Razem z regionami określanymi jako „ściana wschodnia” mieszkańców naszego regionu bieda dotyka najbardziej w kraju. Po okresie spadku w latach 2006-2008, a następnie kilkuletniej stabilizacji, w roku 2011 wzrósł w Polsce poziom zagrożenia skrajnym ubóstwem. Odsetek osób w gospodarstwach domowych znajdujących się poniżej minimum egzystencji, wzrósł o 1 punkt procentowy w stosunku do roku 2010 i wyniósł średnio w kraju 6,7 procent.
W ubiegłym roku zagrożenie ubóstwem dotyczyło niemal wszystkich grupa gospodarstw domowych, ale najbardziej dotknęło to rolników. Na wsiach osiągnęło poziom 13,1 procent i było najwyższe od roku 2005.
Ubóstwo w różnym stopniu dotyka poszczególne grupy społeczne, ale społeczna mapa zagrożenia ubóstwem w Polsce nie zmienia się od lat. Najgorsza sytuacja dotyka przede wszystkim osoby i rodziny osób bezrobotnych. W 2011 roku w gospodarstwach domowych, w których był co najmniej jeden bezrobotny skrajną biedą zagrożonych było około 11,5 procent osób, a w gospodarstwach z dwoma i więcej osobami bezrobotnymi problem ten dotyczył niemal co trzeciej osoby. W rodzinach bez osób bezrobotnych jedynie co dwudziesta osoba żyła poniżej granicy ubóstwa.
Różnice w zasięgu ubóstwa mają także wymiar terytorialny, jak również zależą od wielkości miejscowości. W 2011 roku ubóstwo ekonomiczne nadal w największym stopniu dotyczyło mieszkańców czterech województw północno-wschodnich i wschodnich: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem skrajnym osiągał tam wartość od 9 do ponad 11 procent.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?