Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat kieleckiego samorządu. Debata z udziałem prezydentów Kielc

Tomasz Trepka
W debacie na temat historii, teraźniejszości oraz przyszłości miasta wzięli udział Bogdan Wenta, prezydent Kielc oraz dwaj byli włodarze – profesor Arkadiusz Płoski, sprawujący tę funkcję w latach 1990-1991 oraz Bogusław Ciesielski, kierujący kieleckim magistratem w okresach 1988-1990 i 1996-1997.

Wydarzenia, do których doszło w czerwcu 1989 roku przyniosły jednoczesne zmiany na kilku zasadniczych płaszczyznach. Jedną z nich było przyjęcie ustawy o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 roku. Przez część specjalistów uznawana jest ona za jedną z najlepszych reform wprowadzonych w kraju po 1989 roku.

Zwycięstwo, a chętnych brak

- Pierwsze wybory samorządowe na podstawie ustawy z 1990 roku wygrał Klub Obywatelski, któremu przewodniczył mecenas Wojciech Czech. Od początku wszyscy mieliśmy nadzieję, że zdecyduje się on na objęcie urzędu prezydenta miasta, jednocześnie zapowiadał, że nie ma takiego zamiaru – wspominał profesor Arkadiusz Płoski.

Wybór nowego prezydenta miasta nie był więc oczywisty. Zdecydowano się na prawybory, jednak żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganego poparcia. Gdyby nie udało się wybrać prezydenta, miasto otrzymałoby zarząd komisaryczny. – Działaliśmy pod wyraźną presją czasu. Wtedy, ktoś nagle zaproponował mnie. Ja się nie nadawałem na to stanowisko, ale nie było innych, którzy nadawaliby się wówczas lepiej. To była moja sytuacja – mówił profesor Płoski. Jego kandydaturę przyjęto bez głosu sprzeciwu.

Przezwyciężyć trudności

Wybór prezydenta był jednak początkiem innego rodzaju problemów. W ciągu najbliższych kilku dni, w urzędzie miasta zjawiały się tłumy ludzi, którzy oczekiwali, że nowy prezydent zajmie się ich sprawami, i co najważniejsze, cofnie zarządzenia swojego poprzednika.

– Do tego nie było żadnych podstaw prawnych, bowiem wspomniane decyzje podejmowano całkowicie słusznie – mówił profesor Arkadiusz Płoski. Prezydent Kielc w latach 1990-1991 przypomniał dość zabawne sytuacje, kiedy Region Świętokrzyski „Solidarności” domagał się wprowadzenia zakazu handlu na Placu Wolności. Niedługo potem do prezydenta Płoskiego zgłosili się inni przedstawiciele… „Solidarności”, domagający się natychmiastowego przywrócenia handlu we wspomnianej części Kielc.
Początek lat dziewięćdziesiątych pokazał dobitnie, że władze samorządowego musiały sobie radzić z wieloma problemami społecznymi. Jednymi z nich były groźby strajków na terenie miasta, przywrócenie normalnego handlu oraz organizowanie przetargów publicznych. – W pracy zawodowej to był najcięższy okres w moim życiu – przyznał profesor Arkadiusz Płoski.

Relacje z radnymi

O trudnościach w sprawowaniu urzędu mówił również Bogusław Ciesielski, wybierany dwukrotnie prezydentem Kielc. – Przyszło mi być prezydentem, kiedy w Polsce następowały zmiany ustrojowe. W tym okresie szalała inflacja, były strajki, puste półki. Miasto musiało jednak jakoś funkcjonować. Mimo problemów plan przewidywanych inwestycji był realizowany – wspominał prezydent Kielc w latach 1988-1990 oraz 1996-1997.

Problemy wynikały nie tylko z sytuacji społeczno-gospodarczej, ale również z relacji z radnymi, którzy do 2002 roku wybierali prezydentów Kielc. – W grudniu 1990 roku zaczęły nieporozumienia wśród przedstawicieli mojego zaplecza politycznego i w radzie miasta. Skłoniły mnie między innymi do decyzji o rezygnacji z funkcji prezydenta. Nie wybrano jednak nikogo na moje stanowisko. Skutkowało to ustanowieniem zarządu komisarycznego – dodał Bogusław Ciesielski.

Dla Bogdana Wenty udział w debacie stanowił przede wszystkim wyjątkową okazję skorzystania z doświadczeń swoich poprzedników. – Jesteśmy w szczególnym roku. Wysłuchać historii z okresu transformacji lub po niej, to dla mnie coś interesującego. W sprawowaniu urzędu prezydenta miasta jedno się jednak ciągle nie zmienia – odpowiedzialność za pełnioną funkcję i za mieszkańców. Najważniejsze, by realizować inwestycje z jednoczesnym zachowaniem stabilności finansowej – przyznał urzędujący prezydent Kielc.

Debacie prezydentów, towarzyszyły wystąpienia historyków poświęcone roli prezydentów Kielc na przestrzeni wieków. Dyskusja została zorganizowana przez Urząd Miasta Kielce, Muzeum Historii Kielc oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie