MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie skrajnie biedne. Poniżej minimum egzystencji żyje około 155 tysięcy mieszkańców województwa

Elżbieta Święcka [email protected]
Aż 12,2 procent mieszkańców województwa świętokrzyskiego żyje w skrajnym ubóstwie. Gorzej jest tylko w warmińsko-mazurskim.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, który zbadał zasięg ubóstwa w Polsce w 2014 roku wynika, że niemal 155 tysięcy z 1 miliona 263 tysięcy mieszkańców naszego regionu żyje poniżej minimum egzystencji. W Polsce - to obecnie około 2,8 miliona osób. Liczbę osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa, czyli poniżej progu interwencji socjalnej, szacuje się na około 4,6 miliona.

Ubóstwo się pogłębia

Na tle innych regionów Świętokrzyskie wypada dramatycznie. Choć z szacunków GUS wynika, że sytuacja materialna gospodarstw domowych minimalnie się poprawia, to poziom ubóstwa się nie zmienia.

 

ZOBACZ TEŻ: Bieda, niezgoda, brak poczucia bezpieczeństwa. Zwykli Grecy pogrążeni w beznadziei (lektor)

Dostawca: CNN Newsource/x-news

- Ubóstwo w naszym regionie jest mocno związane z wysokim bezrobociem i niskimi zarobkami. Bardzo dużo osób pracuje w rolnictwie, a nie bez znaczenia jest też słabe wykształcenie - komentuje ekonomista Aleksandra Pisarska.

Ubóstwo skrajne związane jest też z wielodzietnością (dotyka prawie 27 procent małżeństw wychowujących co najmniej 4 dzieci), niepełnosprawnością oraz faktem mieszkania na wsi i w małych ośrodkach miejskich.

Droga do wykluczenia

Życie poniżej minimum egzystencji prowadzi do wykluczenia społecznego nie tylko tych, którzy w takich warunkach funkcjonują. W konsekwencji doprowadzi do jeszcze większej marginalizacji całego regionu.

- Nie ma w Świętokrzyskiem przemysłu i nie potrafimy przyciągnąć tu dużych firm. Wynika to między innymi z tego, że choćby pod względem infrastruktury drogowej czy kolejowej jesteśmy daleko za innymi regionami - podkreśla ekonomistka. - Ubóstwo się nie zmniejszy, dopóki nie będzie tu dobrej pracy. A nasze dzieci, dorastające w takich warunkach, mają bardzo trudny start w przyszłość. Nie dbamy też o ich wykształcenie, a władze nie zabiegają, by młodzi tu zostali - podsumowuje.

Czym jest ubóstwo?

Ubóstwo (bieda) - to pojęcie ekonomiczne i socjologiczne. Opisuje stały brak dostatecznych środków materialnych dla zaspokojenia potrzeb jednostki, w szczególności w zakresie jedzenia, schronienia, ubrania, transportu oraz podstawowych potrzeb kulturalnych i społecznych.
O skrajnym ubóstwie mówi się, gdy gospodarstwo domowe funkcjonuje poniżej minimum egzystencji, które jest  obliczane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Uwzględnia ono tylko te potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia. Minimum egzystencji dla gospodarstwa jednoosobowego wynosi obecnie 540 zł, czteroosobowego - 1458 zł.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia