Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 marca w Kielcach główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - ZOBACZ PROGRAM

TT
W piątek, 1 marca, w Kielcach rozpoczną się główne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

O znaczeniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, podkreślając, że jesteśmy to winni bohaterom powojennej konspiracji. – 1 marca to dzień szczególny. Chylimy wówczas czoła przed tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej powiedzieli „nie” reżimowi komunistycznemu i nigdy nie pogodzili się, by okupant działał na terenie naszego kraju. Te osoby zapłaciły za to najwyższą cenę – zostali pochowali w miejscach często do dziś nieznanych – mówiła wojewoda świętokrzyski.

O obowiązku pamięci przypomniała również poseł Maria Zuba, gdyż to właśnie między innymi członkom podziemia antykomunistycznemu zawdzięczamy wolność naszej ojczyzny. – Na nas, żyjących spoczywa obowiązek przypominania o tych, dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku. Oni nie godzili się na podporządkowanie naszego państwa Związkowi Sowieckiemu. Chcemy ten jeden dzień w roku właśnie im poświęcić – powiedziała poseł.

Dzięki świętu ustanowionemu 1 marca, mogliśmy poznać przez lata nieznaną i zakłamywaną historię powojennej Polski. – Dopiero od paru lat jest ona obecna w przestrzeni publicznej. Pokazuje jak Polacy reagowali na działania nowej władzy. Temu zjawisku od lat towarzyszą różne kontrowersje, ale badania naukowe przybliżają nas do pokazania prawdy na ten temat – doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że komuniści chcieli dokonać nie tylko fizycznej eksterminacji „Żołnierzy Wyklętych”, ale również skazać ich na wieczną niepamięć. Tym istotniejsze jest bowiem fakt, że w uroczystościach zaplanowanych na 1 marca w Kielcach weźmie udział młodzież ze świętokrzyskich szkół, która zapali znicze w miejscach pamięci. Jak wskazał poseł Andrzej Kryj wiele wydarzeń jest organizowanych przez oddolne inicjatywy w całym regionie. – Taką sytuację mamy między innymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie organizacją zajęło się między innymi Stowarzyszenie „Ostrowieccy Patrioci”. To pokazuje, że mieszkańcy odczuwają potrzebę upamiętniania polskich bohaterów – powiedział.

Organizatorem obchodów w Kielcach są wojewoda świętokrzyski oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Patronat nad Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” objął Prezydent Andrzej Duda.

Program Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Kielcach:
Czwartek, 28 lutego:

Godzina 17: prezentacja spektaklu „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

Piątek, 1 marca:
Godzina 9: zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych
Godzina 10: złożenie kwiatów na Cmentarzu Kielce-Piaski
Godzina 15: msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach, złożenie kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim
Godzina 16.30: uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie