się na rewelacyjne wyniki świętokrzyskiej gospodarki.

 

Wśród polskich regionów najwyższy wzrost PKB na mieszkańca w 2010 roku w stosunku do 2007 roku odnotowano w województwie świętokrzyskim, co poprawiło relację PKB na mieszkańca w naszym województwie do średniej krajowej o około 4 punkty procentowe (z 77 procent wartości średniej krajowej w 2007 r. do 81 procent w 2010 r.). Kolejne miejsca zajęły województwa: małopolskie, łódzkie i wielkopolskie. Najsłabsze wskaźniki osiągnęły województwa pomorskie i lubuskie ( MRR – Raport – Polska 2011).

 

Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego: - To bardzo dobra wiadomość. Pokazuje, że mimo kryzysu region dobrze sobie radzi. Nasza pozycja ekonomiczna rośnie. To przede wszystkim zasługa świętokrzyskich przedsiębiorców, ale też inwestycji prowadzonych w województwie w ostatnich latach. A inwestycji – zwłaszcza tych z unijnym dofinansowaniem choćby z Regionalnego Programu Operacyjnego – realizowanych jest bardzo dużo. Ten rok również powinien być bardzo dobry, bo lata 2011 – 2012 będą szczytowe jeśli chodzi o przedsięwzięcia inwestycyjne z RPO.

 

Myślę, że na tę dynamikę wzrostu PKB miała też wpływ właściwa polityka Zarządu Województwa i szybkie uruchomienie w minionej kadencji samorządu województwa unijnych dotacji dla przedsiębiorców. Uznaliśmy, że w dobie kryzysu najpilniejsze są działania, które skutkują tworzeniem nowych miejsc pracy w regionie. A to wszystko przekłada się później na wysokość PKB.

 

Raport Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pokazuje, że wyprzedziliśmy znacznie mocniejsze ekonomicznie województwa, co dodatkowo cieszy i daje satysfakcję – podkreśla marszałek Adam Jarubas.

O komentarz świętokrzyskiego sukcesu poprosiliśmy też Tomasza Tworka,**prezesa kieleckiego oddziału Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan:** - Być może to zastrzyk unijnych pieniędzy spowodował tak dobry wynik województwa świętokrzyskiego. Pieniądze poszły dla „ściany wschodniej”, więc efektów nie sposób nie zauważyć. Ale jestem pewien, że to także zasługa świętokrzyskich przedsiębiorców, którzy nauczyli się zarabiać pieniądze poza województwem. Przywożą pieniądze z całej Polski i tu odprowadzają podatki. Cieszy mnie nasz sukces, ale zarazem budzi to moją czujność. Sukcesem nie można się zachłysnąć. To czy rzeczywiście umiemy prześcignąć najlepszych w kraju pokaże się za kilka lat, gdy utrzymamy podobny rezultat - mówi.

 

Polska podzielona na cztery grupy wzrostu

Biorąc pod uwagę średnie tempo wzrostu PKB na mieszkańca w województwach z lat 2007-2010 oraz relację PKB na mieszkańca do średniej krajowej w Polsce są cztery grupy województw:

liderzy - województwa o najwyższej dynamice wzrostu, z PKB per capita powyżej średniej krajowej (mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie);

regiony doganiające – o dynamice wzrostu powyżej średniej krajowej oraz niższym od średniej krajowej poziomie PKB per capita (świętokrzyskie, małopolskie, łódzkie i opolskie);

grupa województw odstających (kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie oraz z wyraźnie niższą dynamiką wzrostu – zachodniopomorskie i lubuskie)

oraz czwarta grupa - województw tracących, do której zaliczyli woj. śląskie – o wyższym PKB na mieszkańca w stosunku do średniej krajowej i niższej od przeciętnej dla kraju dynamice wzrostu.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia