MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie znowu na szarym końcu

Paulina STROJNA-GIL [email protected]
Województwo świętokrzyskie znalazło się na przedostatnim miejscu w kraju pod względem przeznaczenia pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla firm. Gorsze od nas jest jedynie województwo lubuskie.

Sprawdziliśmy, ile pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono dla świętokrzyskich firm i jak to się ma w porównaniu z innymi województwami.

 

WYPADAMY BLADO

 

Niestety, na tle innych wypadamy blado. Z naszego unijnego programu zostało rozdysponowane do tej pory 357 milionów złotych dotacji. Do końca programu, czyli do 2013 roku zostało jeszcze do wydania na przedsiębiorców około 18,5 miliona złotych (jest to wartość zmienna, która zależy od aktualnego kursu euro – tu przyjmujemy, że wynosi 4 złote).

 

Niewiele gorsze, bo z wydatkowaniem 352 milionów złotych jest województwo lubuskie. Najlepiej wypadają największe regiony. Pierwsze miejsce, z kwotą 1488 milionów, uzyskało województwo wielkopolskie, za którym znajdują się: warmińsko-mazurskie z 913 milionami, pomorskie z 912 milionami i lubelskie z 781 milionami. Jednak te powierzchniowo podobne wyprzedzają nas o kilkadziesiąt milionów, na przykład województwo opolskie z kwotą 428 milionów złotych.

 

BĘDZIE WIĘCEJ DLA FIRM

 

Przypomnijmy, że o wielkości kompleksowych kwot na programy operacyjne w poszczególnych województwach decydowała Komisja Europejska. Jednak zarządy regionów miały wpływ na to, jak podzielić, czyli ile pieniędzy przeznaczyć na poszczególne działy w programie. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wtedy (trzy kadencje wstecz) ustalił, że na bezpośrednie wsparcie sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczy 375,7 miliona złotych dotacji. Czy nie można było na ten dział przeznaczyć więcej pieniędzy?

 

– Poprzedni zarząd tak zdecydował. Ja zastałem już zatwierdzone decyzje. Wtedy strategią była przede wszystkim infrastruktura drogowa, bo bez dobrych dróg nie da się rozwijać gospodarki – mówi marszałek Adam Jarubas. – Jednak dziś mamy świadomość, że pieniądze przeznaczane na przedsiębiorczość dobrze rokują, na przykład tworzą się nowe miejsca pracy. Na pewno przy negocjacji kolejnego programu unijnego te pieniądze będą większe – dodaje marszałek.

 

W regionach przeznaczyli

 

Pieniądze przeznaczone dla firm z regionalnych programów operacyjnych w Polsce (w milionach złotych): 1488 – woj. wielkopolskie, 913 – woj. warmińsko-mazurskie, 912 – woj. pomorskie, 781 – woj. lubelskie, 775 – woj. podkarpackie, 707 – woj. mazowieckie, 649 – woj. kujawsko-pomorskie, 647 – woj. łódzkie, 628 – woj. śląskie, 606 – woj. dolnośląskie, 549 – woj. zachodniopomorskie, 511 – woj. małopolskie, 428 – woj. opolskie, 404 – woj. podlaskie, 357 – woj. świętokrzyskie, 352 – woj. lubuskie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia