Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 lat Starachowic. Poznaj ciekawostki z historii miasta

CuK
Plansza informująca szczegółowo o 100.rocznicy odzyskania praw miejskich Starachowic będzie prezentowana w holu Urzędu Miejskiego i w szkołach.
Plansza informująca szczegółowo o 100.rocznicy odzyskania praw miejskich Starachowic będzie prezentowana w holu Urzędu Miejskiego i w szkołach. Kazimierz Cuch
W czwartek, 18 sierpnia, minęła 100. rocznica odzyskania przez Starachowice praw miejskich, zabranych przez cara po powstaniu styczniowym. Przywróciła je upadająca monarchia austrowęgierska.

Wtedy było to miasteczko Wierzbnik, dziś stanowiące historyczną dzielnicę Starachowic. Same Starachowice, w 1916 roku, były tylko osadą fabryczną. Połączyły się z Wierzbnikiem w jeden organizm miejski w 1939 roku.

Radni z 1916 roku mieli pieczę nad gospodarczymi, społecznymi i kulturalnymi interesami gminy, a szczególnie: zarząd własnego majątku, ochronę i rozwój handlu i życia gospodarskiego, zaopatrzenie ludności w środki żywności i potrzebne artykuły codziennego użytku, sprawy targowe, budownictwo miejskie, urządzanie i utrzymywanie dróg i środków komunikacyjnych, zaopatrzenie we wodę, zakłady dla oświetlania i odprowadzania nieczystości, asanacyję, urządzanie i utrzymywanie szpitali, nadzór nad zdrowotnością, sprawy ubogich, popieranie oświaty ludowej, wykonywanie policyi miejscowej we wszystkich tych sprawach.

Mianowani radni
Poinformowano, że pierwsza Rada Miejska Wierzbnika została w zasadzie powołana, a niewybrana w powszechnych wyborach. Wybierano kandydatów do rady w ramach czterech kurii, po sześciu z każdej kurii. Wtedy kuria to była kategoria obywateli miasta. Do pierwszej, najwyższej kurii, należeli obywatele „trudniący się handlem i przemysłem”. W drugiej byli właściciele posiadłości w obrębie miasta, w trzeciej obywatele, którzy ukończyli szkołę średnią, lub którym przypisano podatek mieszkaniowy. Do najniższej, czwartej kurii należeli obywatele, którzy nie mieścili się w trzech pierwszych.

Radni mieli tyle samo swoich zastępców, którzy uczestniczyli w obradach pod ich nieobecność. Czyli wtedy frekwencja w obradach zawsze wynosiła 100 procent. Wśród radnych i ich zastępców dość liczny był udział przedstawicieli społeczności żydowskiej w Wierzbniku. Nie wybierano na radnych kobiet. Nie obowiązywały parytety.

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic opracowało specjalną planszę, przedstawiającą to historyczne wydarzenie, jego genezę i skutki. Na stałe będzie eksponowana w holu Urzędu Miejskiego w Starachowicach i okolicznościowo na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, w starachowickich szkołach.

Radni Wierzbnika w 1916 roku
Z I kurii: Franciszek Spytkowski, Jankiel Goldgrab, Mojżesz Pinkas Lichtenstein, Henryk Kaźmierski, Chaim Seifmann, Schaja Gutermann. Z II kurii: Antoni Ungier (kowal, syn Franciszka), Antoni Ungier (masarz, syna Tomasza), Piotr Janicki, Jan Łękawski, Wojciech Łękawski, Franciszek Schabowski. Z III kurii: ksiądz Bolesław Sztobryn, Władysław Rogowski, Antoni Laskowski, Władysław Miernik, Józef Szymański, Jan Władysław Lehman. Z IV kurii: Rubin Kaliszewski, Jankiel Kornwasser, Jankiel Zuckermann, Władysław Sokół, Jan Hebdziński, Władysław Fiszer

Zastępcy radnego Wierzbnika w 1916 roku
Z I kurii: Franciszek Grzywacz, Józef Starkmann, Schlama Gerschenhorn, Chaim Brodbecker, Simcha Buchbindera, Schlama Brodbecker. Z II kurii: Florian Polakowski, Franciszek Fader, Franciszek Juszczyk, Antoni Grunt, Jan Grzywacz, Józef Dróżdż. Z III kurii: Piotr Jaworski, Władysław Urbański, Gracjan Sieragowski, Antoni Gruszczyński, Grzegorz Wierzbicki, Franciszek Płachciński. Z IV kurii: Leon Brzozowski, Jan Stawski, Wincenty Brzozowski, Schlama Krosmann, Mordka Kornwasser, Franciszek Sokół.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto