MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie prawie na szarym końcu!

Jarosław PANEK, [email protected]
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce: - Cieszę, że nawet tak szacowna instytucja jak Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową docenia naszą rolę w tworzeniu dobrego wizerunku regionu jako miejsca potencjalnych inwestycji i gospodarczego rozwoju.
Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce: - Cieszę, że nawet tak szacowna instytucja jak Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową docenia naszą rolę w tworzeniu dobrego wizerunku regionu jako miejsca potencjalnych inwestycji i gospodarczego rozwoju.
Nie jest dobrze. Kolejny raport znanego instytutu badawczego potwierdza słabą pozycję naszego regionu. Może dlatego zarabiamy tak mało i jest tak wysokie bezrobocie.

Najnowszy raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej województw, nie skłania do optymizmu. Od 2005 wciąż zajmujemy wśród szesnastu województw, odległe czternaste miejsce.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową już po raz szósty ogłosił swój doroczny raport o atrakcyjności inwestycyjnej województw. Niestety do tej pory ani razu nie udało się nam przeskoczyć choćby o „oczko” wyżej w tym rankingu, mimo iż nasze oceny ciągle rosną.

Raport instytutu, opracowany pod redakcją Marcina Nowickiego jest publikacją mającą na celu określenie różnic w atrakcyjności inwestycyjnej wszystkich części kraju. Przez atrakcyjność inwestycyjną autorzy raportu rozumieją, zdolność skłonienia przedsiębiorców do inwestycji na danym terenie. Im dany podregion lub województwo oferują więcej korzyści możliwych do osiągnięcia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez inwestora, tym więcej zdobywa punktów i wyższe miejsce w rankingu.

Co zdecydowało
o miejscu w rankingu?

Analogicznie do poprzednich edycji autorzy raportu, dokonali syntetycznej oceny atrakcyjności inwestycyjnej województw oraz oceny atrakcyjności podregionów w trzech kategoriach, czyli: działalności przemysłowej usługowej i zaawansowanej technologicznie. W tym celu przeanalizowano kilkadziesiąt zmiennych, będących podstawą dla oceny przestrzennego zróżnicowania poszczególnych czynników najlepszych lokalizacji takich jak: dostępność transportowa, koszty pracy, wielkość i jakość zasobów pracy, chłonność rynku zbytu, poziom rozwoju infrastruktury gospodarczej i społecznej, poziom rozwoju gospodarczego, czy poziom bezpieczeństwa.

W ogólnym zestawieniu wyraźnym liderem atrakcyjności inwestycyjnej nadal pozostaje województwo śląskie. Niemal równie dobrze wypadają też województwa małopolskie, mazowieckie i dolnośląskie.

Świętokrzyskie wciąż słabe

We wszystkich podrankingach, dotyczących zarówno rynku pracy, dostępności komunikacyjnej, dostępności siły roboczej, infrastruktury itp., wypadamy wciąż słabo lub bardzo słabo. Jedynie bezpieczeństwo i niski poziom przestępczości jest naszym atutem, choć pytanie czy to akurat przekona jakiegokolwiek inwestora. Jak podkreślają autorzy raportu nasz region cechuje niewielka liczba atrakcyjnych ofert lokalizacyjnych zgłoszonych do bazy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jesteśmy także rzadko wymieniani w ankietach Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów Polski na świecie. Jedyny atut województwa świętokrzyskiego, którego reszta tak zwanej „ściany wschodniej” nie ma to, jak czytamy „wysoka pozycja województwa świętokrzyskiego w zakresie działalności targowo-wystawienniczej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia