Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 lat „Społem” – nowa wystawa na kieleckim Rynku

Tomasz Trepka
Niewiele jest przedsiębiorstw, którym udało się działać przez sto lat. Jednym z nich jest Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Kielcach. Jej niezwykłą historię można oglądać na kieleckim Rynku.

Wystawa zwraca uwagę na fakt, że „Społem”, to nie tylko sieć sklepów w PRL, ale również szeroka działalność prowadzona przed 1939 rokiem. – Staraliśmy się pokazać, że działalność kieleckiej spółdzielni spożywców była znacznie szersza, między innymi społeczno-kulturalna. Wynikało to z zasad spółdzielczego ruchu roczdelskiego, którymi przedstawiciele „Społem” się kierowali. Przez sto lat swojej historii, firma angażowała się w wiele działań, nie tylko handlowych. Tym samym wrastała w tkankę społeczną miasta – powiedział kurator ekspozycji, doktor Paweł Wolańczyk z Muzeum Historii Kielc.

Kieleckie „Społem” powstało w 1919 roku. W II RP musiało sobie radzić z wieloma problemami i olbrzymią konkurencją. W „Społem” działało jednak koło oświatowe, Kieleckie Koło Kooperatystek oraz wypożyczalnie książek w sklepach spożywczych.
– Jednocześnie trzymano się zasady, że im więcej zakupiono towarów, to pod koniec roku, na podstawie tego można było liczyć na zwroty – dodał doktor Wolańczyk. Działalności „Społem” nie zastopował okres wojny i okupacji niemieckiej. Członkowie kieleckiej spółdzielni byli zaangażowani w działalność konspiracyjną i niepodległościową.

Znaczny rozwój „Społem” nastąpił w PRL. W Kielcach dysponowało ono znaczną liczbą sklepów – około 240, marginalizując tym samym swoją konkurencję. W 1958 roku około 19% mieszkańców miasta należało do „Społem”. – Spółdzielnia miała swój wkład w rozwój klubu „Merkury”. Odbywały się w nim interesujące imprezy. „Społem” posiadało również wiele restauracji – „Birutę”, „Samantę”, „Świętokrzyską”, „Czardasza” oraz „Winnicę”. Zapewne wielu kielczan wspomina te miejsca z nostalgią – wyjaśnił doktor Paweł Wolańczyk z Muzeum Historii Kielc.

Na terenie miasta „Społem” zaangażowane było również w działalność sportową. Wspierało klub „Tęcza”, który posiadał aż dziewiętnaście sekcji, w tym akrobatyki sportowej, która odnosiła sukcesy na arenie międzynarodowej.

Na ekspozycji znajdziemy niepublikowane wcześniej zdjęcia z kieleckich sklepów, restauracji oraz klubów kulturalnych. Wystawa poświęcona stuleciu działalności „Społem” będzie dostępna na rynku w Kielcach do końca maja 2019 roku.

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

ZOBACZ TAKŻE: Bez wiz do USA. Potrzebna pomoc polaków

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto