MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie matki. Pracujące, lepiej wykształcone, ale coraz starsze

marzena
Decyzje o zawarciu związku małżeńskiego i urodzeniu dziecka są podejmowane w coraz późniejszym wieku.
Decyzje o zawarciu związku małżeńskiego i urodzeniu dziecka są podejmowane w coraz późniejszym wieku. archiwum
Kobiety ze Świętokrzyskiego coraz później wychodzą za mąż i rodzą dzieci. Wśród tych, które po raz pierwszy zostają matkami dominują panie które pracują zawodowo i maja wyższe wykształcenie.

W województwie świętokrzyskim nadal większość mieszkańców stanowią kobiety. Ale należymy do regionów najsłabiej sfeminizowanych. Na 100 mężczyzn przypada 105 kobiet.

Od czterech lat w województwie systematycznie spada liczba zawieranych małżeństw. W roku 2011 zawarto ich 6,9 tysięcy, to jest o ponad 12 procent mniej niż w 2010 roku, o ponad 17 procent mniej niż 2009 roku i o blisko 20 procent niż w 2008.

Decyzje o zawarciu związku małżeńskiego są podejmowane w coraz późniejszym wieku. Na przestrzeni 2011 roku kobiety na zamążpójście decydowały się najczęściej w wieku 25-29 lat (40,5 procent ogółu zawieranych małżeństw), podczas kiedy jeszcze rok wcześniej w wieku 20-24 lata.

Te zmiany to efekt wyboru, jakiego coraz częściej dokonują ludzie młodzi, decydując się najpierw na osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia oraz stabilizacji ekonomicznej, a dopiero potem na założenie rodziny oraz jej powiększenie.

W 2011 roku w regionie świętokrzyskim matkami zostawały najczęściej kobiety w wieku 25-29 lat. Kobiety odkładają w czasie decyzję o urodzeniu pierwszego dziecka. W 2008 roku średnia wieku pań rodzących po raz pierwszy wyniosła 25,5 lat, w 2010 – 26,3, natomiast w 2011 – 26,5 lat.

W województwie świętokrzyskim w 2011 roku urodziło się 11600 dzieci, to jest o 845 mniej niż rok wcześniej. Matkami zostawały najczęściej kobiety w wieku 25–29 lat.

Najczęściej na potomstwo decydowały się kobiety pracujące (blisko 68 procent ogółu urodzeń) i z wykształceniem wyższym (ich odsetek wzrósł o 2,5 punktu procentowego w stosunku do 2010 roku i wyniósł 46,9 procent). Mniej urodzeń natomiast odnotowano wśród kobiet z niższym wykształceniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia